TVP o wyborze 5 sędziów TK

Niezależna Gazeta Obywatelska

Sejm Jak Wiadomości TVP  pokazały wybór pięciu nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

— DEBATA BYŁA DLA OPOZYCJI NAJLEPSZĄ OKAZJĄ, BY ZAISTNIEĆ – KAMIL DZIUBKA Z SEJMU: Teoretycznie było niewiele, bo 5 głosowań, ale w praktyce była to kilkudziesięciominutowa bitwa. Powiedzieć, że emocje dzisiaj były ogromne, to tak, jakby nic nie powiedzieć. Była to bitwa na polityczne argumenty, na paragrafy i także na życiorysy. Ta debata szczególnie dla opozycji była najlepszą okazją, by zaistnieć, bo jeżeli chodzi o głosowania, to arytmetyka rządzi. PiS przegłosowało wybór 5 nowych sędziów TK. Ale emocje były nie tylko w Sejmie, ale także przed. Tam demonstrowało kilkaset osób. Były dwie demonstracje – jedna przeciwników, druga zwolenników PiS.

— TO PIERWSZY TAK POWAŻNY KRYZYS KONSTYTUCYJNY – JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: To pierwszy tak poważny kryzys konstytucyjny, nie tylko polityczna próba sił. Tym razem PO nie wyszła z sali, stanęła na czele ruchu oporu. Opozycja poza partią Kukiza zawiązała koalicję – próbowała zablokować wybór nowych sędziów do czasu wyroku Trybunału. Do głosowania doszło wbrew postanowieniu Trybunału.

— POLITYCY PIS SĄ PEWNI, ŻE PREZYDENT PRZYJMIE PRZYSIĘGĘ OD SĘDZIÓW DOBROSZ-ORACZ: W kuluarach politycy PiS-u są pewni, że prezydent nie będzie hamulcowym. Że nie odetnie się od swojego środowiska i przyjmie przysięgę od pięciorga nowych sędziów.

— ANNA HAŁAS-MICHALSKA: TK pierwszy raz na wniosek PO wydał postanowienie o zabezpieczeniu sądowym w stosunku do parlamentu, czyli zaapelował, by posłowie nie wybierali sędziów do momentu, aż TK nie wyda orzeczenia ws. spornych ustaw. Jutro TK zbada konstytucyjność ustawy, na podstawie której poprzedni Sejm wybrał 5 sędziów TK – w czasie trwania kadencji TK. Kadencja 3 sędziów wygasła 6 listopada, 2 kolejnych – w grudniu. Od żadnego z sędziów prezydent nie przyjął ślubowania. Przyjęta przez PiS i Kukiz’15 nowelizacja unieważnia poprzedni wybór sędziów. Ale wchodzi w życie dzień po posiedzeniu TK. Część prawników twierdzi, że TK może jutro stwierdzić, iż zgodny z Konstytucją był wybór sędziów rozpoczynających kadencję w listopadzie, ale już nie tych grudniowych. Teraz, zdaniem prawników, wiele zależy od prezydenta.

— HAŁAS-MICHALSKA DALEJ: Jutro sędziowie rozpatrzą skargę na poprzednią ustawę. Pierwotnie złożył ją PiS, ale później wycofał. Wniosek o zbadanie własnej ustawy złożyła więc Platforma. Z kolei 9 grudnia TK zbada konstytucyjność nowelizacji autorstwa PiS, którą zaskarżyli PO i Rzecznik Praw Obywatelskich. Naczelna Rada Adwokacka jest krytyczna wobec obu ustaw.

tvp, 300polityka

Komentarze są zamknięte