Turniej piłkarski „Wojowników Rotmistrza Pileckiego” o puchar Szefa BBN wygrał Znicz Pruszków

Autor Obywatelski

1335W niedzielę (09.10.2016r.) Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie gościł młodych piłkarzy z rocznika 2009, którzy rozegrali turniej piłkarski o puchar szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Impreza odbyła się w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, który organizowany jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP dra Andrzeja Dudy. Współfinansowanie zapewnili MSZ, Fundacja PZU i Fundacja PKO BP oraz Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. W wydarzeniu uczestniczyły  zespoły reprezentujące kluby piłkarskie: Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, Legia Warszawa, Mazur Karczew, MOSP Białystok, Śląsk Wrocław, Znicz Pruszków oraz reprezentacja Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Organizatorzy podzielili rozgrywki na fazę grupową, półfinał i finał tzw. „Ligę Mistrzów” oraz „Ligę Europy”. Młodzi zawodnicy z wielką powagą godną wielkich sportowców podjęli rywalizację w poszczególnych etapach turnieju. Odczuwali zapewne spore emocje. Zapełnione trybuny kibiców i doping mobilizował do gry. W tym turnieju nie było przegranych jak zapewniają organizatorzy z krakowskiej Fundacji Gdzie i Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

1425W trakcie sportowej rywalizacji zawodnicy mieli założone koszulki w barwach klubowych. To była pełna profesja i szacunek wielki wobec trenerów i poszczególnych drużyn. Przygotowania do udziału w turnieju trwały kilka miesięcy. Jednak po zakończeniu rozgrywek wszyscy mali wojownicy stali się jedną wielką rodziną i na znak tego włożyli jednakowe, ale zarazem specjalne koszulki z grafiką obrazującą na piersi postać Rotmistrza Pileckiego ufundowane przez szefa BBN. – To był symboliczny znak, bo bohater narodowy potrafił łączyć ponad podziałami. Rotmistrz Pilecki jest symbolem uczciwości i pracowitości, a bez niej w sporcie nie można osiągnąć żadnych sukcesów – mówią organizatorzy turnieju.

Turniej piłkarski chłopców rocznik 2009 o puchar Szefa BBN po zaciętej walce w finale z Lechem Poznań wgrał „Znicz” Pruszków. W tzw. „Lidze mistrzów” o miejsce trzecie zagrały drużyna Śląska Wrocław, która pokonała „Wilczki” z Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Pomysłowi ludzie sportu z Kamilem Wilkiem na czele stworzyli także dla pozostałych drużyn tzw. „Ligę Europy”, gdzie również wyłoniono zwycięzców. W finale zagrała drużyna MOSP Białystok, która bezapelacyjnie pokonała zespół Legia Warszawa. Trzecie miejsce po zaciętym meczu z Jagielonią Białystok wywalczyli zawodnicy Mazura Karczew.

Zwycięska drużyna „Znicza” Pruszków otrzymała puchar szefa BBN oraz pamiątkowe medale, koszulki i nagrody. Pozostałe drużyny również za drugie i trzecie miejsce odebrały puchary, które w imieniu fundatora wręczył dyrektor Dariusz Gwizdała reprezentujący szefa BBN na turnieju piłkarskim chłopców rocznik 2009 im. „Rotmistrza Pileckiego Bohatera Niezwyciężonego”. Organizatorzy zadbali także o medale dla drużyn rywalizujących w „Lidze Europy”. Zawodników udekorowano pamiątkowymi medalami i nagrodami oraz upominkami.

828W imprezie piłkarskiej uczestniczyła Zofia Optułowicz-Pilecka, córka Rotmistrz Pileckiego, która była pod wielkim wrażeniem tak zaciętej rywalizacji sportowej. –

Dyrektor Gabinetu Szefa BBN Dariusz Gwizdała, który reprezentował Pawła Solocha, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sekretarza Stanu, Ministra w Kancelarii Prezydenta RP podkreślał, że sportowy duch unosił się w hali Białołęckiego Centrum Sportowego. Jednocześnie zapewniał organizatorów, że tego typu wydarzenia łączą sportową rywalizacje i pogłębiają wiedzę o Rotmistrzu Pileckim, który przez lata komunistycznego terroru był wyklętym bohaterem przez władze w PRL. – Czas promować wzorce ludzi honoru. Bohaterów bez skazy, którzy w chwili próby postawili na szali swoje życie jak Rotmistrz Pilecki. Polityka historyczna państwa nie może być zakłamywana w imię żadnej ideologii.  – przypominał dyrektor Gwizdała w rozmowach z uczestnikami turnieju. W przemówieniu życzył zawodnikom, aby wystąpili kiedyś w koszulkach z orłem na piersiach.

Małgorzata Kupiszewska, witając zawodników, życzyła walki fair play, bo tylko taka da im największe zadowolenie. – Jako wojownicy Rotmistrza pokażcie ducha walki i wolę zwycięstwa ale i koleżeństwo i grę zespołową. Bo Rotmistrz łączył.

Kamil Wilk, współorganizator imprezy podkreśla, że Rotmistrz jest wzorcem, staramy się, aby naśladowali go zawodnicy drużyny „Wilczki” z Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. – Patron zobowiązuje do postawy, która musi być wzorcowa nie tylko na boisku, ale także w życiu naszych zawodników. Staramy się to wpajać młodym ludziom od pierwszego dnia, gdy zawitają w nasze gościnne progi klubowe. Jestem szczęśliwy, że mogliśmy przeprowadzić wspólnie z krakowską Fundacją GDZIEtak udaną imprezę, którą, jak oceniają koledzy z innych drużyn uczestniczących w turnieju, była wyjątkowa. Mieliśmy świadomość, że jest to część wielkiego projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, który upamiętnia i przypomina wielkie czyny człowieka kochającego najwyższe wartości oraz Ojczyznę – podkreśla Kamil Wilk.

1340Parlamentarzysta, który był współorganizatorem turnieju w specjalny adresie napisał. – Witold Pilecki patronować może nie tylko oficjalnym imprezom patriotycznym czy naukowym, ale również zawodom sportowym. Także tym organizowanym dla najmłodszego pokolenia rodaków. Bo patriotyzm to nie tylko hasła, postawy i demonstracje polityczne, właściwe ludziom dojrzałym, ale także codzienne życie każdego z nas i uczestniczenie w różnych przejawach społecznej aktywności. Do patriotyzmu dorasta się, dojrzewa i wychowuje całe życie. Także przez zaprawę sportową – podkreśla w specjalnym adresie skierowanym do uczestników oraz organizatorów turnieju poseł dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus.

Przypominamy, że organizatorem turnieju dla siedmiolatków była krakowska Fundacja „GDZIE”, przy wsparciu dyrekcji SP nr 342 im. Jana Marcina Szancera, nauczycieli, uczniów, ich rodziców, Be a Star Football Academy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wielki ukłon należy także skierować w kierunku Małgorzaty Kupiszewskiej, która od kilku miesięcy koordynuje, organizuje oraz promuje wszystkie konkursy w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” przeprowadzanego pod honorowym patronatem Prezydenta RP dra Andrzeja Dudy. Te wszystkie działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe MSZ, szefa BBN Pawła Solocha, MON oraz Fundacji PZU i Fundacji PKO BP.

 

jkg

 

Komentarze są zamknięte