Adrian Czubak wojewodą opolskim, wśród nominacji działacze, młodzi samorządowcy i tylko dwie kobiety

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Adrian Czubak PiSSzesnastu nominowanych przez premier Szydło wojewodów to miks doświadczonych samorządowców, “twardych” nominacji partyjnych i ekspertów. Są wśród nich tylko dwie kobiety, kilka osób spośród nowych wojewodów – m.in w kluczowym województwie śląskim – reprezentuje młode pokolenie polityków – m.in. naukowców i ekspertów PiS.

A nominacja senatora Bohdana Paszkowskiego oznacza, iż w 2016 roku odbędą się uzupełniajace wybory do Senatu w okręgu 59 – pierwszy wyborczy test dla PiS po dwóch udanych kampaniach w 2015.

Tak wygląda skład nowych wojewodów.

Bohdan Paszkowski – senator PiS – został wojewodą podlaskim. To oznacza, że w okręgu 59 odbędą się wybory uzupełniające do Senatu, najpewniej w I kwartale 2016 roku. Paszkowski jest senatorem trzecią kadencję, jego okręg obejmuje Łomżę, Suwałki i m.in. powiaty augustowski, grajewski i suwalski.

Będą to pierwsze wybory uzupełniające po wyborach parlamentarnych w 2016 roku. W 2015 roku Paszkowski wygrał w tym okręgu z dużą przewagą (76 tysięcy do 42 tysięcy głosów) nad kandydatem PSL Mieczysławem Bagińskim. Paszkowski był już wojewodą podlaskim przez 10 miesięcy w 2007 roku, później został senatorem z okręgu 23 (z którego utworzono okręg 59).

Józef Pilch – żadnym zaskoczeniem nie jest wybór Pilcha na wojewodę małopolskiego. Lokalne media pisały o jego nominacji od kilku tygodni. Pilch miał wsparcie kluczowych polityków z Małopolski, którzy zasiadają teraz w rządzie. Jak pisze “Dziennik Polski”, jego konkurenci – Piotr Ćwik i wicedyrektor szpitala w Brzesku Józef Gawron – najpewniej zostaną wicewojewodami. Pilch był do tej pory (od 2006) radnym miejskim, był wiceprzewodniczącym RM, jest też dyrektorem krakowskiej Chemobudowy.

Paweł Hreniak – nowy wojewoda dolnośląski do tej pory był radnym sejmiku woj. dolnośląskiego – przez trzy kadencje – i pełnił w nim funkcję przew. klubu radnych PiS. Hreniak startował ostatnio do Senatu z list PiS z okręgu podwrocławskiego – bezskutecznie. Nowy wojewoda pracował już wcześniej w urzędzie wojewódzkim – jako doradca wojewody Krzysztofa Grzelczyka. W 2005 był szefem regionalnej kampanii Lecha Kaczyńskiego, a w 2010 – Jarosława Kaczyńskiego.

Piotr Jania – Jania z chwilą nominacji na wojewodę zachodniopomorskiego przestaje być szczecińskim radnym PiS. Jego zastępcą zostanie Marek Subocz. Jania od początku istnienia PiS jest związany z tą partią, a przez całe życie – ze Szczecinem. Za działalność w opozycji niepodległościowej otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Radnym był przez dwie kadencje. Od lat związany z portem szczecińskim, w latach 2006-2008 był wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Od 2002 r. jest Wiceprezesem Związku Miast i Gmin Morskich, stowarzyszenia zajmującego się sprawami gospodarki morskiej.

Zbigniew Rau – profesor z Uniwersytetu Łódzkiego, prawnik. Jak pisze “Dziennik Łodzki”, Rau miał dostać to stanowisko m.in. dziękii rekomendacji senatora PiS prof. Michała Seweryńskiego i prof. Piotra Glińskiego. Rau był senatorem PiS w latach 2005-2007, ale dalej nie ubiegał się o reelekcję; należał później m.in. do rady projektu politycznego Rafała Dutkiewicza Polska XXI.

Ewa Leniart – kilka tygodni po wyborach rzeszowskie „Super Nowości” pisały, że to Leniart ma największe szanse zostać wojewodą podkarpackim. Leniart do tej pory była szefową rzeszowskiego IPN, ale ma doświadczenie związane z tym urzędem. W latach 2005-07 pracowała w gabinecie wojewody podkarpackiej Ewy Draus, na początku jako koordynator, a później – jako dyrektor. Jej najpoważniejszym konkurentem był Dariusz Iwaneczko, który najpewniej zostanie wicewojowodą.

Mikołaj Bogdanowicz – nowy wojewoda kujawsko-pomorski pełnił dotąd funkcję wiceburmistrza Kruszwicy. Młody polityk – ma 34 lata – był w przeszłości prezesem jednego z lokalnych przedsiębiorstw komunalnych. Był jedną z trzech osób rekomendowanych przez działaczy kujawsko-pomorskiego PiS na stanowisko wojewody. O tym, iż ostatecznie centralne władze PiS zdecydowały się na Bogdanowicza, informowało jako pierwsze Polskie Radio PiK. Pomóc miało mu wstawiennictwo szefa okręgu bydgoskiego PiS, Tomasza Latosa. Kandydaturę Bogdanowicza rekomendował też – jak donoszą lokalne media – sam o. Rydzyk.

Zbigniew Hoffmann – kariera polityczna nowego wojewody wielkopolskiego sięga jeszcze Porozumienia Centrum. W 1991 był dyrektorem biura zarządu wojewódzkiego partii w Poznaniu. Od listopada 2006 do 29 listopada 2007 był wojewodą, ale kujawsko-pomorskim. Pracował w BBN i kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W listopadzie 2014 został radnym PiS w Sejmiku, pełnił też funkcję szefa klubu radnych PiS. Jego głównym konkurentem był – jak pisał “Głos Wielkopolski” – poseł PiS Tadeusz Dziuba.

Zdzisław Sipiera – nowy wojewoda mazowiecki to bardzo doświadczony samorządowiec PiS, który już w 1990 r. przystąpił do PC w powiecie pruszkowskim; później był radnym, wiceburmistrzem Pragi-Południe, burmistrzem Woli, a w 2014 został starostą pruszkowskim.

Jarosław Wieczorek – przedstawicielem rządu w newralgicznym województwie śląskim będzie 35-letni radny Gliwic. Jak pisze “Dziennik Zachodni”, jego nominacja oznacza, że górą była frakcja Wojciecha Szaramy. Kandydatem Grzegorza Tobiszowskiego był prof. Jan Wojtyła, były kandydat PiS na senatora. Wieczorek jest związany z PiS od ponad 14 lat. Jego nominacja została już skrytkowana przez wpływowego związkowca Dominika Kolorza: “Nie znam człowieka, ale dochodziły do nas głosy, że jest trudny i związki zawodowe według niego są niepotrzebne. Zobaczymy, jak będzie”. Wieczorek jest jednym z najmłodszych nowych wojewodów.

Artur Chojecki – wojewoda warmińsko-mazurski od 2010 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku wojewódzkiego. Był także dyrektorem biura poselskiego Jerzego Szmita, obecnie wiceministra infrastruktury. Zastępcą Chojeckiego zostanie najprawdopodobniej radny wojewódzki i były senator Sławomir Sadowski. To właśnie Sadowski był pierwotnie przymierzany na stanowisko wojewody. O nominacji Chojeckiego poinformował w poniedziałek wpływowy działacz PiS Leonard Krasulski.

Dariusz Drelich – radny powiatu gdańskiego bedzie musiał współpracować z samorządowcami w mateczniku PO. Jak informowała przed oficjalną nominacją lokalna “GW”, Drelich na swoim profilu na FB opublikował zdjęcie premiera Donalda Tuska w kajdanach i w więzienym stroju. GW informuje ponadto, że Drelich nie był w trójce rekomendowanej przez lokalne struktury PiS. Samorządowcy PO nie znają bliżej nowego wojewody. “We wtorek po raz pierwszy usłyszałem jego nazwisko” – powiedział na antenie Radia Gdańsk Mieczysław Struk. Drelich w startował w wyborach do Sejmu z listy PiS w 2011; w tych wyborach nie kandydował.

Przemysław Czarnek – nowy wojewoda lubelski jest naukowcem, pracował dotąd w Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL. PiS na to stanowisko rekomendowało dwóch innych polityków – byłego wojewodę Wojciecha Żukowskiego, a także Roberta Gmitruczuka, szefa biura senatora Grzegorza Biereckiego. Jak informował „Kurier Lubelski”, Żukowski – burmistrz Tomaszowa Lubelskiego – odpadł z rozgrywki, ponieważ gdyby został wojewodą, musiałyby odbyć się nowe wybory w mieście, gdzie PiS nie byłoby pewne wygranej. O nominacja Czarnka przesądziło poparcie szefa lubelskiego PiS i wiceministra pracy Krzysztofa Michałkiewicza, którego rekomendacja górowała nad opinią Biereckiego.

Adrian Czubak – nowy wojewoda opolski jest teraz pracownikiem Elektrowni Opole, w 2014 roku startował (bez powodzenia) w wyborach na burmistrza Strzelec Opolskich. Jego nominacje pozytywnie komentują samorządowcy: “Miałem okazję poznać pana Adriana Czubaka, pracował w samorządzie, biznesie, teraz pracuje w Elektrowni Opole. Myślę, że to dobry wybór. Oceniam go jako fachowca, nie pod kątem politycznym” – powiedział wicemarszałek województwa Grzegorz Sawicki.

Władysław Dajczak – nominowany przez premier Szydło nowy wojewoda lubuski od 30 lat związany był zawodowo z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Strzelcach Krajeńskich, którym kierował. Od 1990 r. Dajczak pracował w samorządzie – był radnym z ramienia AWS, później – z PiS. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. W 2005, 2011 i 2015 beskutecznie ubiegał się o mandat posła z list PiS. Do parlamentu udało mu się wejść tylko raz – w 2007 r., gdy został senatorem partii Kaczyńskiego. Dajczak jest młodszym bratem biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka.

Agata Wojtyszek – do tej pory była wicestarostą starachowickim, wcześniej – w latach 2007-2014 była dyrektorą jednej ze szkół w Starachowicach. Jak pisze “Echo Dnia”, jej kandydatura na wojewodę świętokrzyskiego miała być najmniej kontrowersyjna w partii. Wojtyszek miał zgłosić Krzysztof Lipiec, pełnomocnik PiS w regionie świętokrzyskim.

300polityka

  1. Irena
    | ID: ed63d619 | #1

    Mam nadzieje ze nowy wojewoda zlikwiduje przeszkody,które postawiono na dojezdzie do drzwi szpitala W Nysie,ktorym kieruje panKrojczy. Pacjenci, niesprawni nie moga dojechac do lekarza od wielu, wieelu lat, Zaden urzad ani miejski,ani powiatowy ani NFZ zatrudniajace setki urzedników nie potrafia zlikwidować przeszkody typu barierek,zakazow aby było normalnie.W NYSIE JEST DUZO ZŁOSLIWYCH NIEKOMPETENTNYCH KRYTYKANTOW poseł to grzeczny człowiek,nie wierze ze przeklinał ale mógł sie wscieknać,skoro nie mogł do drzwi szpitala dojechać z macocha z noga w gipsie,Mam nadzieje,ze nowy Wojewoda wymiecie nieudolnych urzedników, a moze , w terenie szkolenie zorganizuje pt. Dojazd do drzwi szpitala w NYSIE.

Komentarze są zamknięte