Ministerstwo informuje ws 500 plus

Niezależna Gazeta Obywatelska1

dzieciPrzy składaniu wniosków o świadczenia wychowawcze w programie Rodzina 500 Plus nie jest wymagany skrócony odpis aktu urodzenia dziecka ani akt małżeństwa – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z informacją przekazaną przez resort, wnioskodawca nie musi dołączać do wniosku na drugie i kolejne dziecko żadnych dokumentów – to gmina będzie odpowiedzialna za pozyskanie podstawowych danych o dochodach rodziny. MRPiPS przypomina też, że świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia 2016 roku. Sposobów będzie kilka – w wersji papierowej w gminie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz elektronicznie – za pomocą czterech kanałów.

Internetowo będzie można wysłać wniosek przez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Portalu Emp@tia oraz za pośrednictwem ePUAP. Wniosek o świadczenie wychowawcze jest bezpłatny, nie będzie opłat za jego pobranie czy złożenie.

Oprac: (w)

 1. Eleonora
  | ID: fee226d6 | #1

  Dlaczego nie zastosowano prostych odliczeń od podatków?
  Ano dlatego:

  Rządowy program Rodzina 500+ ma w zamyśle poprawić polską sytuację demograficzną. Wiele jednak wskazuje na to, że wydane przez Rzeczpospolitą pieniądze zasilą również portfele pracujących u nas Ukraińców. Ustawa wprowadzająca sztandarową obietnicę wyborczą PiSu w życie objęła również obcokrajowców mających zezwolenie na pobyt czasowy lub dostęp do polskiego rynku pracy. Wedle portalu 500pl.pl polska polityka prorodzinna może objąć nawet milion Ukraińców.

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Beaty Szydło, Elżbieta Rafalska, jest świadoma faktu, że z programu Rodzina 500+ korzystać będą nie tylko Polacy. Jak przypomina 500pl.pl, szefowa resortu potwierdziła, że świadczenie obejmie 100 tysięcy obcokrajowców.

  Liczba ta może być nieoszacowana. Obecnie w Polsce przebywa (wedle różnych danych) od miliona do dwóch milionów Ukraińców, którym Rzeczpospolita ochoczo daje pozwolenia na pracę. Zasiłek wypłacany z racji posiadanych dzieci może zachęcić kolejnych z naszych sąsiadów do osiedlania się nad Wisłą.

  „Warunkiem [otrzymania świadczenia] będzie jedynie karta pobytu czasowego oraz zamieszkiwanie rodziny na terenie Polski. (…)Znacznie trudniej jest dostać zezwolenie na pobyt stały (osiedlenie się), ale zgodnie z rozporządzeniem do ustawy, nie jest ono wymagane” – czytamy na 500pl.pl.

  Ukraina mająca dwójkę dzieci, niezależnie od tego czy ojciec jest Polakiem czy nie, otrzyma z pieniędzy polskiego podatnika 1000 złotych, a więc więcej niż wynosi średnia pensja w jej ojczyźnie. Warunkiem jest mieszkanie dzieci na terytorium Rzeczpospolitej, ale urzędnicy odpowiedzialni za realizację programu Rodzina 500+ nie mają narzędzi do weryfikacji takiego stanu rzeczy.

  http://www.pch24.pl/rodzina-500–takze-dla-ukraincow–z-rzadowego-programu-moze-skorzystac-milion-obcokrajowcow,41867,i.html

Komentarze są zamknięte