Akademia po Szychcie: Europejskie Dokumenty Herbowe

Niezależna Gazeta Obywatelska

DSC_0550Tematem wykładów Akademii Po Szychcie w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w dniu 16 lipca była tym razem historia heraldyki zawarta w dokumentach.

Wykładowcami byli Kanclerz Pieczęci Bractwa Grodu Bytomskiego Wiceprezes dr. Dariusz Woźnicki, który opowiadał o historii i ,,Europejskich tradycjach heraldycznych”.

Marian Muławski wspominał o badaniach i poszukiwaniach genealogicznych, a pani Joanna Drosik mówiła o zagadnieniach dyplomatyki i tłumaczeń dokumentów herbowych.

Współorganizatorem wystawy i spotkania w zabrzańskim muzeum w dniu16 lipca była Sekcja Historyczna Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, oraz bracia – członkowie Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego.

Gości powitał Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a słowo wstępu wprowadzając słuchaczy oraz przybyłych gości w tematykę spotkania – wygłosił Kustosz muzeum pan dr. Zenon Szmidtke. Należy dodać iż do Zabrza z tej okazji przybyli również znawcy tej tematyki z samego Krakowa.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa ,,Dżentelmeni i przemysłowcy. Europejskie dokumenty herbowe”, na której zwiedzający mogli podziwiać ręcznie wykonywane dokumenty i pieczęcie.

O czym wspomina historia;

Tradycje heraldyczne w Europie sięgają okresu wczesnego średniowiecza. Dworzanin pełniący funkcję herolda inaczej urzędnika dworskiego zajmował się poprawnością stosowania i używania herbów. Jako herold był także mistrzem ceremonii, a w czasie trwania turniejów wywoływał, rycerzy. To od nazwy funkcji jaką pełnił na dworze, wzięła się nazwa dziedziny zajmującej się stosowaniem, nadawaniem i używaniem herbów.

Dzięki działalności licznych Bractw Kurkowych dbających o zachowanie tradycji heraldyka jest ciągle żywa. Bractwa te propagują nie tylko kodeksy rycerskie ale i patriotyzm i historię. Na Górnym Śląsku na szczególną uwagę zasługuje działalność Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, oraz Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego, należy dodać iż członkowie (bracia) Bractwa Bytomskiego zgromadzili liczne dokumenty herbowe z wielu krajów w Europie. Goście uczestniczący w spotkaniu mieli okazję zwiedzić wystawę tychże unikalnych dziś dokumentów. (więcej na www.bgkgb.org.pl)

Tak o historii Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego w krótkich słowach opowiedział Członek Zarządu – Strażnik Skarbu Brat Jan Spatuszko;

,,Jesteśmy pasjonatami tradycji i historii, tak na prawdę na ten temat powinien wypowiadać się Hetman Bractwa, postaram się godnie zastąpić mojego przełożonego dodaje pan Jan, i opowiem w kilku zdaniach o naszej działalności. Początek każdego ze spotkań naszego Bractwa ogłasza salwa armatnia, tak będzie i tym razem, skoro jednak warunki nie pozwalają na użycie dużego kalibru, wystrzał padnie z najmniejszej strzelającej armaty w Europie która stanowi część naszego arsenału, wszak tradycji zadość stać się musi dodaje mistrz ceremonii otwarcia.

Pamiętam, w 2004 roku pojechaliśmy z naszą ,,pełnowymiarową” armatą, do Torunia, przyjęto nas tam przyjaźnie, a z wyprawy przywieźliśmy wiele trofeów i nagród wszelakich… Wyszło nam wtedy nieźle i od tej pory prezentujemy się jako znawcy artylerii.

W 2005 roku pojechaliśmy na Jasną Górę by tam na zaproszenie Hetmana Bractw Kurkowych Okręgu Śląskiego uczestniczyć w pokazie artylerii. Nie byle jaka to była okazja toteż bracia nasi szczególnie chcieli się sprawić. Uroczystości miały miejsce podczas obchodów 350 rocznicy obrony Jasnej Góry. Jak w opisie historyi tych wydarzeń sam Hetman Bractwa wspomina ,,Tylu armat bracia nasi nie widzieli jeszcze nigdy a zadyma większa była, jak należy przypuszczać, niźli podczas samego oblężenia”.

Nasi bracia godnie reprezentują miasto, nigdy nie zapominamy o podkreśleniu, że gród zabrzański i jego historię reprezentujemy; Na uwagę zasługują pokazy naszej artylerii na przedpolach zamku w Chudowie. Warto również przy tej okazji wspomnieć o jeszcze jednej dacie która jest dla nas szczególnie ważna; Otóż w roku 2013 Bractwo nasze zostało przyjęte do Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa Hetmana naszego który często wspomina, jak to swego czasu przy kielichu wina przedniej marki ktoś rzekł w te słowa ,,Teraz to, w środowisku Brackim staliśmy się tym samym z partyzantów – regularnym wojskiem” – ktoś powie nic wielkiego, a dla nas to wielka sprawa. Warto zajrzeć na nasze strony by dowiedzieć się więcej o naszej działalności a dzięki informacjom tam zawartym mieć możliwość uczestniczenia w licznych zawodach czy turniejach – odwiedźcie nas na www.bractwokurkowezabrze.org/historiabractwa2

autor: Tadeusz Puchałka

Źródło; Na podstawie notatki programowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, oraz wywiadu z Strażnikiem Skarbu Wiceprezesem Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego panem Janem Spatuszko. www.muzeumgornictwa.pl

Komentarze są zamknięte