Co zrobić, jeżeli nie radzimy sobie ze spłatą raty kredytu?

Niezależna Gazeta Obywatelska

Chuck_kredyt-gotowkowy_tylko-razW świecie finansów, tak samo jak w przyrodzie, nic nie ginie. Pożyczone pieniądze trzeba kiedyś zwrócić. Ale przyrodę z finansami łączy także pewna nieprzewidywalność, która powoduje, że nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedni poziom finansowej płynności, gwarantujący bezproblemowy zwrot należności. Kamil Muskus – Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money wyjaśnia, jak w trudnych momentach organizować życie z kredytem tak, aby kredyt pozwolił żyć – nawet wtedy, gdy nie radzimy sobie ze spłatą jego rat.

Podobno w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Kredytobiorcy doskonale wiedzą jednak, że oprócz zobowiązań wobec natury i państwa, konieczna jest także ich realizacja w stosunku do wierzycieli. „Banki mają konkretne uprawnienia oraz narzędzia do tego, by skutecznie egzekwować wykonywanie warunków umowy. Na początku takie działania polegają najczęściej na określonej w umowie liczbie wysłanych wiadomości SMS, kontaktów telefonicznych, przekazanych monitów czy wreszcie wizyt bezpośrednich u kredytobiorcy. Trzeba pamiętać, że czynności te wiążą się z reguły z określonymi przez bank opłatami. Jeśli nie przynoszą pożądanego efektu, do akcji wkracza bankowa windykacja, w ostateczności komornik – a ich działania będą nas kosztować już zdecydowanie więcej” – mówi Kamil Muskus – Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money.

Szybko i transparentnie

Jak więc zachować się w sytuacji, gdy nie radzimy sobie ze spłatą rat kredytu? Zdaniem Kamila Muskusa, najistotniejsza jest szybkość działania kredytobiorcy: „Jeśli spodziewamy się trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań, należy niezwłocznie poinformować o tym bank. Natychmiastowa reakcja na zmianę sytuacji finansowej pozwoli zyskać czas na znalezienie rozwiązania we współpracy z bankiem lub doradcami finansowymi, a także może nas uchronić przed egzekucyjnymi działaniami ze strony wierzyciela”.

Komornik compass moneyEkspert firmy Compass Money zwraca także uwagę na drugi warunek podejmowanych działań: „Szczególne znaczenie ma tutaj transparentność, która wzmacnia naszą wiarygodność i w ogromnym stopniu ułatwia możliwość osiągnięcia kompromisu między stronami umowy. Wyjście z trudnej sytuacji będzie łatwiejsze, jeśli zadbamy o utrzymanie ciągłego kontaktu z bankiem, dostarczanie odpowiednich dokumentów i dokonywanie nawet mniejszych płatności”.

Krok w dobrym kierunku

Znalezienie optymalnego rozwiązania zależy od negocjacji z bankiem. Jeśli sytuacja klienta uległa radykalnemu pogorszeniu, często możliwe jest wydłużenie okresu kredytowania. Skutkuje ono zmniejszeniem pojedynczych rat, ale z drugiej strony także zwiększeniem całościowego kosztu kredytu. Inna ewentualność to tak zwane „wakacje kredytowe”, polegające na jednorazowym zawieszeniu spłaty na określony czas. „Mogą one wynosić od jednego do nawet kilku miesięcy, a wiążą się najczęściej z chwilowo zwiększonymi wydatkami w innej sferze domowego budżetu” – wyjaśnia Kamil Muskus – Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money i dodaje: „Zdarza się również, że do wyeliminowania problemów z ratami wystarcza zmiana ustalonego dnia ich spłaty”.

Wartym rozważenia pomysłem jest też kredyt konsolidacyjny. Będzie on szczególnie atrakcyjną propozycją dla osób, które mają problem z terminowym regulowaniem kilku równoczesnych zobowiązań. „Konsolidacja umożliwia połączenie na przykład kredytu hipotecznego, pożyczki gotówkowej i spłaty zadłużenia na karcie w jedną ratę. Co istotne, jej wysokość może być niższa niż dotychczasowa suma comiesięcznych należności” – zaznacza Kamil Muskus – Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money.

W myśl ludowej mądrości, głoszącej że „pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem”, warto dbać o to, by kredyt umożliwiający realizację planów i marzeń nie stał się spędzającym sen z powiek koszmarem. Nawet w trudnej sytuacji należy poszukiwać sposobu na zmianę niekorzystnego stanu faktycznego. Na rynku dostępne są obecnie produkty i usługi specjalnie dedykowane dla osób zadłużonych, takie jak oferowany przez firmę Compass Money kredyt „Nowa szansa”. Szybka, dostosowana do konkretnych potrzeb klienta pomoc opiera się na opiece indywidualnego doradcy oraz elastycznym podejściu do BIK. Dzięki temu nawet trudna historia kredytowa nie przekreśla perspektywy poprawy złej sytuacji. Jeśli więc nie radzimy sobie ze spłatą zobowiązania, nie zwlekajmy z podejmowaniem odpowiednich działań. Natychmiastowa reakcja w połączeniu z przejrzystą współpracą z wierzycielem pomogą nam odzyskać właściwy kurs finansowy.

Info prasowa Gut PRZEZ

Komentarze są zamknięte