Uwaga! Wyłudzanie danych mailowych powołując się na Uniwersytet Opolski

Niezależna Gazeta Obywatelska

fałszywy mail z UODziś na redakcyjną skrzynkę NGO przyszedł dziwny mail. Adresat dość poważny bo Uniwersytet Opolski Centrum Informatyczne. Treść na początku miała zaniepokoić czytelnika: „Z powodu niedawnego natarcia Trojan.Flame.A. Wirus na naszych serwerach internetowych, które mamy zamiar wykonywać obsługę naszych usług web-mail / rachunku. Aby uniknąć trwałego dezaktywacji konta e-mail

i umożliwić zwiększoną pojemność i funkcje skrzynki pocztowej, które są wymagane, aby odpowiedzieć na ten e-mail i wprowadzić wymagane informacje w odpowiednim miejscu w ciągu najbliższych 72 godzin.” – pisze rzekome Centrum Informatyczne UO. Tylko co nasza skrzynka ma z centrum informatycznym i dlaczego mamy podać poniższe dane:

Pełna Nazwa
E-mail:
Nazwa Użytkownika:
Hasło:
Potwierdź hasło:

Na koniec pojawia się groźba ze strony rzekomych przedstawicieli centrum UO:

Niezastosowanie się do rozwiązania tego problemu doprowadzi do konta e-mail na stałe wyłączony. Jednak, konto będzie ważna po pomyślnym potwierdzeniu informacji o koncie. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie.

Z poważaniem,
© 2015 Uniwersytet Opolski Centrum Informatyczne

Jak sprawdziliśmy mail rzekomego nadawcy UOCI był wysłany ze skrzynki: [email protected]. To nijak ma się do końcówki uni.opole.pl, zresztą same żądanie haseł już rodziło podejrzenia. Maila przekazaliśmy dziś do dyrektora Centrum Informatycznego UO dr Marka Ganczarskiego z prośba o ostrzeżeniem potencjalnych odbiorców i znalezienie sprawcy już informatycy znają lepsze techniki namierzenia sprawcy, który co by nie powiedzieć nazwał się zgodnie z faktyczną nazwą komórki opolskiej Alma Mater. Mamy nadzieję, że nikt się nie nabierze na ten przypadek phishingu – metody oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania).

Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte