Dzień świętego Walentego

Niezależna Gazeta Obywatelska2

sw-Walenty_mozaikaDziś, 14 lutego obchodzimy dzień św. Walentego. Od niedawna „Walentynki” przyjęły się w Polsce pod postacią bardzo skomercjalizowanego tzw. święta zakochanych, które z dawną tradycją, mocno zakorzenioną w obrzędach chrześcijańskich, nie ma nic wspólnego.

Święty Walenty był biskupem Terni w starożytnym Rzymie, lekarzem i męczennikiem za wiarę, straconym 14 lutego 269 r. przez ścięcie mieczem, na rozkaz cesarza Klaudiusza II.

walenty_kaplanWedług tradycji, biskup Walenty złamał rozkaz cesarza i pobłogosławił śluby młodych legionistów, którym nie wolno było zakładać rodzin. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”.

walentyKult św. Walentego rozwinął się głównie w krajach anglosaskich. Wzmianki o nim znajdują się m.in. w „Opowieściach kanterberyjskich” Geoffreya Chaucera (XIV w.), a także w „Hamlecie” Williama Shekespeare´a (XVI/XVII w.). Walentynkowe kartki z podpisem „Twój Walenty” pojawiły się w Anglii na przełomie XVII i XVIII w. W połowie XVIII w. kartki walentynkowe zaczęto drukować, następnie rozwinęła się ich masowa produkcja.

W polskiej tradycji św. Walenty był patronem chorych i opiekunem w czasie zarazy, a przede wszystkich patronem chorych na choroby związane z układem nerwowym. W dawnej Polsce obchody związane ze świętem biskupa Walentego miały uroczysty charakter. Jeszcze w pierwszej połowie XX w. na Kurpiach 14 lutego odbywały się uroczystości wotywne w intencji chorych. Do kościołów przynoszono ulepione ręcznie woskowe wota – zwane osiarami – z którymi obchodzono trzykrotnie ołtarz i modlono się o zdrowie dla najbliższych.

W Polsce relikwie św. Walentego znajdują się w kościele mieszczącym się w zespole klasztorno-pałacowym w Rudach Raciborskich (woj. śląskie), w dwóch świątyniach w Lublinie, w koście pw. św. Walentego w Kłocku oraz w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie. Święty jest też m.in. patronem diecezji przemyskiej.

Fundacja Dla Dziedzictwa

 1. | ID: a0d16564 | #1

  Cieszmy się,kochajmy się jako Naród. Wymyślono Walentynki ,bo to nie nasza tradycja, ale uśmiechu nigdy za dużo.

 2. Opolanin
  | ID: 5abbc6c3 | #2

  My Słowianie mamy swoje święto zakochanych. Lepsze i przynajmniej o ciepłej porze.
  http://wolnemedia.net/publicystyka/sobotka-kupala-noc-swietojanska-swieto-zakochanych/

  http://wolnemedia.net/spoleczenstwo/noc-kupaly-rodzime-swieto-zakochanych/

  Lać na obce, dochodowe „święto”

Komentarze są zamknięte