Janusz Sanocki: Podszczypywanie Kukiza

Niezależna Gazeta Obywatelska8

Kukiz z Sanockim„Pokaż mi swoich wrogów, a powiem ci ile jesteś wart” – można by sparafrazować znaną sentencję. Jeśli Paweł Kukiz w przedwyborczym tygodniu zostaje zaatakowany przez wyraźnie pro-platformerską TVN, a równie pro-platformerski Onet reklamuje podobno sensacyjną książkę Marcina Palade jakie to błędy Kukiz popełnił budując swój Ruch. Oczywiście wg Paladego głównym błędem było to, że Kukiz nie zrobił z niego głównego doradcy i nie dał mu „jedynki” na liście lubelskiej. Takie apetyty miał nasz znajomy socjolog. Znajomy bo to on w 2000 i 2001 robił w Nysie na moje zlecenie jako ówczesnego burmistrza ogólnopolskie prawybory.

Teraz Marcin Palade podszczypuje Kukiza, ale i mnie się dostaje. Mnie bowiem oskarża nasz socjolog o to, że byłem zwolennikiem „struktury bez struktury” czyli oddolnego budowania Ruchu i że to ja właśnie Pawła Kukiza do tej koncepcji przekonałem. Nie będę się wypierał – tak to właśnie była moja koncepcja i uważam, że dzięki niej odnieśliśmy sukces. Powstał wspaniały, oddolny Ruch Obywatelski, w całym kraju w ciągu miesiąca nasi rodacy założyli spontanicznie ponad 1300 komitetów referendalnych, które właśnie stały się dla nas oparciem organizacyjnym przy budowaniu list wyborczych.

Oczywiście w międzyczasie w powstającym Ruchu ścierały się inne pomysły. Tzw. „Bezpartyjni” Samorządowcy z prezydentem Lubina Raczyńskim tudzież prowadzącym kampanię prezydencką Pawła – Hałaczkiewiczem, uważali że to oni wykreowali Kukiza i próbowali przejąć cały Ruch. Potem kiedy Paweł się zorientował w tej grze, próbowali wystawić własne listy do Sejmu jako „Bezpartyjni – JOW”, działając właśnie wg reguł podpowiadanych przez Paladego i innych zwolenników odgórnego budowania struktur.

I okazało się, że ci mędrcy ponieśli żenującą porażkę. Dysponując kontaktami samorządowymi w całym kraju, zdołali wystawić listy w zaledwie kilku okręgach. Teraz nie mają żadnych szans na przekroczenie wyborczego progu, mogą jedynie szkodzić Kukizowi co starają się usilnie czynić.

Tu ich interes zbiega się z interesem całego politycznego establishmentu – głownie Platformy, ale też walczącego o polityczny byt PSL. Jak przypuszczam – to właśnie na zlecenie kierownictwa PSL Marcin Palade zaatakował Kukiza. Palade jest bowiem od zawsze silnie związany właśnie z tą partią. W trakcie prawyborów w 2000 r. obserwowałem jak bliskie relacje łączą go z Kalinowskim, potem sam opowiadał mi jakie ma wpływy u Piechocińskiego, a w ostatniej kampanii prezydenckiej pracował dla Adama Jarubasa. Opowiadał mi, że to właśnie on podpowiedział Jarubasowi żeby przeprosił Obrana za obraźliwe potraktowanie go przez polskich polityków i żeby owe przeprosiny wygłosić po węgiersku. Był to niezły chwyt pijarowski na którym kandydat PSL mógł zyskać politycznie. Teraz nasz socjolog atakuje Pawła Kukiza także w interesie PSL. Ruch Kukiza bezwzględnie zabiera głosy wszystkim partiom establiszmenu w tym skompromitowanemu licznymi aferami PSL. Jak pisze miesięcznik „Uważam Rze” podajać przykład posła Burego, politycy PSL stworzyli swoiste imperia gospodarczo-polityczne. Teraz gdyby nie weszli do Sejmu te inicjatywy zaczęłyby się kruszyć. Stąd każdy kto atakuje system i stanowi dla nich konkurencję będzie przez PSL atakowany.

Oczywiście najbardziej gorąco nienawidzą Kukiza środowiska PO , a szczególnie obawiają się ewentualnej koalicji PiS-u z posłami ruchu Kukiza. W propagandzie telewizyjnej zarzuca się Kukizowi, że takiej koalicji nie wyklucza. Rzekomo taka koalicja miałaby oznaczać zdradę wyborców Kukiza. Nie rozumiem tej tezy. Na jakiej podstawie ci zatroskani o los Ruchu Kukiza dziennikarze TVN zakładają, że w ewentualnej koalicji z PiSem Kukiz zapomniałby o zamierzeniach – zmianie ordynacji wyborczej i naprawie sądownictwa? A może to PiS będzie zmuszony – potrzebując pozyskać koalicjanta do realizacji postulatów Ruchu Kukiza?

Ja jestem przekonany, że tak właśnie może być i że tego boją się chłopcy z licznych agencji opanowanych przez PSL.

Janusz Sanocki, lider listy Kukiz’15 Opole

 1. Eleonora
  | ID: ac183e2d | #1

  Panie Januszu, nie sądziłam, że zajmuje Pana ktoś o takim życiorysie?!
  Pan Marcin jest człowiekiem ” na zamówienie” z szerokim rozrzutem, od LPR ( z tej nominacji dostał robotę w opolskim radiu) po PSL i PIS.

  Co do ataków na Kukiza, rozumiem je doskonale!
  Proszę przyjrzeć się ostatnim ekumenicznym zamysłom panującego prezydenta
  W nowo powołanej radzie rozwoju Polski obok siebie w jednym domku stają socjalista Bugaj, tuż zaraz ” wybitni ekonomiści” Orłowski ( ten z czasów Olka) czy Modzelewski ( ten od PITów)
  Oczywiście nie mogło zabraknąć „Wielkiego Masona” z Lozy Narodowej, Wildsteina!
  A wszystko toto polane sosikiem gorącego patryjoty i hist(e)oryka Andrzejem Nowakiem.
  A nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie pan dwojga nazwisk zdaje się Przemysław Żurawski vel?
  Teraz zrobiło mi się ciepło na duszy:)

  Putinie, kacapie!
  Nie podskakuj bo nie dość, że nasz odważny prezydent nie stuknie się z tobą kielichem, to pan Przemysław wyśle przeciw wam naszą niezwyciężoną armię!
  Zrobimy z was miazgę:)))

  Zastanawia się Pan co łączy tę miłą trzódkę?
  Ano…. życiorysy z KORem w tle i magdalenka…..

  Dobrze rzecze Lis, przebrany za redaktora
  ” Mogą wygrać wybory, ale nie zabiorą nam Polski”
  Co się przekłada na
  ” Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”
  I nie oddadzą Panie Januszu, nie oddadzą!
  Dziwię się, że te oczywistości pisze pan na łamach tego portalu?!
  Zaraz rzucą się na Pana patryjoci Anonimy ze styropianem pod pachą, inteligęci z Klubów GP i inni ” niezłomni”

  Warto?

 2. Eleonora
  | ID: ac183e2d | #2

  Aha, zapomniałam
  Z internetu:

  Witunio zasłużył się na odcinku współpracy z Aleksandrem Gawronikiem i gangsterami pruszkowskim, czyli cynglami WSI, w czasach przełomu okrągłostołowego. Pomagał im w biznesie, przygotowywał umowy itd.

  Adam Daniel alias „Ralf”, „Rauf”, „Serb” też się zasłużył, bo z jednej strony dobrze pracował na rzecz bezpieki i partii, a gdy przyszedł wiatr zmian, zasłużony TW jako minister dyplomacji przyczynił się do tego, by demonstracyjnymi działaniami spowodować zmniejszenie polskich wpływów na Białorusi, w Rosji i by Niemcy z większą łatwością weszli w to miejsce.

  Maoista Bugaj, przypomnę, w telewizorze powiedział z charakterystycznym zmęczeniem w głosie, że Polacy przyzwyczaili się do płacenia PIT-u. Na takiej samej zasadzie zeki przyzwyczaiły się w gułagu do jedzenia bałandy i pajki.

 3. Anonim
  | ID: fefdcb0c | #3

  Nie trzeba siegac daleko! Co sadzi o Sanockim i jemu podobnych niedoszly koalicjant ruchu Kukiza mozna przeczytac w wypowiedzi M. Kowalskiego zamieszczonej obok.

  „Z 20% zjechał do 5% a na listy pobrał osoby, których działalność polegała na wieloletniej wędrówce z partii do partii, z lewa do prawa. Nie stanowią oni zwartej ideowej drużyny lecz zbiorowisko ambicjonerów traktujących cynicznie swój udział w tym komitecie”

 4. | ID: a7ca5caa | #4

  Bardzo ciekawe ujęcie tematu pn. Ruch Kukiza. Pan Kukiz, wódz, nie popelnil żadnego błędu,podobnie jak Jego doradca pan Sanocki.Światłych Polaków, jak sie okazuje, jest sporo.A szczypanie wodza, jest mało skuteczne.Osoba wodza jest wyjątkowo inteligentna, nie obraża się , ale ciętą ripostą argumentuje istniejący stan upadającej Ojczyzny.Śledze wywiady pana Kukiza i podziwiam spokój i opanowanie w dialogach, z nie zawsze grzecznymi dziennikarzami.Bardzo mi sie podobala @ Druga Kawa @ z Opola,gdzie debatowal pan Sanocki,kandydat na posla. z ułożonym redaktorem panem Nowak. W dniu 25 pazdziernika br, glosujemy na liste nr 7 /siedem/,z której kandydaci na posłów, dają gwarancje solidnej pracy w parlamencie nad zmianami prawnymi,których gąszcz wzajemnie się wykluczających poprawek, jest zgubny dla kraju.Podstawowy akt prawny @Konstytucja,wymaga całkowitej zmiany,gdyz w obecnym zapisie służy partyjnym wodzom jak pp.Kaczyński,Miller.Palikot,Piechociński,Pawlak,Petru i im podobnych.Wszyscy idziemy na wybory, w przeciwnym razie, popełniamy grzech,o czym księża powinni z ambony kościelnej głośno wołać.

 5. Anonim
  | ID: fefdcb0c | #5

  To bardzo znamienne, ze w przedstawionej w pejoratywny sposob liscie wodzow partyjnych niejaka Irena wymienia na pierwszym miejscu Kaczynskiego i jednym tchem „wali” dalej zapomonajac o Tusku i Kopacz; smiech moze wywolywac jedynie stawianie poza ta lista obdarzonych zdaniem nijakiej Ireny ponadludzkimi cechami takich „nie-wodzow”, a jednak „osobo-wodzow” jak Kukiz i Sanocki. Jesli Kukiz i Sanocki maja zwolennikow podobnego formatu i inteligencji (byc moze tylko takich sa w stanie przekonac) uchowaj nas Boze przed tzw. ruchem Kukiz ’15 !!!

 6. | ID: a7ca5caa | #6

  Anonim, Ty juz nie zmądrzejesz…

 7. Anonim
  | ID: fefdcb0c | #7

  Ireno, na nauke nigdy nie jest za pozno (podobno)! Idz do szkoly wieczorowej albo na uniwersytet 3 wieku….

 8. | ID: ff41619e | #8

  Salonik polityczny pana red.Ziemkiewicza bardzo ciekawy.Dzieki za video.

Komentarze są zamknięte