Dyrygent z Poznania został dyrektorem opolskiej filharmonii

Niezależna Gazeta Obywatelska

Filharmonia Opolska fot. NGOPrzemysław Neumann, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, współpracujący m.in. z Gliwickim Teatrem Muzycznym, a ostatnio z Teatrem Wielkim w Poznaniu, otrzymał rekomendację komisji konkursowej na objęcie funkcji dyrektora Filharmonii Opolskiej. Teraz decyzja należy do Zarządu Województwa Opolskiego.

Przypomnijmy, że do konkursu wpłynęło 9 zgłoszeń, warunki określone w ogłoszeniu spełniło 7 kandydatów, którzy zostali zaproszeni do rozmów z komisją w drugim etapie. Tymi kandydatami byli: Warcisław Kunc, Wojciech Marchwica, Przemysław Neumann, Waldemar Olszewski, Artur Rekiel, Jerzy Salwarowski oraz Bartosz Żurakowski.

Tak, jak podczas konkursu na dyrektora teatru, każdy z kandydatów miał możliwość zaprezentowania swojej wizji i programu funkcjonowania placówki, później zaś odpowiadał na pytania. Członkowie komisji podkreślali wysoki poziom prezentowany przez wszystkich kandydatów, którzy pokazali różne sposoby patrzenia na funkcjonowanie filharmonii, zaproponowali różne ciekawe pomysły, a zatem dyskusja nad wyborem była długa.

Jak mówił Grzegorz Sawicki, przewodniczący komisji konkursowej, komisję do tego wyboru przekonała spójna i realna w tych trudnych warunkach koncepcja funkcjonowania filharmonii zaprezentowana przez Przemysława Neumanna, jego wysokie kwalifikacje i ciekawy dorobek artystyczny. Zaprezentował też znajomość pozyskiwania funduszy unijnych (sam stara się o projekty), zaproponował nowe formy działalności Filharmonii, które mogą przyciągnąć nowych słuchaczy, a także ciekawe formy współpracy z organizacjami pozarządowymi i nowoczesne formy komunikowania się z publicznością.

Przemysław Neumann studiował na wydziale dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Zdobył m.in. III miejsce na III Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku w 2002 roku. Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym. W 2013 roku rozpoczęła się jego współpraca z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

opolskie.pl

Komentarze są zamknięte