Fałszywe poparcie dla Garbowskiego. SLD pozwane przez Komitet Wiśniewskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Jedynka sondaż Jańskiego z wrzesnia 2014Dziś do sądu w Opolu trafił pierwszy pozew wyborczy złożony przez Komitet Wyborczy Arkadiusza Wiśniewskiego dotyczący sondażu, w którym SLD plakatuje fałszywymi badaniami wszystkie słupy wyborcze. W „sondażu” prezydenckim  wygrywa oczywiście Tomasz Garbowski a podpisana jest instytucja: Obywatelskie Centrum Badawcze. – Informujemy, że taka firma badawcza nie istnieje – mówi poseł Patryk Jaki, który popiera Wiśniewskiego w walce o fotel Prezydenta Opola. Dowodem na to jest m.in. wypowiedź szefa SLD w regionie Piotra Woźniaka, który w Radiu Opole informuje, że tak naprawdę robili to wolontariusze SLD.

Nazwa podanej na plakacie „firmy badawczej” celowo przypomina nazwę „sondażownii” aby z premedytacją wprowadzić ludzi w błąd – grzmi Jaki. – Mamy przekonanie, że opolanie mają prawo do rzetelnej informacji i nie mogą być oszukiwani sondażem firmy, która … nie istnieje – przekonuje Patryk Jaki. W zeszłym tygodniu w najświeższych badaniach robionych przez Wyższą Szkołę im. Jańskiego w Opolu wygrywał zdecydowanie Arkadiusz Wiśniewski. Garbowski był trzeci. To ostatni sondaż robiony przez faktyczną instytucję badawczą, czyli uczelnię wyższą.

Zawiadamiający oczekują natychmiastowego zakazania kolportowania informacji oraz sprostowania ich w opolskich mediach na 1 stronie:

„Ja, Tomasz Garbowski kandydat na prezydenta miasta Opola z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem oświadczam, że rozpowszechnione przez moją osobę oraz Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem informacja, że sondaż wyborczy z dnia 23.09.2014 r. był przeprowadzony przez Obywatelskie Centrum Badawcze jest nieprawdziwa. Sondaż wyborczy z dnia23.09.2014 r. został przeprowadzony przez wolontariuszy Tomasza Garbowskiego oraz Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica.”

W uzasadnieniu można przeczytać m.in.:

– Nie jest, bowiem prawdą, aby przywoływane badanie sondażowe zostało przeprowadzone przez Obywatelskie Centrum Badawcze. Takowy podmiot prawnie nie istnieje. Uczestnicy świadomie podają nieprawdziwą informację o Obywatelskim Centrum Badawczym wiedząc, że nadanie własnej grupie wolontariuszy, prowadzącej w ich imieniu badania sondażowe, charakteru instytucjonalnego z odwołaniem się poprzez nazwę (Centrum Badawcze) do pozytywnych skojarzeń instytucji naukowo-badawczych w rozumieniu ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 159, poz. 993, z 2009 r.Nr 168, poz. 1323) pozwoli na uwiarygodnienie przeprowadzonych przez nich badań sondażowych.Tym czasem uczestnicy postępowania świadomie wprowadzają w błąd przeciętnego wyborcę.

Dalej możemy przeczytać, że:

(..) Co więcej taki sposób prowadzenia badań sondażowych i ich prezentacji przez uczestników postępowania pozostaje w jawnej sprzeczności z przyjętym i obowiązującym pośród podmiotów zawodowo wykonywających badania opinii publicznej Międzynarodowym Kodeksem Badań Rynku i Badań Społecznych ICC/ESOMAR. Art. 1 tegoż kodeksu stanowi, że badanie rynku mają być legalne, uczciwe, prawdziwe i obiektywne oraz realizowane według odpowiednich zasad naukowych, ale również mają być realizowane z zawodową odpowiedzialnością i w zgodzie z zasadami uczciwej konkurencji, według ogólnie przyjętych reguł biznesowych. (..)

– podawane jeszcze są inne argumenty które mają przekonać sąd.

TK

  1. Irena
    | ID: 8c4665f5 | #1

    Czego mozna spodziewać sie po SLD?.Zapewne,PRAWDA jest obca tej formacji. Więc brną w złu. Żle to wróży tej kampanii wyborczej. Czekamy na wyrok sądowy.

  2. Realista
    | ID: aa640df2 | #2

    Wiśniewski przegrał proces w trybie wyborczym

Komentarze są zamknięte