Francja strzela focha, bo nie kupimy od nich Caracali.

Autor Obywatelski

W sierpniu Kuwpobraneejt ogłosił, że kupuje od Francuzów 30 Caracali. Jeden helikopter będzie ich kosztować 33 mln euro. Polska za każdego z 50 zamówionych przez PO-PSL Caracali miała płacić 62 mln euro. Nowy rząd jasno wskazał Francuzom, że powodzenie realizacji umowy na zakup ultradrogich Caracali będzie zależało od dobrego porozumienia w sprawie offestu. Niestety, przez 9 miesięcy negocjacji nie udało się dojść do porozumienia. Teraz Paryż strzela focha i grozi „rewizją współpracy” z Warszawą. 

Przypomnijmy – w kwietniu 2015 r. zarządzany wówczas przez ministra Tomasza Siemoniaka MON poinformował, że z trwającego przetargu na dostawę dla polskiej armii wielozadaniowych śmigłowców zostały wykluczone dwie oferty (na trzy złożone). Wykluczono możliwość zakupu amerykańskich śmigłowców Black Hawk (produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Mielec należące do grupy Sikorsky) oraz brytyjsko-włoskich AW149 (również produkowanych w Polsce przez zakłady PZL Świdnik należące do grupy AgustaWestland). Przesłanki formalne miała spełnić jedynie oferta francuskiego Airbus Helicopters, który produkuje śmigłowce Caracal.

Problem w tym, że jeden zamówiony od Francuzów śmigłowiec miał kosztować 62 mln euro. Dla porównania – kilka miesięcy temu malutki Kuwejt kupił od Francji 30 nowych Caracali po 33 mln euro za sztukę. Między innymi z tego powodu wyłoniony po ubiegłorocznych wyborach nowy rząd Beaty Szydło przystąpił do renegocjacji warunków umowy z Francuzami. Chodziło o kwestie tzw. offsetu, czyli – w największym uproszczeniu – francuskie inwestycje w polską gospodarkę.

Niestety, mimo trwających przez 9 miesięcy negocjacji nie udało się dojść do porozumienia. Teraz, niejako „za karę”, strona francuska grozi „przejrzeniem współpracy wojskowej z Polską” oraz ograniczeniem inwestycji przez francuskie firmy. Jak dla mnie wygląda to żenująco słabo i pokazuje, że w rzeczywistości Francuzi podchodzili do nas, jak do państwa kolonialnego. Niech teraz spadają na drzewo!

źródło: niewygodne.info.pl

oprac. W.S

Komentarze są zamknięte