„Zrestrukturyzujmy” rząd przy urnach!

Redaktor10
kwk silesia

Strajk w KWK Silesia, 2003 r.

Jerzy Buzek – jeden z czołowych luminarzy Platformy Obywatelskiej – zasłynął z tego, że za jego rządów zlikwidowano największą ilość kopalni. Wówczas Donald Tusk przemierzał korytarze gmachu Parlamentu RP jako wicemarszałek Senatu RP z ramienia Unii Wolności, a Leszek Balcerowicz głosami posłów Akcji Wyborczej Solidarność wprowadzał „reformę” górnictwa, której wieloletnie koszty społeczne ponieśli mieszkańcy Śląska.

Miłośnicy Okrągłego Stołu zlikwidowali wiele miejsc pracy w przemyśle stoczniowym, hutniczym czy górnictwie również po to, aby wraz z zakładami pracy rozwiązać „zaprawione w bojach z czasów PRL” komisje związkowe.

Serwilizm wobec obcych kolejnych liberalnych ekip objawiał się oddawaniem rynku zbytu. Cukrownie przejęły koncerny niemieckie, przemysł motoryzacyjny rozkradziono albo oddano za bezcen, stocznie zniszczono aby Niemcy mogli wzmocnić własne. Ta sama stara śpiewka likwidatorów to … nieopłacalność. Tymczasem pozostają szeroko otwarte drzwi dla niskiej jakości węgla z Rosji – choć prawem wzajemności po wojnie „jabłkowej” czy „mięsnej” powinny być dawno zamknięte i to nie tylko dla tego paliwa pochodzącego z kraju Putina.

26 maja 2003 r. rozpoczął się strajk w KWK „Silesia”, która wówczas należała do Kompanii Węglowej. Rząd SLD wówczas głosił, że nie ma innej alternatywy dla Silesii jak tylko likwidacja. Strajk 350 górników doprowadził w efekcie do zmian z wydatnym udziałem pracowników, których efektem jest to, że KWK (Przedsiębiorstwo Górnicze) Silesia istnieje, zwiększa zatrudnienie ale należy do czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH), który zadeklarował zainwestowanie w Silesii 100-150 mln euro. Do tego płace tam stopniowo rosną. To, co nie opłacało się Millerowi, Tuskowi i Kopacz – tj. inwestowanie w bogactwa naturalne – opłaca się tylko wtedy, gdy nieudolni politycy odchodzą z zajmowanych stanowisk!

Główną przyczyną pogarszającej się sytuacji finansowej górnictwa jest rosnący koszt obsługi niezawinionego przez te branże zadłużenia, dla przykładu: w 1997 r. koszt obsługi tych zobowiązań wyniósł 2,55 mld zł podczas gdy ujemny wynik finansowy netto górnictwa wyniósł 2,6 mld zł. Można więc powiedzieć, że cały ujemny wynik finansowy górnictwa w 1997 r. był spowodowany głównie przez koszty obsługi zadłużenia. Jeśli w latach 1998-1999 sektor ten, przy ujemnych wynikach finansowych netto, poniósł ogólną stratę finansową rzędu 4,4 mld zł, a zobowiązania – mimo spłacenia ich znacznej części w ciągu tych 2 lat – wzrosły o 7,2 mld zł, to wytłumaczenie tej różnicy może być tylko jedno – horrendalnie wysokie koszty obsługi rosnącego zadłużenia, a w szczególności zobowiązań przeterminowanych. W takiej sytuacji jedynym faktycznym beneficjentem pomocy finansowej udzielanej górnictwu są banki, pasące się na odsetkach i pełniące typowo pasożytniczą rolę.

W związku z tym jednym z najważniejszych zadań jest stworzenie podstaw prawnych do spłacenia zobowiązań przeterminowanych za pomocą niskooprocentowanych kredytów udzielonych przez Narodowy Bank Polski, np. z rezerw dewizowych państwa albo z dochodów od tych rezerw, które lokowane są w tej chwili na niski procent w zagranicznych bankach i rządowych papierach wartościowych.

Skoro premier Kopacz chce zaciskać pasa kosztem Śląska … to powinna najpierw zacząć od redukcji zatrudnienia w administracji, zmniejszyć ilość resortów i agend rządowych. Wymaga dyskusji też celowość utrzymania powiatów. Jeśli zaś podjęto decyzję o drastycznej redukcji CO2 aby w odpowiednim czasie przez likwidację górnictwa wymusić zmianę w bilansie używanych paliw na bardziej „eko”, np. na rzecz gazu importowanego z Rosji, elektrowni atomowych budowanych przez Francję … to czas zadać pytanie komu u steru rządów właściwie potrzebna jest PO? Bo jak na razie uzbraja nas za grube miliardy w stare niemieckie czołgi z demobilu i akceptuje przekręty wyborcze żeby głosami stale rozrastającej się administracji, jakiś zwolenników medialnej PAP-ki uprawiać PR zamiast reprezentować Polaków i nasze, własne państwowe interesy.

Sprzedać za bezcen, ludzi pozbawić leczenia, zakłady pracy zniszczyć, emerytów upodlić i dbać, aby miliony Polaków musiało żyć z zasiłków. Za dwie lub trzy dekady emerytów będzie jak na lekarstwo bo Kowalski pracuje na zleceniu albo zmywaku w Irlandii. ZUS będzie w końcu taki dochodowy! Zamiast ludzi tylko słupki i cyfry! Kraina cudów nad urną, cudów gospodarczych … „restrukturyzacji” przez likwidację!

Marny eksminister zdrowia okazuje się być jeszcze gorszą premier. Koniec rządów PO zacznie się na Śląsku tak jak dobiły komunę tutejsze strajki z lat 1988-89. I oby Platformę „zrestrukturyzowano” przy urnie, a nie na ulicy!

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

 1. Eleonora
  | ID: 9ee0e362 | #1

  Pan Słomka, jak zwykle do poprawki:)

  „Miłośnicy Okrągłego Stołu zlikwidowali wiele miejsc pracy w przemyśle stoczniowym, hutniczym czy górnictwie”

  Pan Słomka jakby zapomniał iż rycerze okrągłego stołu zasiadają teraz w przeróżnych Radach Nadzorczych i opozycyjnych partiach także.
  Po przejęciu władzy przez ” opozycjonistów” górnik ma zapracować na ok. 100 dyrektorów Kampanii Węglowej.
  Tego komunisci nie wymyslili….
  To wy panowie „opozycjoniści niezłomni” krzyczeliscie
  – precz z partyjną nomenklaturą!
  Na rzecz przejęcia tej nomenklatury przez swoich ludzi!

  Uprzejmie proszę przykład waszego niechlujstwa i mijania się z prawdą:

  Grupa kapitałowa Kompanii Węglowej S.A. powstała w 2003 roku, podobno by wesprzeć kopalnie.
  Jak sami piszą

  „Głównym celem działalności Grupy Kapitałowej Kompanii Węglowej S.A. jest podnoszenie wartości i efektywności ekonomicznej całej Grupy oraz jej poszczególnych uczestników poprzez wykorzystywanie i rozwój ich potencjału, synergii wynikającej ze wzajemnej współpracy gospodarczej oraz sprawnego systemu nadzoru właścicielskiego”

  W skład tejże grupy kapitałowej wchodził Gliwicki Zakład Usług Górniczych
  Z KRSu wynika, że jednym z członków Rady Nadzorczej był dzisiejszy prezes opolskiego WiKu
  pan Leszczyński.
  Może pan Słomka popyta o zarobki panów prezesów i członków RN?
  I jakie otrzymywali odprawy za półroczne niekiedy ” prezesowanie”?
  Jeżeli Klub Sportowy Wisła Płock wydał na odprawę dla pana Leszczyńskiego 55 tysięcy złotych
  To ile wydała bogata kopalniana spółka??

  …T..K..M..

  http://www.krs-online.com.pl/gliwicki-zaklad-uslug-gorniczych-sp-z-o-o-archiwum-3435021-28992.html

 2. Eleonora
  | ID: 9ee0e362 | #2

  Pan Słomka nie został zaproszony na torcika?!
  Po bohatyrskiej walce obok majdanowych sotni
  – nalezy się!

  Zapraszam pana Adama:

  „Nowa forma „zabawy” w Kijowie – krojenie tortu w w formie rosyjskiego dziecka.”

  https://www.youtube.com/watch?v=8mufKDf5uIg

 3. ely
  | ID: 3969671c | #3

  To wszystko wygląda na plan likwidacji państwa pod rzadami PO i PSL . Stocznie zlikwidowane, huty stali sprzedane, teraz zabrali sie za górnictwo. Na 4 kopalnie rzekomo z wyeksploatowanymi złożami jest nabywca. Rząd PO-PSL wydał koncesje na budowę kopalń w Polsce Australijczykom, Niemcom . Im będzie sie opłacać .Do elektrowni będziemy kupować niemiecki węgiel wydobyty z polskiej ziemi ????
  http://wpolityce.pl/gospodarka/229321-niemcy-buduja-w-polsce-kopalnie-im-sie-oplaca-a-my-zamykamy-swoje

 4. ely
 5. Irena
  | ID: 2a7ad7b6 | #5

  Pan poseł Tomczykiewicz nie pomaga rozwijać się swojemu regionowi i to od wielu lat A przeciez wysoko kaloryczny wegiel zalegaja pokłady kopalń,ktore wraz z panią premier likwiduje w bezpardonowy sposob.Czy to jest czlowiek z polecenia????? Czyjego??? Pozostał – Bunt.

 6. ely
 7. ely
  | ID: 3969671c | #7

  W II RP biednej po zaborach zbudowano Centralny Okręg Przemysłowy, port Gdynia, powołano PKP, PLL „LOT” Pocztę Polską, bank PekaO s.a.
  III Rp pod rządami UW a nst.PO i PSL likwiduje wszystko .Polska coraz bardziej przypomina tą z filmu „Ziemia obiecana” .Obcy kapitał uwłaszczony na wszystkim co polskie, a Polacy najemnikami za minimalne wynagrodzenia.

  http://telewizjarepublika.pl/masowe-zwolnienia-w-poczcie-polskiej-beda-kolejne-strajki,15880.html

 8. Fakt
  | ID: 222ec2b8 | #8

  Słowa Bismarcka się sprawdzają, to był drugi Nostradamus.

 9. ely
 10. grzech
  | ID: 025a94fa | #10

  zapomina się jeszcze że polski węgiel jest tak opodatkowany, że jest droższy niż sprowadzany z zagranicy.
  Dlatego też (poza czynnikami wyżej wymienionymi) górnictwo jest nieopłacalne

Komentarze są zamknięte