Zapal znicz dla Rotmistrza w Opolu [nasz patronat]

Autor Obywatelski

plakat-page-001-125 maja br. przypada 68. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Tego dnia opolanie będą mogli uczcić bohatera niezłomnego w starciu z okrucieństwami II wojny światowej i bestialską władzą komunistów w Polsce.

Witold Pilecki uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej i Powstaniu Warszawskim. Jako jedyny człowiek na świecie dobrowolnie poszedł do obozu zagłady, by sporządzić raport o holokauście i przygotować plan odbicia więźniów z Auschwitz.

W grudniu 1945 roku Pilecki dobrowolnie wrócił do okupowanej przez komunistów Polski, by nadal walczyć w konspiracji. W maju 1947 roku został aresztowany, a 15 marca 1948 roku wyrokiem Warszawskiego Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na karę śmierci „za działalność na szkodę Państwa Polskiego”. Komunistom nie wystarczyło zamordowanie Pileckiego. Przez lata wymazywali go ze zbiorowej pamięci Narodu, pochowano go w bezimiennym grobie w Kwaterze na Łączce, jego rodzinny majątek zrównano z ziemią i systematycznie wymazywano z kart historii wszelki ślad o nim.

Pomnik Żołnierzy WyklętychW środę 25 maja br. o godz 20.00 pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia na Pl. Wolności opolanie na cześć Rotmistrza wspólnie zapalą znicze ułożone w symbol Polski Walczącej. Organizatorzy proszą o przyniesienie białych i czerwonych zniczy.

Zapraszamy do dołączania do wydarzenia na facebooku.

Redakcja NGO

Komentarze są zamknięte