Ujazdowski do Buły: decyduje się Pan na obniżenie rangi Opola oraz zubożenie kulturowe regionu

Niezależna Gazeta Obywatelska3

UjazdowskiPoseł do Parlamentu Europejskiego, Kazimierz M. Ujazdowski skierował list otwarty do Marszałka Województwa Opolskiego w sprawie sytuacji finansowej opolskich instytucji kultury. Zaapelował o rewizję planów budżetowych, które zagroziły dalszemu funkcjonowaniu Filharmonii Opolskiej oraz Muzeum Śląska Opolskiego.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rządach PiS określa cięcia finansowe dla opolskiej kultury jako rezygnację władz województwa opolskiego z odpowiedzialności za mecenat kulturalny i niebezpieczne porzucenie obowiązku kształtowania polityki kulturalnej przez władze samorządowe. W swoim liście pisze, że „miasta i regiony odnoszące sukces zrozumiały zależność między kulturą a rozwojem. Sukcesywne ograniczenie działalności placówek kulturalnych Opola jest więc działaniem krótkowzrocznym i pogłębiającym marginalizację województwa opolskiego”.

Kazimierz M. Ujazdowski jest posłem do Parlamentu Europejskiego wybranym z list PiS z województw: dolnośląskiego i opolskiego. W latach 2000-2001 oraz 2005-2007 był Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poniżej pełna treść listu.

Szanowny Panie Marszałku, z zaniepokojeniem przyjąłem doniesienia o ograniczeniu finansowania dla opolskich instytucji kultury w budżecie województwa opolskiego na rok 2015. Szczególne obawy budzi sytuacja Filharmonii Opolskiej oraz Muzeum Śląska Opolskiego, których dalsze funkcjonowanie stanęło pod znakiem zapytania.

Na przestrzeni ostatnich lat cięcia w budżetach dotacyjnych dla najważniejszych opolskich instytucji kultury są sukcesywnie pogłębiane. Obserwuję także niebezpieczną tendencję do zmuszania regionalnych muzeów, teatrów oraz bibliotek do szukania finansowania podstawowej działalności przez środki europejskie i zewnętrzne. Oznacza to rezygnację władz województwa opolskiego z odpowiedzialności za mecenat kulturalny i niebezpieczne porzucenie obowiązku kształtowania polityki kulturalnej zgodnie z wrażliwością regionalną i narodową.

Osłabiając aktywność opolskich instytucji kultury decyduje się Pan na obniżenie rangi Opola oraz zubożenie kulturowe regionu. Inwestowania w kulturę nie można traktować jako zła koniecznego. Zwiększa ono bowiem potencjał cywilizacyjny i atrakcyjność turystyczną województwa. Oferta kulturalna wpływa na decyzję o wyborze miejsca życia mieszkańców, jest również brana pod uwagę przy inwestycjach w sektorach nowoczesnej gospodarki. Miasta i regiony odnoszące sukces zrozumiały zależność między kulturą a rozwojem. Sukcesywne ograniczenie działalności placówek kulturalnych Opola jest więc działaniem krótkowzrocznym i pogłębiającym marginalizację województwa opolskiego.

Dlatego wyrażam pełną solidarność z głosem środowisk artystycznych i kulturalnych oraz apeluję do Pana Marszałka o rewizję planów budżetowych zakładających drastyczne ograniczenie finansowania opolskiej kultury.

z poważaniem,

Kazimierz Michał Ujazdowski Poseł do Parlamentu Europejskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2005-2007

 

 1. Irena
  | ID: 9bfe8e99 | #1

  Słusznie, Nie może zabraknąć pieniedzy na kulture. Systematycznie należy ją dofinansowywać, aby uniknąć m.in.zwiększenia przestępczości wsrod młodych . Trudno pojąć,że moze dojść do likwidacji Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
  Listami otwartymi z żądaniami, należy zarzucić setki urzędnikow decydującymi o jakości życia na opolszczyżnie, i nie tylko. Braki w kulturze rzutuja na calą Polske, bo przeciez np.Festiwal cieszy sie niebywałym zainteresowaniem.
  Ja,pierwszy Festiwal w Opolu zaliczyłam w 1975 roku . Wrazenia nie zatarte do dzisiaj. Tradycje nalezy podtrzymać. Cóz, dzisiaj to i odwagi trzeba aby sie o polskość upomnieć. Znalazł sie na razie jeden urzednik.

 2. stop głupocie
  | ID: d03a1547 | #2

  Panie Pośle czy prawdą jest, że pracownikiem czy może szefem Pana biura w Opolu jest wybitnie kulturalny członek PiS obecnie radny sejmiku Arkadiusz Szymański, jeśli tak to wiele złego Pan zrobił dla PiS i kultury, albo był Pan tego nieświadomy albo jest Pan obłudnikiem

 3. Eleonora
  | ID: 2049353b | #3

  @stop głupocie

  Nie zgadzam się z Panem.
  Na kulturze to pan Arkadiusz się zna!
  Szczególnie na malarstwie.
  Powiem więcej:
  Z pana Arkadiusza to prawdziwy Tycjan
  Wystarczy spojrzeć na jego dziary:)))

Komentarze są zamknięte