Koniec „Stawki (…)” i Szarika?

Redaktor

gwiazdzistaAdam Słomka zwrócił się do prezesa TVP S.A. Jacka Kurskiego w sprawie promowania w telewizji publicznej totalitarnych produkcji filmowych. Czy niedługo zobaczymy serial o Kazimierzu Leskim i odnalezioną superprodukcję II RP, pt. „Gwiaździsta eskadra”?

***

KONFEDERACJA POLSKI NIEPODLEGŁEJ – NIEZŁOMNI
PRZEWODNICZĄCY
Adam Słomka

Warszawa, 21 maja 2016 r.

Prezes TVP S.A.
Pan Jacek Kurski

 

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Prezesie!

W imieniu Konfederacji Polski Niepodległej – NIEZŁOMNI zwracam się z prośbą o trwałe usunięcie z emisji we wszystkich kanałach tematycznych Telewizji Polskiej serialowych szlagierów czasów PRL, m.in. „Czterech pancernych i pies” oraz serialu „Stawka większa niż życie”. Wyniki publikowane przez agencję AGB Nielsen Media Research lub inną, która na zlecenie TVP S.A. będzie badała wyniki oglądalności telewizji publicznej nie mogą stanowić nadal pokusy dla uskuteczniania w medium publicznej totalitarnej propagandy sprzecznej z podstawowymi faktami historycznymi. Mało tego – odtwórca głównej roli w serialu „Stawka większa niż życie” – Stanisław Mikulski był od 1951 roku członkiem PZPR i pełnił funkcję od I sekretarza POP partii komunistycznej w Teatrze Polskim w Warszawie czy członkiem władz Komitetu Warszawskiego PZPR, działaczem Rady Krajowej Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Radzieckiej czy pracownikiem ambasady PRL w Moskwie. Błędne i kompromitujące Sejm RP VII kadencji było upamiętnienie zgonu komunistycznego aktora i nie może stanowić również przykładu decyzji zgodnej z interesem państwowym. Fakt upamiętnienia tow. Mikulskiego jest podobny w wymowie do udziału b. prezydenta Komorowskiego w uroczystościach pogrzebowych komunistycznego zbrodniarza Wojciecha Jaruzelskiego.

Nasze środowisko zwraca uwagę na pilną potrzebę reorientacji polityki programowej i inwestycji w nowe produkcje firmowane przez TVP S.A. i zaangażowania się telewizji publicznej w promowanie faktów historycznych. Konfederaci proponują ogłoszenie konkursu na scenariusz produkcji TVP S.A. o takich ważnych postaciach historycznych, jak np. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Bolesław Limanowski, Wincenty Witos, Maciej Rataj, itd. oraz stworzenie warunków dla świadomego i odpowiedzialnego edukowania młodego pokolenia Polaków o historii Polski poprzez wyprodukowanie serialu TVP S.A. m.in. opartego na życiorysie wojennym Kazimierza Leskiego – prawdziwego bohatera wywiadu czasów ostatniej wojny światowej (w kontrze do „Stawki …”). Zwracamy uwagę na braki w promowaniu przez TVP S.A. prawdy historycznej w kontrze do produkcji rosyjskich, np. filmu „1612” (dlaczego mamy nadal milczeć o tzw. Hołdzie Szujskich z 1611 roku?) czy szerszego zaangażowania TVP S.A. w poszukiwanie kopii polskiego niemego filmu z 1930 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego (wersja udźwiękowiona 1933 rok) , pt. „Gwiaździsta eskadra”. Najdroższej polskiej superprodukcji filmowej z dwudziestolecia międzywojennego.

Film ten opowiada o grupie amerykańskich pilotów, którzy walczyli w szeregach armii polskiej w latach 1918-1920, podczas wojny polsko-bolszewickiej w Eskadrze Kościuszkowskiej (jej tradycje kontynuował „Dywizjon 303” – pododdział Polskich Sił Powietrznych 19.07.1940 – 23.03.1946). W filmie tym pojawia się też wątek miłosny o uczuciu amerykańskiego pilota do polskiej dziewczyny, inspirowany prawdziwymi losami znanego amerykańskiego reżysera, ochotniczo walczącego w polskich barwach – Meriana C. Coopera (laureat Oskara za twórczy wkład do sztuki filmowej, 1952). Z dostępnych informacji wynika, że jego kopia może znajdować się w USA lub Kanadzie.

Zdaniem NIEZŁOMNYCH – należy zakończyć epokę relatywizowania faktów historycznych w TVP S.A. z czasów poprzedzających przejęcie przez Pana Prezesa swoich obowiązków. Misja mediów publicznych polega również na tym, aby przypominać zapomniane fakty historyczne podkreślające wkład Polski w historię Europy, demokrację czy walkę o wolność. Zdaniem Konfederatów – 95% produkcji „historycznych” czasów PRL – fakty historyczne komentuje w sposób jawnie i oczywisty kłamliwy. Stąd ich promowanie i emitowanie dziś jest szkodliwe podobnie do argumentów, że dla oglądalności jakaś telewizja publiczna miałaby rozważać emisję „Tryumfu woli” reżyserii Leni Riefenstahl z 1934 roku. Tej samej, która w 1939 roku filmowała „paradę zwycięstwa Wehrmachtu” w Warszawie. Dla środowiska NIEZŁOMNYCH – „dzieła” kinematografii totalitarnej mają taką samą negatywną konotację.

Zatem liczymy na podjęcie stosownych działań naprawczych w TVP S.A. i promowanie postaw, postaci oraz zachowań wartych zauważenia i podkreślenia ich wkładu w historię Polski.

Z wyrazami szacunku

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
Koordynator Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich
(-) Adam Słomka

Komentarze są zamknięte