Komarzyński o społeczeństwie obywatelskim

Niezależna Gazeta Obywatelska

Komarzyński z DudąSpotkanie odbyło się w Tarnowcu (gmina Lubsza), w nowo powstałym „Ogrodzie marzeń i wspomnień” (dobrze wyposażone miejsce do rekreacji i wypoczynku mieszkańców), które jest materialnym efektem działalności jednego z aktywniejszych w powiecie brzeskim stowarzyszeń „Tarnowiec Wczoraj, Dzisiaj i Jutro”.

Współpracą z organizacjami pozarządowymi zajmuję się od pewnego czasu zawodowo i uważam, że ich rozwój to bardzo dobry kierunek. Przyszłość należy do społeczeństwa obywatelskiego, dlatego państwo powinno wspierać ten sektor. Powinniśmy stowarzyszeniom oddać jak najwięcej obszarów życia publicznego, bo ci ludzie robią to oszczędnie i solidnie.

Rozmawiałem z przedstawicielami organizacji pozarządowych na temat problemów, jakie na co dzień spotykają. Jak zwykle w naszym państwie najbardziej dokuczliwe są skomplikowane przepisy i formalności tzw. biurokracja. Takie organizacje chcą działać, chcą pisać dobre projekty, podejmować dobre inicjatywy, jednak państwo nie może im przeszkadzać. Niekiedy potrzebne jest też wsparcie merytoryczne.

Istotnym problemem jest także to, że sektor organizacji pozarządowych się rozwarstwia. Powstają duże profesjonalne organizacje pozarządowe, działające często komercyjnie, a małe stowarzyszenia, które chcą działać na rzecz lokalnych społeczności borykają się z problemami.

Dlatego potrzebna jest reforma sektora instytucji obywatelskich. Wdrożenie Narodowego Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który pozwoli wyzwolić potencjał aktywności obywatelskiej. Ten Program będzie zakładał m.in.:

1. Edukację obywatelską przy wykorzystaniu szkół i mediów publicznych,
2. Stworzenie lokalnych funduszy wspierania inicjatyw obywatelskich,
3. Nowelizację ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie w celu wzmocnienia roli słabszych i mniejszych organizacji.

W przypadku wygranych wyborów deklaruję także rozszerzenie swojej współpracy z organizacjami pozarządowymi. Przede wszystkim, każda dobra inicjatywa będzie mogła liczyć na mój honorowy patronat, z którym będzie wiązało się także realne wsparcie.

Wojciech Komarzyński, kandydat na Posła z list PiS okręg 21

Komentarze są zamknięte