Podwyżki dla wybranych a PIP ciągle w akcji

Autor Obywatelski

CRW_2473Urzędnicy kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu dostali podwyżki. Nie wszyscy jednak. Z 240 zatrudnionych z wyższej pensji cieszy się jedynie 65 osób. – Podwyżki wyniosły od 100 zł do 800 zł – informuje Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy urzędu miasta.

– Podwyżki miały na celu wyrównanie pensji najniżej zarabiającym pracownikom urzędu, jak i były wyrazem docenienia pracy najlepiej wykonujących swoje obowiązki pracowników – dodaje rzecznik magistratu. Nie trudno zgadnąć, jakie emocje wśród urzędników wywołała ta decyzja pani prezydent Sabiny Nowosielskiej. Atmosfera w urzędzie miasta była „pod psem”. Dziś trudno ją porównać do czegokolwiek. Wiemy, że pracownik z trzydziestoletnim stażem pracy w urzędzie, wraz ze wszystkimi dodatkami, premiami oraz nagrodą jubileuszową zarobił w 2015 roku nieco ponad 50 tysięcy brutto. Dodam, że jest to pracownik, który nie jest „w łaskach” obecnej władzy. Ci którzy są, zarabiają o wiele, wiele więcej.

Tymczasem w urzędzie miasta w dalszym ciągu trwa kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Końca kontroli nie widać. Ciekawym stwierdzeniem, że na długość kontroli ma także wpływ postawa podmiotu kontrolowanego, podzieliła się z nami rzecznik prasowa PIP w Opolu Agnieszka Stefaniak. Oto całość korespondencji, która wpłynęła do redakcji ngopole.pl w dniu 9. maja br.

W odpowiedzi na Pana list informuję, że nie jest możliwe podanie daty granicznej zakończenia kontroli PIP w UM Kędzierzyn-Koźle. Zgodnie z konwencją MOP nr 81 inspektorzy mogą kontrolować pracodawcę „tak często i starannie, jak to jest konieczne do zapewnienia skutecznego stosowania odpowiednich przepisów prawnych”. Ta sama zasada stosowana jest również podczas kontroli innych podmiotów.

Warto w tym miejscu także dodać, że na długość kontroli ma wpływ nie tylko jej zakres, wyznaczony przez inspektora ale także postawa podmiotu kontrolowanego.

Do czasu zakończenia kontroli nie udzielamy informacji nt. szczegółów działań inspektora. Również tych dot. powodów przedłużenia czasu kontroli.

Poniżej przedstawiamy fragment konwencji MOP nr 81 (Międzynarodowej Organizacji Pracy)

1. Do zadań systemu inspekcji pracy będzie należało:
(a) zapewnianie stosowania przepisów prawnych dotyczących warunków pracy i ochrony pracowników przy wykonywaniu ich zawodu, takich jak postanowienia dotyczące czasu pracy, płac, bezpieczeństwa, zdrowia i warunków socjalnych, zatrudnienia dzieci i młodocianych oraz innych spraw z tym związanych, w takim zakresie, w jakim inspektorzy pracy są zobowiązani do zapewnienia stosowania tych postanowień;

Póki co pozostawiam to bez komentarza.

Wiktor Sobierajski

 

 

Komentarze są zamknięte