Śmiertelny poniedziałek na A4

Niezależna Gazeta Obywatelska

KarambolPierwszy wypadek

O godzinie 11.05 dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Opolu otrzymał informację o wypadku w kilometrze 202+500 jezdni północnej (kier. Wrocław) w okolicach zmiany organizacji ruchu na czas remontu autostrady. Odcinek robót był prawidłowo oznakowany, zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu na jezdni północnej (kierunek Wrocław) w obu kierunkach.

Przyczyną wypadku, według policji, było niedozwolone na tym odcinku wyprzedzanie samochodu ciężarowego przez auto osobowe – na skutek przejazdu przez linie rozdzielającą potoki ruchu, samochód osobowy zderzył się czołowo z jadącym z przeciwka samochodem ciężarowym. Kierowca auta osobowego został ciężko ranny.

To zdarzenie spowodowało natychmiastowe utworzenie się zatoru w obu kierunkach.

Kolejne zdarzenie

KarambolO godzinie 11.17 na jezdni południowej w km. 199+900, na tworzącym się zatorze, samochód ciężarowy z pełną prędkością najechał na zwalniające pojazdy. W zderzeniu zostało uszkodzonych 9 pojazdów (w tym auto sprawcy). Najpoważniej ucierpiał samochód osobowy, który znajdował się pomiędzy ciężarówką , a poprzedzającym go autokarem („Polski Bus”).

Oprócz zmiażdżonego auta osobowego poważnie uszkodzony został samochód osobowy opel z 3 osobami w środku. Uszkodzone zostały też jeszcze cztery auta osobowe oraz jeden samochód dostawczy (bez rannych).

Pojazd ciężarowy, 2 osobowe oraz autobus uległy zapaleniu i doszczętnie spłonęły.

Podjęte działania

O godz. 11.34 na tablicach zmiennej treści na autostradzie A4 na obu kierunkach wyświetlono informacje o wypadku i zalecanym objeździe. Dodatkowo uruchomiono tablice awaryjne na dojeździe do autostrady na DK 46 informujące o zamknięciu A4. Informacja ta pozwoliła kierowcom jadącym od strony Opola ominąć zamknięty odcinek autostrady i włączyć się na nią na węźle „Brzeg”.

Około godziny 13.00 opróżniono jezdnię południową z pojazdów, które utknęły pomiędzy węzłem „Brzeg” a miejscem wypadku (czyli na odcinku około 6 km).

O godzinie 13.30 przy trwającej nadal w akcji ratowniczej uruchomiono jeden pas ruchu na jezdni północnej (kierunek Wrocław).

Przewidywane odblokowanie jezdni południowej może nastąpić w godzinach wieczornych, w dniu 22 czerwca 2015 r. Obecnie, ze względu na ogromne zniszczenia pojazdów o dużych gabarytach, które muszą zostać usunięte, teren wypadku jest sprzątany i sprawdzony przed oddaniem go do ruchu.

Podsumowanie działań ratowniczych

Wstępny bilans obu wypadków (godz. 17.00):

• 1 potwierdzone ofiara śmiertelna,
• 1 niepotwierdzona ofiara śmiertelna,
• 4 osoby ranne.
W akcji ratowniczej brało udział 18 jednostek straży pożarnej oraz helikopter LPR.

Akcja ratownicza trwa nadal (godz. 17.30). Polega ona na usuwaniu pojazdów blokujących jezdnię południową autostrady.

Zarządca autostrady na bieżąco uzupełnia punkty z wodą pitną dla użytkowników stojących w korku.

Dzięki ścisłej współpracy PSP, policji i zarządcy autostrady udało się ograniczyć skutki obu zdarzeń do minimum poprzez podejmowanie natychmiastowych decyzji i działań na miejscu wypadku.

Akcję ratowniczą utrudniało silne zadymienie z płonących pojazdów w promieniu 100 metrów ograniczające widoczność do zera. Informacje podawane dla kierowców na znakach zmiennej treści są na bieżące korygowane w miarę rozwoju sytuacji tak, aby utrudnienia ograniczyć do niezbędnego minimum.

W szczytowym okresie zator od strony Katowic miał 13 km i obejmował węzeł „Opole Zachód”. Na godzinę 17.30 przejazd przez węzeł został udrożniony. Ruch odbywa się w powolnym tempie.

T

Komentarze są zamknięte