Zmiany w przewożeniu dzieci samochodami

Niezależna Gazeta Obywatelska

dzieciNiedawno weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Określają one warunki jakie muszą spełnić nasi milusińscy by jeździć bez fotelika.

Najważniejsza zmiana dotyczy granicy wiekowej 12 lat, która dotychczas obowiązywała przy przewożeniu dziecka na tylnej kanapie bez fotelika. Aktualnie granicę wiekową zniesiono, a decydujący jest wzrost. Teraz po nowelizacji przepisów, dzieci powyżej 135 cm wzrostu będą mogły jeździć bez fotelika, ale pod warunkiem, że ich masa i wzrost uniemożliwiają zapewnienie im odpowiedniego sprzętu do przewożenia. W praktyce oznacza to, że z przywileju skorzystają te dzieci, których waga ciała przekracza 36 kg, która jest przewidzianą w przepisach maksymalną wagą dla fotelika.

Dzieciaki w przedziale 135-150 cm wzrostu mogą być przewożone bez fotelika jedynie na tylnej kanapie i przy obligatoryjnym użyciu pasów bezpieczeństwa. Na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa nie będą mogły usiąść dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu.

Zgodnie z nowymi zasadami, dzieci do lat 3 nie można przewozić samochodami nie wyposażonymi fabrycznie w pasy bezpieczeństwa.

Dziecku powyżej 3 lat zezwala się na jazdę z pasami bezpieczeństwa bez fotelika na środkowym siedzeniu tylnej kanapy, w przypadku kiedy na bocznych siedzeniach z tyłu są już umieszczone dwa inne foteliki, a montaż kolejnego nie jest możliwy.

Natomiast znowelizowane przepisy pozwalają na jazdę bez pasów bezpieczeństwa: kobietom w ciąży, pracownikom zespołów medycznych, taksówkarzom, instruktorom i egzaminatorom szkolącym przyszłych kierowców, funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, a także osobom mającym odpowiednie zaświadczenia lekarskie.

Newsletter WRBRD

Komentarze są zamknięte