Najwięcej zmotoryzowanych jest na Opolszczyźnie!

Niezależna Gazeta Obywatelska

Kurier.pap.plW Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 510 samochodów osobowych. Najbardziej zmotoryzowani są mieszkańcy Opolszczyzny, Wielkopolski i Mazowsza, najmniej – Podlasia.

Z danych Eurostatu za 2013 r. wynika, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 510 samochodów osobowych. Polska pod tym względem wyprzedziła m.in. Belgię i Francję (490 aut w obu przypadkach).

Najwięcej samochodów osobowych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców jeździ po drogach Lichtensteinu (754), Luksemburga (661) i Litwy (615). Liczba pojazdów u naszego sąsiada w ciągu dekady wzrosła w odniesieniu do liczny mieszkańców o 66 proc., w Polsce – o 73 proc. W tym samym czasie liczba osobówek w Wielkiej Brytanii, po lekkich wzrostach, wróciła do poziomu sprzed 10 lat (442).

W czołówce najbardziej zatłoczonych przez auta państw europejskich znalazły się ponadto Włochy (608) i Malta (602).

Infografika kurier.pap.plW Polce najbardziej zmotoryzowani są mieszkańcy Opolszczyzny (575), Wielkopolski (568) i Mazowsza (555). Prawdziwym europejskim rekordzistą jest jednak leżący w Alpach włoski region Dolina Aosty. Na tysiąc mieszkańców w tym górzystym terenie przypada 1051 aut osobowych.

To niemal dwuipółkrotnie więcej niż województwie podlaskim, które jest najmniej nasyconym osobówkami regionem w Polsce (445). Przy czym to o jedną trzecią więcej niż np. w Berlinie (336). Nie dotyczy to tylko niemieckiej metropolii. Jak podkreśla Eurostat, relatywnie niski poziom motoryzacji charakteryzuje większość stolic krajów, które wstąpiły do UE przed 2004 r.

/kic/Serwis Samorządowy PAP

Komentarze są zamknięte