W Głubczycach po raz kolejny pobiegną „Tropem Wilczym”. Zgłoś się!

Redaktor4

6932fffd-30b0-4fb4-a8be-4c267518e42dPo raz trzeci w historii, a po raz drugi pod ogólnopolskim szyldem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, organizowany jest bieg na trasie Głubczyce – Las „Marysieńka” – Królowe.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

– Podaje na stronie www.tropemwilczym.pl organizator ogólnopolski Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Bieg jest organizowany z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względów organizacyjnych biegacze wyruszą na szlak wcześniej, w niedzielę 28 lutego 2016. Dystans podstawowy wynosi 1963 m i swoją długością nawiązuje do roku śmierci ostatniego walczącego z bronią w ręku Żołnierza Niezłomnego niepodległej Rzeczypospolitej – sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w obławie ZOMO 21 października 1963.

Organizatorzy zachęcają uczestników do pokonania biegiem lub marszem dalszych 11 km na trasie Głubczyce – Las „Marysieńka” – Królowe. Wiosną 1947 r. we wsi Królowe przez miesiąc przebywał wraz z bliskimi (m.in. Lidią Lwow ps. „Lala”) mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, legendarny dowódca 5 Brygady Wileńskiej AK i Żołnierz Wyklęty. Uczestnicy powojennego Powstania Antykomunistycznego znaleźli ostoję w miejscowym młynie. W miejscu tym doszło również do spotkania „Łupaszki” z komendantem Wileńskiego Okręgu AK Antonim Olechnowiczem ps. „Pohorecki”.

Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne. Mogą wziąć w nim udział osoby w każdym wieku. Dla pierwszych 100 zgłoszonych osób organizatorzy zapewniają pakiety startowe składające się z koszulki, medalu, opaski, materiałów promocyjnych itp.

Program edycji głubczyckiej „Tropem Wilczym” 2016:

28 lutego 2016 r.

godz. 11.00 – Msza św. w kościele pw. NNMP w Głubczycach w intencji Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

godz. 12.15 – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 2016. Start biegu w parku miejskim przy zbiegu ul. Parkowej i al. Śląskiej.  Dystans podstawowy biegu wynosi 1963 m. Dystans dodatkowy na trasie Głubczyce – Las „Marsieńka” – Królowe  to 1963 m + 11 km.

godz. 15.00 – Nabożeństwo w kościele pw. św Wawrzyńca w Królowych, poczęstunek, spotkanie z żołnierzem AK Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego por. Marianem Markiewiczem ps. „Maryl”, wizyta w młynie „Łupaszki”.

Informacje organizacyjne oraz formularz rejestracyjny na głubczycką edycję biegu można znaleźć na stronie wydarzenia na portalu facebook.

Na wydarzenia zapraszają:
– Fundacja „Wolność i Demokracja”,
– Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Środowisko Głubczyckie,
– Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Głubczyce,
– Klub Biegacza „Marysieńka”

Wszelkie pytania należy kierować pod adres: [email protected].

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2 marca 2016 r. w Głubczycach i Kietrzu odbędą się spotkania autorskie z Kajetanem Rajskim – autorem książki pt. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Natomiast 4 marca 2016 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu wystąpi z projektem „Niewygodna Prawda” krakowski raper Tadek Polkowski (Tadek Firma Solo). Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronach ZHR Głubczyce  oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kietrzu.

MŻ, fot. polskie radio


O, Głubczyce! Nie jesteście najpodlejszym z polskich miast! Relacja z Biegu „Tropem Wilczym” – 10 marca 2015 r.

 1. Kowal
  | ID: 0cc0fb0a | #1

  W Opolu będzie bieg „Tropem Wilczym” ???

 2. | ID: 04b8f975 | #2

  Wykaz biegów można znaleźć na stronie http://tropemwilczym.pl/.

 3. Jacek
  | ID: 8c24ba80 | #3

  @Kowal
  Niestety wychodzi na to, że w Opolu nie będzie biegu… Pozostają jedynie odległe Głubczyce.

 4. Marzena
  | ID: 45293ad2 | #4

  @Jacek
  To co robią opolscy „niezłomni”, gdzie są miejscowi hurrapatrioci? Kondycja nie doPiSuje?

Komentarze są zamknięte