NGO Racibórz: Niesamowita inscenizacja odbicia Żołnierza Wyklętego z rąk UB [wideorelacja]

Redaktor1

file54dd1f9046b33.201502122248_scaled28 lutego br. w Raciborzu rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na raciborskim pl. Długosza tłumnie zebrali się ludzie zainteresowani historią powojennego podziemia antykomunistycznego. Spotkanie otworzyły przemówienia żołnierzy Armii Krajowej. Głównym punktem programu była inscenizacji odbicia Żołnierza Wyklętego z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Pokaz wykonała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Festung Breslau”. Autentyczności całemu wydarzeniu dodawała obecność sowieckiego czołgu T-34. Liczne grono odbiorców świadczy o tym, że taka niekonwencjonalna forma nauki historii jest potrzebna jest naszemu społeczeństwu.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Armii Krajowej, liczne grupy rekonstrukcyjne, Związek Strzelecki „Strzelec” OSW, środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Raciborza, Wodzisławia i Głubczyc, miłośnicy militariów.

Sobotni program przewidywał jeszcze projekcję filmu pt. „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego w Raciborskim Centrum Kultury. W niedzielne popołudnie odbył się koncert „Ich geny są w nas” Wojciecha Popkiewicza z zespołem.

To nie koniec propozycji związanych z uczczeniem podziemia antykomunistycznego. 6 marca o godz. 17.00 w Gimnazjum nr 5 odbędzie się wieczornica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, natomiast 16 marca o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej zagości Leszek Żebrowski – polski historyk, ekonomista i publicysta, specjalizuje się w dziejach AK, NSZ, NOW i powojennej partyzantce antykomunistyczne, za książkę „Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia” otrzymał Nagrodę Fundacji im. Jerzego Łojka.

Informacje nt. raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych znaleźć można na stronie www.raciborz-zolnierzom-wykletym.pl.

Źródło materiału filmowego: www.naszraciborz.pl

MZ

  1. Irena
    | ID: 0dcde1ef | #1

    Inicjatywa budująca świadomość młodzieży.Zapamiętają i przekażą następcom.O to chodzi,aby Bohaterstwo Zołnierzy Wyklętych nie odeszlo w zapomnienie.Dziękuję organizatorom i szanownej redakcji @NGO z panem Tomaszem Kwiatek na czele, za udostępnienie informacji szerokiemu gronu rodaków.

Komentarze są zamknięte