Opole: To był rajd do innych nie podobny

Autor Obywatelski

Tegoroczny 47 Rajgetattach,mid,14798,mpid,5,min,1,uid,98fd0a3999301c2bd Festiwalowy Higma Service, który był trzecią rundą cyklu Kierowca Roku Opolszczyzny, pobił kilka rekordów. Pierwszy jeszcze zanim wystartował, bowiem dotyczy liczby zgłoszonych załóg. 130 samochodów, czyli 260 zawodników, to liczba w naszym kraju wręcz niespotykana. Zatem z czystym sumieniem możemy powiedzieć (parafrazując tytuł piątkowego koncertu opolskiego festiwalu), że Ten rajd do innych był niepodobny.

Zacznijmy jednak od zwycięzców, bo przede wszystkim im należą się gratulacje. Znakomity występ na swoim koncie zapisali Oktawian Ostrowicz i Marcin Nanys (Subaru Legacy), którzy zdecydowanie pokonali zarówno wszystkich w klasyfikacji generalnej, jak i znakomitych kierowców startujących w klasyfikacji „Gość”. Dzięki temu zwycięstwu warszawsko-częstochowski duet reprezentujący Automaster Klub objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Kierowcy Roku Opolszczyzny po trzech dotychczas rozegranych rundach. Drugie miejsce zajął duet Moto Auto Klubu – Marcin Kowal i Sebastian Lenkowski (Mitsubishi Lancer Evo IX). Trzecie przypadło opolskiej załodze Tomasz Gucwa/Marcin Małek jadącej Porsche 911 Carrera 4S. Gucwa to zwycięzca Rajdu Festiwalowego z 2013 roku. Marcin Małek to utytułowany zawodnik enduro. Pierwsza trójka klasyfikacji generalnej rajdu to także podium klasy 5 (powyżej 2000 cm3).
W klasie 4 (do 2000 cm3) najlepsi okazali się Wojciech Kiełbaska i Ewa Nowak jadący Hondą Civic Type-R, którzy pokonali Andrzeja Filipka i Anetę Kubę (Opel Astra) oraz Michała Kostęskiego i Jana Pydycha (Renault Clio Sport). Drugi rok z rzędu bezkonkurencyjni w klasie 3 (do 1600 cm3) byli Sebastian i Marcin Dziadosz, który wyprzedził duet Damian Tomaszewski/Przemysław Bień oraz załogę Grzegorz Ciombor/Joanna Jandura (wszyscy Honda Civic). Także w klasie 2 (do 1400 cm3) zwycięzcy tej klasy powtórzyli sukces z ubiegłego roku, a byli to Mariusz Grudka i Marcin Gut jadący Fiatem Cinquecento. Drugie miejsce przypadło załodze Witold Szydziak/Aleksander Kozik (Honda Civic), a podium uzupełnili Jarosław Witkowski i Adrian Byczkowski jadący Fiatem Cinquecento.
Wielkie emocje towarzyszyły nam nie tylko na odcinkach, ale także tam, gdzie pojawiali się goście specjalni. To zawodnicy znani nie tylko z krajowych tras rajdowych, ale też gwiazdy show biznesu.
W klasyfikacji „Gość” najszybszą załogą był duet Radków. Radek Typa i frontman Kabaretu Neo-Nówka Radek Bielecki (Mitsubishi Lancer Evo IX), jechali szybko, technicznie i bez błędów. To oni stanęli na najwyższym podium w swojej klasie i zanotowali świetny wynik w całym rajdzie. Drugie miejsce przypadło Zbyszkowi Gabrysiowi i Michałowi Wiśniewskiemu (Peugeot 208 VTi R2), a trzecie zawodnikowi Automobilklubu Opolskiego, który zgarnął wszystko co do zgarnięcia na Opolszczyźnie i teraz wkracza do świata wielkiego motorsportu – Arkadiuszowi Lechoszestowi, pilotowanemu przez Pawła Drahana (także Peugeot 208 VTi R2). Tuż za podium wylądowali jadący bardzo widowiskowo Marcin Kozłowski i DJ Adamus. Ich Ford Sierra Cosworth w barwach legendarnej rajdówki Mariana Bublewicza nawiązywał do minionych edycji Rajdu Festiwalowego i nieco starszym fanom rajdów pozwolił poczuć się Jak za dawnych lat…
Warto dodać, że na mecie zameldowała się także legenda polskich rajdów i polskiej estrady Andrzej Dąbrowski (wice mistrz Polski w rajdach samochodowych z 1957 roku), który Rajdu Festiwalowego nie wyobraża sobie bez swojego udziału.
Na rampę w rynku w Opolu, przy oklaskach setek kibiców, wjechał także poruszający się na wózku inwalidzkim Tomasz Kunecki (Automobilklub Opolski), który to swoją świetną postawą po raz kolejny udowodnił, że Opole jest miastem bez barier i takich barier nie ma też Rajd Festiwalowy.
Łezka w oku zakręciła się także miłośnikom klasyków, bowiem po raz kolejny prowadzona była klasyfikacja klasy Legend Sport. Najszybszą załogą tej najpiękniejszej klasy byli Rafał Szlaga i Rafał Orlik jadący BMW E30. Także tym autem drugie miejsce w tej klasie wyjeździli Tomasz Jasnowski i Jakub Kraft, a podium uzupełnili Tomasz Marciniak i Beata Marciniak-Wieczorek (Mercedes-Benz 190).
Swoją klasę mieli także dziennikarze, a tam pierwsze miejsce zdobyli Tomasz Szmandra i Tomasz Popielewicz jadący Alfą Romeo Giulietta. Drugie miejsce zdobyli Andrzej Dąbrowski i Jacek Pieśniewski jadący Fordem Fiestą ST, a podium uzupełnili Robert Bielecki i Alicja Kaniewska (Alfa Romeo MiTo).
47. Rajd Festiwalowy przyciągnął kilka tysięcy kibiców, a jednym z bardziej widowiskowych elementów był sobotni prolog rozgrywany na węźle przy ulicy Wschodniej w Opolu. Tam, oprócz rywalizacji uczestników rajdu, można było także zobaczyć popisy jednego z największych rajdowych talentów Martina Kaczmarskiego. Uczestnik Rajdu Dakar, który w swoim debiucie wywalczył 9. pozycję, na ulicach Opola pokazał najwyższy rajdowy kunszt.
Imprezy niestety nie ukończył jeden z faworytów, Jarek Hebzda pilotowany przez Piotra Dytko. VW Polo PROTO uległ awarii w połowie rajdowych zmagań. Wcześniej jednak wzbudzał ogromne emocje wśród kibiców. Jarek już teraz zapowiada rewanż podczas GSMP.
A nam (Automobilklubowi Opolskiemu) nie pozostaje nic innego jak podziękować wszystkim kibicom, zawodnikom oraz tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej imprezy. Szczególne podziękowania dla naszych partnerów: PKN ORLEN, Higma Service, Smart Digital Innovation Cluster, Opel Janus&Rusnak, DomExpo, Rally Team i …..
Do zobaczenia za rok!

Komentarze są zamknięte