Społeczność Avaaz kontra Monsanto

Autor Obywatelski

Do avaaz.logoredakcji ngopole.pl wpłynęła korespondencja.

Przyjaciele i Przyjaciółki!

18 miesięcy temu wydawało się, że nie ma takiej siły, która mogłaby skruszyć potęgę chemicznego imperium Monsanto. Co było dalej? 20 kampanii, w których wzięło udział ponad 2 miliony członków i członkiń naszej społeczności. Miliony podpisów pod petycjami, wiadomości, telefonów, akcji, debat i publikacji w mediach. Razem sprawiliśmy, że dziś przyszłość modelu biznesowego Monsanto stoi pod znakiem zapytania. Unia Europejska właśnie odmówiła firmie Monsanto przedłużenia zezwolenia na stosowanie jej flagowego produktu – pestycydu o nazwie glifosat. To przełomowa decyzja. Ze sprzedaży glifosatu Monsanto czerpie niemal jedną trzecią swoich przychodów!

„Gdy porównuję dzisiejszy stan rzeczy z sytuacją na początku roku, nie mam wątpliwości, że społeczność Avaaz jest siłą napędową w walce o wycofanie glifosatu z użycia.” – PAVEL POC, WICEPRZEWODNICZĄCY KOMISJI OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM I LIDER WALKI Z GLIFOSATEM. – Przed nami jeszcze długa droga do pełnego zwycięstwa. Ale kiedy Niemcy, Francja i Włochy zaczynają podważać logikę działania takich gigantów, jak Monsanto, to znak, że sytuacja zmieniła się diametralnie – dodał.

„Petycja Avaaz dostarczona do Parlamentu Europejskiego”

Nie domagamy się zakazania wszystkich pestycydów. Uważamy po prostu, że stosowanie glifosatu powinno być zawieszone do czasu, gdy niezależne badania naukowe potwierdzą, że jest bezpieczny. O to walczymy i będziemy walczyć nadal. Jeśli Unia Europejska da naukowcom 18 miesięcy na przebadanie glifosatu i jeśli będziemy mieć pewność, że badania są rzeczywiście niezależne i rzetelnie prowadzone, mamy szansę wygrać tę batalię. W ciągu najbliższych 18 miesięcy możemy również skupić uwagę opinii publicznej na tym, jak model biznesowy M
onsanto wpływa na środowisko. Wiemy, że na powierzchni naszej planety pojawiają się toksyczne „biologiczne pustynie”, na których nie rośnie nic poza uprawami genetycznie zmodyfikowanymi przez Monsanto.

Podobnie jak w sprawie zmiany klimatu i paryskiego szczytu klimatycznego, społeczność Avaaz zmobilizowała opinię publiczną na niespotykaną dotąd skalę. Pokazaliśmy, że z Monsanto można skutecznie walczyć. Teraz tylko od nas zależy, czy w ciągu najbliższych 18 miesięcy definitywnie wygramy tę walkę. Najpierw wielkie koncerny naftowe, teraz Monsanto. Rzucamy wyzwanie największym potęgom tego świata. Jeśli nadal będziemy trzymać się razem i działać z przekonaniem, że to wszystko ma sens – nie będzie dla nas rzeczy niemożliwych.

Z nadzieją i determinacją,

Ricken, Alice, Bert i Pascal wraz z całym zespołem Avaaz

PS. Więcej informacji o naszej taktyce, o przebiegu spotkań i o całej kampanii Avaaz w sprawie glifosatu zamieściliśmy w naszym PODSUMOWANIU.

AVAAZ.ORG TO 44-MILIONOWA GLOBALNA SPOŁECZNOŚĆ, która pracuje nad tym, by przekonania i poglądy ludzi na całym świecie kształtowały globalne decyzje. „Avaaz” w wielu językach oznacza „głos” lub „pieśń”. Członkowie Avaaz są obywatelami wszystkich krajów na ziemi, nasz zespół pracuje w 18 państwach i na 6 kontynentach, w 17 językach.

Mój komentarz:

Przejrzeliśmy internet i okazuje się, że działalność „Avaaz” nie jest jednoznaczna. Finansuje ją najprawdopodobniej Georgies Soros a maczają w organizacji palce byli prezydenci Stanów Zjednoczonych. Więcej na www.wolnaplaneta.pl.

Wiktor Sobierajski

Komentarze są zamknięte