Otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu: sukces inwestycji to efekt aktywnego mecenatu Ministra Kazimierza M. Ujazdowskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Nfm.wroclaw.plNarodowe Forum Muzyki należy do grona najważniejszych inwestycji pomnażających potencjał polskiej kultury. Dziś Wrocław zyskuje jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w tej części Europy. Dzięki temu będzie mógł stać się kluczowym ośrodkiem kultury muzycznej Starego Kontynentu.

Lata 2005-2007 to czas dobrej i niezakłóconej konfliktami współpracy rządu Prawa i Sprawiedliwości z władzami Wrocławia w obszarze rozwoju kultury oraz ochrony i promocji dziedzictwa. Dolny Śląsk czasie był największym beneficjentem środków na kulturę w całej Polsce w tamtym okresie. 20% wszystkich wydatków na ochronę zabytków przypadło na nasz region. Decyzja o powstaniu Narodowego Forum Muzyki zapadła w 2007 roku. Kazimierz M. Ujazdowski, ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zadbał o odrębny status kultury w programach europejskich. Następnie z poparciem Ministra Rozwoju Regionalnego Grażyny Gęsickiej podjął decyzję o wpisaniu NFM na indykatywną listę inwestycji finansowanych ze środków UE. Działania te nadały inwestycji solidne fundamenty. Ich efektem jest powstanie Narodowego Forum Muzyki – nowego znaku rozpoznawczego Wrocławia i Dolnego Śląska.

W najbliższym czasie sfinalizowane zostaną również kolejne inicjatywy Kazimierza M. Ujazdowskiego i rządu Prawa i Sprawiedliwości w sferze kultury i dziedzictwa. W 2016 roku Ośrodek Pamięć i Przyszłość zaprezentuje swoją wystawę w nowo zaaranżowanym Centrum Historycznym „Zajezdnia” we Wrocławiu. Otwarte zostanie także Muzeum Pana Tadeusza prezentujące polską tradycję romantyczną. Jednak w trakcie rządów Platformy Obywatelskiej wiele ważnych i cennych projektów zapoczątkowanych w latach 2005-2007 zostało ograniczonych, opóźnionych lub wstrzymywanych. Bogdan Zdrojewski zdecydował m.in o zerwaniu umowy o współprowadzeniu Ośrodka Pamięć i Przyszłość, zwlekał w sprawie kontynuacji wsparcia budowy NFM przez ministerstwo oraz doprowadził do wieloletniego opóźnienia powstania Muzeum Historii Polski.

„Po wyborach parlamentarnych Polska musi wrócić do polityki aktywnego i pełnowymiarowego mecenatu w sferze kultury” – podkreśla Kazimierz Ujazdowski – dolnośląski i opolski Poseł do Parlamentu Europejskiego.

T

Komentarze są zamknięte