Film Tymona Tymańskiego o polskiej pop kulturze i zagubieniu starych kontestatorów

Niezależna Gazeta Obywatelska1

imageNakładem dystrybutora filmów Next Film znalazł się w ofercie DVD film Tymona Tymańskiego „Polskie gówno”. Film można odbierać jako manifest ideowy Tymańskiego w atrakcyjnej formie komedii obyczajowej. Tymon Tymański to dobijający do pięćdziesiątki muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik. Już w latach osiemdziesiątych był aktywnym twórcą kultury alternatywnej.

Prócz Tymańskiego w filmie zagrali: Robert Brylewski, Grzegorz Halama w roli menadżera zespołu, Filip Gałązka, Sonia Bohosiewicz w roli gwiazdy muzyki pop, Arkadiusz Jakubik, Jan Peszek wcielający się w role potentata rynku muzycznego, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa. Leszek Możdżer, Skiba.

Film opowiada o trasie koncertowej reaktywowanego zespołu rockowego „Tranzystory” którego liderem jest Jerzy Bydgoszcz, a menadżerem Czesław Skandal. Podczas swojej trasy koncertowej, koncertów, jazdy zdezelowanym samochodem, noclegów w hotelach, konsumpcji alkoholu, muzycy snują rozważania o kulturze i swojej drodze życiowej.

Jest to szczególnie ciekawe dla osób głęboko zakorzenionych w życiu środowiska Tymańskiego, i niestety niezbyt czytelne dla osób wyalienowanych z tego kręgu kulturowego (co ten film różni od innych filmów, łatwiejszych w odbiorze, będących manifestami ideowymi twórców – „Porwanie Michela Huellebecqa” czy „20 000 dni na Ziemi”). A szkoda, biorąc pod uwagę jeden z ostatnich tematów poruszonych w filmie, czyli to czym żył underground kulturowy w PRL, jest i dziś aktualny i mógłby się stać fajnym tematem na opowieści o kulturze, buncie, tyrani i Polsce.

Jan Bodakowski

  1. anonimek
    | ID: 556e5ca1 | #1

    A nie mozna tej chały zatytułować jakoś inaczej i bez wulgaryzmów?
    Wypada redaktora nazywać
    – polski ch…j ?

Komentarze są zamknięte