Małgorzata Todd: Obywatele i idioci

Niezależna Gazeta Obywatelska

Małgorzata ToddZ okazji wyborów warto raz jeszcze przypomnieć etymologię słowa „idiota”. W starożytnej Grecji, kolebce demokracji, słowem tym określano człowieka nie udzielającego się społecznie. A więc w uproszczeniu obywatel, to ktoś kto bierze udział w wyborach, a idiota, to ten, który się uchyla od tego obowiązku.

W okresie PRL-u pierwszego sekretarza wybierano na Kremlu, a tak zwane „wybory” były jedynie sondażem poparcia dla partii i to też zakłamanym, bo jeśli głosujący nie został odhaczony na liście wyborców, mógł się liczyć z szykanami ze strony władzy. Teraz rządzący muszą się solidnie natrudzić, żeby nie dopuścić opozycji do władzy, a oszustwa wyborcze zdają się najskuteczniejszym do tego orężem. Każdemu obywatelowi powinno zależeć na uczciwych wyborach, no ale musiałby sam należeć do uczciwych ludzi, a to chyba cecha niemodna zwłaszcza wśród celebrytów, których ci o ptasich mózgach podziwiają i naśladują.

Podczas ciszy przedwyborczej nie mogę nikogo namawiać na głosowanie na konkretnego kandydata, ale mogę i usilnie namawiam – nie lekceważcie wyborów, nawet jeśli nie możecie oddać głosu na kandydata swoich marzeń, nawet gdyby „niewidzialna ręka demokracji” miała dostawić do waszej karty wyborczej jakiś dodatkowy krzyżyk unieważniający wasz głos. Trzeba próbować, żeby nie znaleźć się w gronie idiotów, za których ktoś podejmuje decyzje.

Pozdrawiam i do następnej soboty

Małgorzata Todd

Komentarze są zamknięte