Spotkanie z autorem książki „Wielka Trwoga”

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wielka TrwogaZapraszamy na spotkanie z dr. Marcinem Zarembą, autorem książki „Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys” W piątek, 5 lutego 2016 roku, godz. 17.00. Sala odczytowa Muzeum Śląska Opolskiego – Mały Rynek 7, wejście od ul. Muzealnej. Wstęp wolny.

Marcin Zaremba – historyk i socjolog – pracuje w Instytucie Historycznym UW i Instytucie Studiów Politycznych PAN. Jest sekretarzem jury Nagród Historycznych „Polityki” i laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza (2015).

*************
z recenzji prof. Marcina Kuli (Uniwersytet Warszawski), jednego z najwybitniejszych polskich historyków:

„Wielka Trwoga” wnosi całkiem nowe spojrzenie na pierwsze lata powojennej Polski i analizuje głębokie schorzenia, jakie wywołała wojna i katastrofalny stan, w jakim znalazł się kraj opanowany przez komunistyczne władze. Siły traumy, jaką wywołała tamten tragiczny czas, nie doceniamy dotychczas, a skutki odczuwalne są w zbiorowej psyche po dziś dzień.

(…) to książka, która wnosi do rozważań o współczesnej Polsce tak wiele, że niezbędnie wymaga polecenia i lektury przez jak największy krąg myślących czytelników. Mam nadzieję, że wywoła ona szeroką i pogłębioną dyskusję.

*************
z opisu Wydawnictwa „Znak”:

Marcin Zaremba zabiera czytelnika w szokującą podróż po czasie, który zniknął z pamięci Polaków. Po spustoszonym przez wojnę państwie strachu, biedy i niepewności. „Wielka Trwoga” to odarta z mitów i komunistycznych naleciałości historia pierwszych lat po II wojnie światowej.

Autor pokazuje rozbite społeczeństwo, w którym na porządku dziennym były gwałty i grabieże, a niepewność jutra spędzała sen z powiek ludziom udręczonym przez pięcioletnią okupację. Czy wybuchnie kolejna wojna? Czy zdołam przetrwać głód i epidemie? Czy znajdę dom i jakiekolwiek zajęcie w kraju, który nawet nie ma ustalonych granic? Takie pytania zadawały sobie miliony Polaków.

„Wielka Trwoga” to przełomowa praca naukowa, ale też fascynująca opowieść historyka i publicysty, obecnego na łamach „Polityki”, „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.

za: MŚO

Komentarze są zamknięte