NGO Głubczyce: Przebiegną 1050 km na 1050. rocznicę chrztu Polski

Redaktor

klub biegacza marysienkaWczoraj rozpoczął się XVI Bieg Pielgrzymkowy będący inicjatywą Głubczyckiego Klubu Biegacza „Marysieńka”. Celem inicjatywy jest uczczenie 1050. rocznicy chrztu Polski poprzez sztafetowe dotarcie do wszystkich stolic Rzeczypospolitej: Krakowa, Warszawy, Gniezna i tej wyjątkowej, najważniejszej – Jasnej Góry.

Grupa biegaczy licząca 14 osób wyruszyła z Hradca nad Moravicą – czeskiej miejscowości niedaleko Opavy, gdzie niegdyś poselstwo Mieszka I spotkało się z orszakiem księżnej Dobrawy.

Dzisiejszy poranek 14 kwietnia 2016 r., czyli dokładnej 1050. rocznicy chrztu Mieszka I, biegacze powitali w kolebce państwa polskiego – Gnieźnie. Obecnie są w drodze na Lednicę, później będą zmierzać do Krakowa.

Z Gniezna […] na Lednicę. Chcemy poczuć tego ducha początków państwa polskiego. Już dzisiaj ruszamy do kolejnej stolicy – Krakowa. Chcemy być jutro na Wawelu. Potem do Warszawy, naszej obecnej stolicy. I zakończyć w sobotę wieczorem na Apelu Jasnogórskim w Częstochowie.

– powiedział w dzisiejszym „Poranku” Radia Wnet (część 3. audycji) Wiesław Janicki – wychowawca, instruktor harcerski, animator kultury, sportowiec, pochodzący z Kietrza, związany z Głubczycami. I dalej wyjaśniał:

Musimy przebiec 1050 km, a po drodze chcemy przemyśleć wiele rzeczy, i nasze sprawy prywatne, i rodzinne, i środowiskowe, i nasze polskie współczesne, ale także zanurzyć się w czas dziejów naszej pięknej ojczyzny.

W rozmowie padło wiele słów o trwającej sztafecie, ale też o idei głubczyckich biegów pielgrzymkowych z cyklu „Pamięć i Tożsamość”.

Warto wesprzeć uczestników biegu modlitwą, ale nie tylko. Biegacze chcą w ciągu 4 dni przemierzyć łącznie 1050 km. Można im pomoc biegając u siebie i tym samym dołączyć do tej niecodziennej inicjatywy. Ilość przebytych kilometrów można zgłaszać bezpośrednio uczestnikom biegu (Wiesław Janicki, tel. 721798015) lub za pośrednictwem profilu facebookowego ZHR Głubczyce.

MŻ, www.radiownet.pl/sluchaj#/publikacje/poranek-14-kwietnia-2016

Komentarze są zamknięte