NGO Pilchowice: O tej tragedii należy pamiętać!

Niezależna Gazeta Obywatelska2

NGO ZernicaW Żernicy miejscowości sołeckiej gminy Pilchowice (pow. gliwicki), tegoroczne uroczystości 70. rocznicy ,,Tragedii Górnośląskiej” miały szczególny charakter.

Na cmentarzu parafialnym 25 stycznia br. o godz 15.45 odbyło się nabożeństwo polowe w intencji ofiar tragicznych wydarzeń które miały miejsce na Górnym Śląsku przed 70 ma laty. Podczas ceremonii zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem pamięci, tam też doszło do przekazania urny z ziemią przywiezioną z Doniecka. Aktu przekazania na ręce Wójta Gminy Pilchowice pana Macieja Gogulli dokonał Burmistrz Miasta Radzionków pan dr Gabriel Tobor.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele Sejmiku Śląskiego, Ruchu Autonomii Śląska, Mniejszości Niemieckiej, władz Powiatu Gliwickiego, obecne były delegacje Urzędu Gminy Pilchowice oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

W kościele parafialnym została odprawiona msza koncelebrowana w intencji ,,internowanych w 1945 roku z parafii i gminy” oraz w intencji ,,wszystkich Górnoślązaków, którzy w tamtym czasie byli ofiarami represji”.

NGO ŻernicaO godz 17.15 odbyło się spotkanie w miejscowym Domu Kultury, połączone z prelekcją którą wygłosił Burmistrz Miasta Radzionków pan dr Gabriel Tobor. Tematem wystąpienia pana doktora była budowa ,,Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. Podczas odbywającego się spotkania zaprezentowano premierę filmu po tytułem ,,Deportacje”. W fabularyzowanym dokumencie zawarte są liczne wypowiedzi ludzi którzy przetrwali piekło internowania. Pokazano również jak rodząca się władza obchodziła się z mieszkańcami Górnego Śląska. Mieszkańców przesłuchiwali sowieccy żołnierze, ich zachowanie świadczyło o tym, że nie mieli pojęcia o pochodzeniu rdzennych mieszkańców tej ziemi, ślepo wykonywali rozkazy totalitarnej władzy. Śląsk jak ,,cała ta ziemia” naznaczona jest cierpieniem. Nie wolno nam nienawidzić ale obowiązkiem naszym jest pamiętać.

autor: Tadeusz Puchałka

  1. Irena
    | ID: 1513bb78 | #1

    @NGO. Dziękuje za lekcje historii. Dokształcam sie na bieżąco,bo o wielu zdarzeniach tragicznych nie mam wiedzy.CHWALA BOHATEROM. Pamiętajmy.!!!!

  2. grzech
    | ID: 1fd955c0 | #2

    nie trzeba było wytłuszczać antypolskich organizacji takich jak RAŚ czy MN

Komentarze są zamknięte