Obywatelska Komisja Wyborcza, czyli PKW przejmują obywatele

Niezależna Gazeta Obywatelska7

ObywatelskaPo usunięciu grupy protestujących z siedziby Państwowej Komisji Wyborczej, sędziowie komisji muszą się spotkać i podjąć uchwałę o wznowieniu prac – dowiedziała się PAP w biurze prasowym PKW. Studio wyborcze w siedzibie Komisji będzie dostępne od godz. 6.

PKW zdecydowała o przerwaniu prac w czwartek wieczorem w związku z wtargnięciem do jej siedziby dużej grupy protestujących. Zajęli oni salę konferencyjną i domagali się natychmiastowej dymisji członków PKW. Około północy z czwartku na piątek policja wyprowadziła tę grupę osób z siedziby PKW, zatrzymanych zostało 12 osób, kolejne osiem dostało wezwania do stawienia się w jednostkach policji na przesłuchanie w charakterze świadka.

Przerwanie prac przez PKW nie oznaczało przerwania prac terytorialnych komisji wyborczych, które kontynuowały ustalanie wyników wyborów.
W uchwale o przerwaniu prac PKW poinformowano, że decyzja taka zapadła w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa prac Komisji i dokumentacji wyborczej.

W związku z wtargnięciem dużej grupy osób do pomieszczeń Kancelarii Prezydenta RP – zajmowanych na potrzeby Państwowej Komisji Wyborczej związane z ustaleniem wyników wyborów – stwarzającym zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy PKW, pracowników KBW i dokumentacji wyborczej, Państwowa Komisja Wyborcza postanawia przerwać pracę do czasu usunięcia tego zagrożenia
— podano w uchwale podpisanej przez przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego.

W czwartek wieczorem przed siedzibą PKW zorganizowano protest pod hasłem „Stop manipulacjom wyborczym” z udziałem m.in działaczy Ruchu Narodowego, Kongresu Nowej Prawicy i stowarzyszenia Solidarni 2010. Część protestujących weszła do budynku, do sali konferencyjnej PKW. Przedstawiciel PKW zaprosił na rozmowę delegację protestu, ci jednak oświadczyli, że będą rozmawiać wyłącznie w obecności mediów.

Będąca wśród protestujących Ewa Stankiewicz ze Stowarzyszenia Solidarni 2010 oświadczyła, że w związku z nieprawidłowościami i „gigantycznymi fałszerstwami” dotyczącymi wyborów żądają oni natychmiastowej dymisji wszystkich członków PKW.
Przyszliśmy tutaj upomnieć się o to, żeby wszyscy członkowie Państwowej Komisji Wyborczej natychmiast złożyli dymisję i opuścili ten lokal
— powiedziała Stankiewicz.
Jedyne, czego się dopominamy, to żeby w Polsce były uczciwe wybory
— podkreśliła.
Po pewnym czasie część przebywających w sali konferencyjnej PKW protestujących podeszła do zamkniętych drzwi wejściowych, by je otworzyć i wpuścić do środka innych. Po zdemontowaniu drzwi do środka weszło kilkanaście kolejnych osób. Następnie przed drzwiami stanęli policjanci, którzy nie wpuszczali nikogo do środka.
Do protestu przyłączyli się m.in. Robert Winnicki – jeden z liderów Ruchu Narodowego oraz poseł, polityk KNP Przemysław Wipler, który oświadczył wówczas, że protest będzie prowadzony do skutku, czyli do momentu spełnienia żądań protestujących.

Wcześniej w czwartek Wipler odebrał protokoły z posiedzeń PKW od początku 2014 roku. Zwrócił się o nie, bo chce się dowiedzieć, jak przygotowywane były tegoroczne wybory. Zapowiedział, że będzie „analizował w oparciu o te dokumenty, czy nie miało miejsce przestępstwo niedopełnienia obowiązków przez członków Państwowej Komisji Wyborczej”. Zaznaczył, że informacje na ten temat zamieści w internecie.
Oprócz dymisji członków PKW protestujący wysuwali też żądania unieważnienia niedzielnych wyborów samorządowych i powtórzenia ich oraz zmiany obecnego prawa wyborczego.

Wtargnięcie protestujących do siedziby PKW negatywnie oceniło PiS, podkreślając, że nawet uzasadniony protest powinien być wyrażany „w ramach przedsięwzięć, które przewiduje system demokratyczny”.

W wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu dla mediów rzecznik prasowy PiS Marcin Mastalerek podkreślił, że partia „zdecydowanie negatywnie ocenia wydarzenia pod siedzibą PKW”.

Wtargnięcie do instytucji państwa i jej okupacja nie są rozwiązaniem problemu i mogą tylko pogłębić chaos, który jest związany z przedłużającym się procesem podania wyników wyborów samorządowych
— napisał przedstawiciel PiS.

Jak podkreślił, nawet dobre intencje i słuszne obywatelskie niezadowolenie nie mogą być powodem tego rodzaju działań.
Niepokój obywateli, w sytuacji kiedy w uzasadniony sposób została podważona wiarygodność procesu wyborczego, powinien być wyrażany w ramach przedsięwzięć, które przewiduje system demokratyczny
— zaznaczył Mastalerek.

W czwartek wieczorem protest przeciwko „fałszerstwom wyborczym” odbył się także w Krakowie. Według policji uczestniczyło w nim ok. 700 osób. Protestujący z biało-czerwonymi flagami przeszli z Rynku Głównego pod budynek, w którym mieści się Wojewódzka Komisja Wyborcza. Podkreślali, że demonstracja ma charakter ponadpartyjny, domagali się unieważnienia wyborów i przeprowadzenia ich ponownie. W proteście uczestniczyli m.in. narodowcy.

T

 1. ely
  | ID: c3547b42 | #1

  Mało kto wierzy w wyniki wyborcze !!!!!!!Do sejmików wybory powinny być powtórzone !!!30, 40% nieważnych głosów, a przecież ktoś kto głosował miał na myśli jakąś opcje , niekoniecznie PSL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 2. Eleonora
  | ID: 25b4d776 | #2

  Brawo partia ” opozycyjna”, brawo….brawo!

  Jak ktoś ma złudzenia w stosunku do PIS
  powinien iść do specjalisty bo źle widzi, słyszy i nie rozumie co się wokół niego dzieje.
  A przecież
  – nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało~!
  Przeżylismy Marsz Szmat w stolicy,
  przezyjemy i Deklaracje Szmat w wydaniu PIS :)

  „Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie negatywnie ocenia dzisiejsze wydarzenia pod siedzibą PKW. Wtargnięcie do instytucji państwa i jej okupacja nie są rozwiązaniem problemu i mogą tylko pogłębić chaos”

  Kandydaci nienależący do tej jednej z bandy czworga, partii powinni zastanowić się
  – czy warto szargać swoje nazwisko?!
  Bo o płacących składki członkowskie, szkoda pisać!
  Tandeciarze i wyłudzacze dotacji państwowych. Koniec.

  Polecam filmik jak demokratycznie wypraszano obywateli:

  https://www.youtube.com/watch?v=Ip88760g_1o

  I doskonałe przemówienie Brauna

  Co powiedział Grzegorz Braun przed aresztowaniem? „Demokracja się skończyła”

  Read more: http://www.pch24.pl/co-powiedzial-grzegorz-braun-przed-aresztowaniem—demokracja-sie-skonczyla-,32284,i.html#ixzz3Jj12l2Yw

 3. | ID: b2a43fe3 | #3
 4. ely
  | ID: c3547b42 | #4

  Pani Eleonoro daj Pani spokój PIS-owi zobacz co czynią władz ePO -PSL to jest skandal !!!!

  http://niezalezna.pl/61632-rusza-proces-pawlickiego-tomasz-sakiewicz-policja-usuwa-publicznosc

 5. ely
  | ID: c3547b42 | #5

  PSL wynikach wyboru do sejmiku woj.opolskiego :

  1998 r. – 0 mandatów
  2002 r. – 3 mandaty
  2006 r. – 3 mandaty
  2010 r. – 2 mandaty
  2014 r. – 8 mandatów ,

  oprócz tego ok. 20% nieważnych głosów w powiecie głubczyckim, gdzie PIS miał większość, dziwne !!!!!

 6. Eleonora
  | ID: 25b4d776 | #6

  O ile zachowanie PO-PSL można nazywać skandalem i że wiadomym jest, że od lat okłamują, okradają naród.
  To jak nazwać ” opozycję” która kiedy przychodzi chwila prawdy zaciekle ich broni!?
  Niech pani nie żartuje.
  To tak wygląda demokratyczne państwo, o którym bredzi Mastelarek?

 7. Irena
  | ID: 32a54709 | #7

  @ pani Eleonora. Dzieki za Filmik o wypraszaniu obywateli – to skandal.Za takie dzialania przestepcze placa policji. Co to za ludzie,skąd się wzięli w polskich służbach???
  @ pani ely. Zestawienie wymowne.nie trzeba sie zbytnio trudzić,aby utwierdzic sie w przekonaniu, ze sklad Sejmiku woj.opolskiego to ustawione wybory, milej soboty dla Pań.

Komentarze są zamknięte