Raport z rynku nieruchomości – średnia cena w Opolu za metr kw. 4179 zł

Niezależna Gazeta Obywatelska

Cena mieszkańCeny mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym w dalszym ciągu praktycznie stoją w miejscu. Tylko w 3 na 18 miast analizowanych przez serwis Morizon.pl średnia stawka za m2 używanego lokalu wzrosła w ostatnim miesiącu o więcej niż 100 zł. W pozostałych wzrosty lub spadki były symboliczne, co jest kolejnym potwierdzeniem stabilności cen na tym rynku.

Klienci planujący zakup mieszkania z drugiej ręki w dalszym ciągu mogą spokojnie prowadzić poszukiwania i przebierać w ofertach bez obawy o to, że każda zwłoka wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami. Brak presji czasu i ceny pozwala na właściwe przygotowanie się do transakcji, a przede wszystkim umożliwia spokojne zapoznanie się z dostępnymi ofertami i wybranie spośród nich tej najlepszej.

Z danych serwisu Morizon.pl wynika, że w październiku średnie ceny ofertowe za m2 używanego mieszkania w większości miast zmieniły się minimalnie – o zaledwie kilkadziesiąt złotych. Tylko w Rzeszowie średnia stawka spadła, a w Krakowie i Sopocie wzrosła o ponad 100 zł.

Porównując stan obecny z sytuacją sprzeda roku, ceny mieszkań w Krakowie pozostają takie same, w 6 miastach spadły (średnio o 1,6%), a w 11 wzrosły (średnio o 2,3%). Jednak nawet wyższe ceny ofertowe – będące wynikiem przede wszystkim rosnącej podaży ofert z wyższej półki – w rzeczywistości rynkowej nie oznaczają wyższych kosztów zakupu mieszkania. W zdecydowanej większości przypadków cena transakcyjna wynegocjowana między kupującym i sprzedającym jest o kilka, a nawet kilkanaście procent niższa od pierwotnej ceny ofertowej.

Jakich ofert nieruchomości szukają klienci

Z badania przeprowadzonego przez serwis Morizon.pl wynika, że aż 60% klientów popytowych na polskim rynku nieruchomości to osoby zainteresowane zakupem nieruchomości (40% zainteresowanych jest najmem).

Interesująco przedstawia się podział klientów zakupowych przeprowadzony na podstawie cen nieruchomości, jakich poszukują. Wg danych Morizon.pl co piąty zainteresowany zakupem nieruchomości szuka oferty w cenie do 100 000 zł. Tę grupę tworzą w przeważającej mierze klienci na zakup gruntów.

Co czwarta osoba aktywnie poszukująca nieruchomości do zakupu szuka oferty przedziale cenowym od 100 001 do 200 000 zł. W tej grupie dominują klienci na zakup mieszkań, ale znaczny w niej udział mają też klienci poszukujący droższych gruntów (wokół dużych miast).

Blisko 40-procentowy udział w popycie na rynku nieruchomości mają klienci poszukujący ofert w szerszym przedziale cenowym – od 200 001 do 500 000 zł. Wśród nich prym wiodą klienci na zakup mieszkań (w średnich i dużych miastach) oraz domów.

Znaczny – ponad 11-procentowy udział w popycie mają klienci na zakup nieruchomości relatywnie drogich – w cenie od 500 001 do 1 000 000 zł. Są to głównie klienci zainteresowani zakupem mieszkania z wyższej półki, w dużym mieście oraz klienci na zakup domu.

Najmniejszy – wynoszący 4,4% – udział w grupie klientów zainteresowanych zakupem nieruchomości mają klienci zainteresowani ofertami, których cena przekracza milion złotych, tj. apartamentów, domów oraz nieruchomości komercyjnych.

Komentarze są zamknięte