Glaukopis nr 30 lato 2014 – Piłsudski zmarł na kiłę?

Autor Obywatelski20

glaukopis_30Trzydziesty numer czasopisma historycznego Glaukopis otwiera tekst o sowieckich planach wobec Europy z początków 1944 roku, wspomnienia Janiny Lasockiej, oraz tekst Mateusza Wernera o roli Dmowskiego i endecji w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości po I wś.

Niewątpliwie najbardziej rewizjonistycznym tekstem najnowszego Glaukopisu jest artykuł Marka Kmińskiego „Professor locutus est” w którym autor ujawnił, że Józef Piłsudski zmarł na kiłę.

Kiłę u Piłsudskiego rozpoznał austriacki lekarz Karel Frederik Wenckebach. Marszałek bojąc się skandalu sam zażądał by badał go lekarz spoza Polski. Wyniki badań utajniono. Propaganda rządowa kolportowała wersje oficjalną według której Piłsudski zmarł na raka wątroby.

Wykryta u dyktatora choroba objawiała się zaburzeniami psychicznymi. Trzecie stadium choroby świadczyło, że Piłsudski chorował na nią od lat, a choroba degenerowała jego psychikę.

W kolejnych artykułach na Michał Kowalczyk opisał stosunek endecji w II RP do Węgrów, Aleksandra Pietrowicz działający w Wielkopolsce Związek Odwetu, Mark Paul akcje AK na Zamojszczyźnie, Artur Kubaj wybory 89 w koszalińskim, Sebastian Pilarski sportowe relacje Polski z Czechosłowacją w latach trzydziestych, Tadeusz Wolsza graczy sportowych w szachy w II RP i PRL, Grzegorz Majchrzak ekscesy piłkarzy w PRL, Marek Andrzejewski futbol w RFN

Na łamach Glaukopis czytelnicy będą mieli też okazje zapoznać się też z artykułami na temat ruchu komunistycznego w Polsce. Mariusz Krzysztofiński przybliżył czytelnikom raport ambasady USA w Warszawie na temat działalności komunistycznej w II RP w latach 1925 i 1926 – w którym pada stwierdzenie, że „partią komunistyczną kierują zasadniczo ludzie pochodzenia żydowskiego”. Wojciech Muszyński i Paweł Juzwa opisali sprawozdanie MSW II RP o działalności ruchu komunistycznego w 1937. Paweł Styrna przybliżył czytelnikom raport wywiadu USA OSS z 1944 w którym amerykanie zastanawiali się jak skłonić Polaków do akceptacji sowieckiej okupacji. Paweł Juzwa opisał działalność komunistów w II RP. Na łamach Glaukopisu redakcja przedrukowała też przedwojenną relacje o Kazimierza Smogorzewskiego o działalności komunistów we Francji, tekst Bohdana Podolskiego o infiltracji białoruskich patriotów przez sowietów przed II wś, Feliksa Zahora o komunistycznej agenturze wśród literatów przedwojennej Polski, artykuł Mariana Zdziechowskiego o towianizmie Tołstoja.

Jan Bodakowski

 1. Eleonora
  | ID: 33bd7668 | #1

  Tak to bywa z autorytetami

  O wydawałoby się zapomnianego Romana Dmowskiego, zaczyna upominać się młode pokolenie Polaków.
  Warto wiedzieć co o tym wielkim mężu stanu pisał jeden z najlepszych historyków, Konopczyński
  W czasach sanacji…

  „Mąż stanu, który po I wojnie światowej wprowadził swój naród między zwycięzców, wywalczył dlań Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk, wygrał spór o Lwów, rozstrzygnął na rzecz Polski sprawę wileńską, wyzwolił miliony, milionom dał miliardy, został z dalszego państwowego życia II Rzeczpospolitej wykreślony. Jego hasło umiłowane – Naród Polski – wymazane z konstytucji, aby po latach wrócić na afiszu wyborczym – przywłaścicieli. Jego twór ostatni – Obóz Wielkiej Polski – rozwiązany Jego symbol – miecz Chrobrego zdzierany z piersi bojowników jako antypaństwowy. Jego przyjaciele – znieważani. Jego słowo – konfiskowane. Jego imię tępione w podręcznikach szkolnych. A wszystko to dla stłumienia tej ideologii narodowej, która jednocześnie na oczach wszystkich podnosiła Włochy i Niemcy do niebywałej potęgi… To już są rzeczy, urągające wszelkim zestawieniom historycznym. Tego ani u nas kiedy indziej, ani na świecie gdzie indziej nie było. A zresztą, może mu się to należało. Pewno dał państwu za mało. Więc pochowano go za miastem wśród najuboższych – na Bródnie.”

  całość: http://www.romandmowski.pl/default.php?dzial=odmowskim&id=18

  A o Piłsudskim pisuje Glaukopis :)

 2. z Niemodlina
  | ID: 5f0bce3c | #2

  Przed wojną była ustawa o czci J. Piłsudskiego, takim świniom opłacałoby się ją zastosować i do Berezy bydlaki, z mordobiciem na dzień dobry.

 3. Eleonora
  | ID: 33bd7668 | #3
 4. Grabski
  | ID: 432c7518 | #4

  Eleonora :
  …milionom dał miliardy…

  Chodzi o inflację marki polskiej? Ceny szły w miliardy…

 5. Herwin
  | ID: 432c7518 | #5

  Eleonora :
  Tak to bywa z autorytetami
  Jego imię tępione w podręcznikach szkolnych. A wszystko to dla stłumienia tej ideologii narodowej, która jednocześnie na oczach wszystkich podnosiła Włochy i Niemcy do niebywałej potęgi…

  Chyba nikomu nie trzeba przypominać co wynikło z tych włoskich i niemieckich snów o potędze. Chwała Bogu, że w Polsce był Piłsudski i nie pozwolił, żebyśmy poszli podobną drogą! Pseudomedyczne „rewelacje” na temat Pierwszego Marszałka Polski to wyjątkowe obrzydlistwo. Hańba takim „naukowcom”!

 6. Eleonora
  | ID: 62ff8c27 | #6

  @Herwin

  Jest różnica pomiędzy nacjonalizmem, a szowinizmem.
  Może pan tego nie zauważa?
  A naukowcy mają obowiązek odkrywać naszą historię

  Nawet tę nieładną :)

 7. Herwin
  | ID: 23b3b7f3 | #7

  @Eleonora
  Proszę pani! Różne „izmy” wyrządziły wiele zła w dwudziestym wieku i wystarczy! Trzeba myśleć pragmatycznie a nie ideologicznie i właśnie tego można się uczyć od Piłsudskiego. Uprawianie nauki i pisanie paszkwilów to dwie różne rzeczy. To drugie jest niegodne prawdziwego naukowca.

 8. kominiarz
  | ID: a02419fd | #8

  Naukowcy w d…. mać! Klasy kanalii Zychowicza.

 9. Eleonora
  | ID: 93eba510 | #9

  @Herwin

  Proszę wskazać
  – czego możemy uczyć się od tego pana?
  Pragmatyzmem nazywa pan „przywracanie wolności Ukrainie” na spółkę z socjalistą Petlurą?
  Przecież dzisiaj przeżywamy to samo na majdanie ręka w rękę z Tiahnybokiem…
  A może powinnismy zbudować nową Berezę?
  Wsadzić tam zacnych generałów ( jesli takowy są)
  A skąd pan wie, że Glaukopis zajmuje się pisaniem paszkwili?

 10. Herwin
  | ID: 07a2e6d7 | #10

  <

  Eleonora :
  @Herwin
  Proszę wskazać
  – czego możemy uczyć się od tego pana?
  Pragmatyzmem nazywa pan „przywracanie wolności Ukrainie” na spółkę z socjalistą Petlurą?
  Przecież dzisiaj przeżywamy to samo na majdanie ręka w rękę z Tiahnybokiem…
  A może powinnismy zbudować nową Berezę?
  Wsadzić tam zacnych generałów ( jesli takowy są)
  A skąd pan wie, że Glaukopis zajmuje się pisaniem paszkwili?

  Uważa pani, że lepiej było zostawić Ukrainę bolszewikom na pożarcie? Lepsi bolszewicy niż wolna Ukraina z Petlurą na czele? Czy bolszewicy mieli do zaoferowania lepszą „wolność”? Kto pani zdaniem stanowił większe zagrożenie dla Polski: Petlura czy bolszewicy? Nie pochwalam Berezy, ale trzeba pamiętać jakie to były czasy i co się wtedy działo w Polsce i innych krajach. Na wschód i zachód od nas działy się rzeczy tysiące razy gorsze. Wojna domowa w Hiszpanii, totalizmy w Niemczech, Włoszech i Rosji itd. W Polsce działali terroryści z OUN i właśnie dlatego założono Berezę (po zamachu na ministra Pierackiego). Jakoś trzeba było walczyć z tym terroryzmem a to nie było łatwe ani wtedy ani teraz i niestety wymagało zastosowania nadzwyczajnych środków. W naszych czasach superdemokratyczni Amerykanie trzymają terrorystów w Guantanamo, Polacy założyli w tym celu Berezę. Berezy nie założono dla generałów (coś się pani pokręciło) ale dla terrorystów z OUN, prekursorów UPA. Osadzanie w Berezie również opozycjonistów było nadużyciem ale to działo się już po śmierci Piłsudskiego. Wrabianie kogoś w syfilis jest rzeczą obrzydliwą i nie ma to nic wspólnego z uprawianiem nauki. To rynsztok a nie nauka i nie ma o czym dyskutować. Nawet komunistyczna propaganda w czasach PRL nie zniżała się do takiego poziomu chociaż też starali się oczerniać Piłsudskiego.

 11. Eleonora
  | ID: 93eba510 | #11

  W Polsce działali terroryści z OUN i właśnie dlatego założono Berezę (po zamachu na ministra Pierackiego).”

  Ubawiłam się tym zdaniem okrutnie:))))
  Rozumiem, że terrorystami byli m.inn
  gen Zagórski, Rozwadowski czy Witos?

  Dobranoc, słodkich snów o wielkości sanacji życzę:)

 12. Herwin
  | ID: 07a2e6d7 | #12

  Eleonora :
  W Polsce działali terroryści z OUN i właśnie dlatego założono Berezę (po zamachu na ministra Pierackiego).”
  Ubawiłam się tym zdaniem okrutnie:))))
  Rozumiem, że terrorystami byli m.inn
  gen Zagórski, Rozwadowski czy Witos?
  Dobranoc, słodkich snów o wielkości sanacji życzę:)

  Gdzie pani wyczytała, że Zagórski, Rozwadowski czy Witos przebywali w Berezie? Skąd pani czerpie takie informacje? Proszę sięgnąć po poważniejszą literaturę historyczną.

 13. Eleonora
  | ID: 93eba510 | #13

  Fakt.
  Generał Rozwadowski przebywał w więzieniu, w Wilnie zdaje się
  Jednakże sama Bereza stała się synonimem sanacyjnej obłudy i terroru
  Bo czyże jak nie obłudą była odezwa Piłsudskiego podczas zamachu majowego, w której obiecywał swoim przeciwnikom, że nie wyciągnie konsekwencji by zaraz po nim aresztować tak znane osobistości, tak zasłużone Polsce jak generał o którym mówimy…?!

  Proszę nie wybielać czegoś, czego się nie da.

  jeszcze co do min Pierackiego.
  Można rzec, zginął na własne żądanie.
  Bo tak wierzył w godziwość ounowców, a ci go tak załatwili…
  Polecam świetną książkę dr Lucyny Kulińskiej.

  Myślę, że uzna pan ją za poważną literaturę?

 14. Herwin
  | ID: 07a2e6d7 | #14

  Stosuje pani nieuprawnione skróty myślowe. Areszt gen. Rozwadowskiego (1926 r.) nie miał nic wspólnego z założeniem Berezy (1934 r.). Rozwadowski był człowiekiem wielkich zasług ale jego postawa w maju 1926 r. była mało chwalebna. Kazał bombardować miasto co w tych czasach powszechnie uważano za niedopuszczalne (bombardowano m.in. Plac Saski gdzie znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza pod kolumnami pałacu). Wydał osławiony rozkaz bezwzględnego rozprawienia się z zamachowcami, nawet bez oszczędzania ich życia. To było otwarte wezwanie do zabicia Piłsudskiego! Zwycięski Marszałek potraktował swoich przeciwników znacznie łagodniej niż oni chcieli potraktować jego. „Demokrata” Sikorski w czasie II wojny światowej kazał internować w osławionym obozie na wyspie Bute o wiele więcej oponentów (faktycznych czy domniemanych) niż miało to miejsce w całym okresie rządów Piłsudskiego a pomagał mu w tym m.in. płk Modelski, podwładny Rozwadowskiego z maja 1926 r.
  http://tygodnik.onet.pl/historia/w-obozach-sikorskiego/hfyhr
  http://www.historia.uwazamrze.pl/artykul/873044.html?print=tak&p=0
  Pieracki zginął bo jego polityka nie podobała się nacjonalistom z OUN. Terroryści celowo uderzali w rzeczników pojednania polsko-ukraińskiego. Nie chcieli pojednania i dlatego zabijali jego rzeczników jak Pieracki czy Hołówko. Jeśli zabijano zwolenników pojednania to znaczy, że idea pojednania była dla OUN niebezpieczna. Między innymi dlatego uważam, że Pieracki i Hołówko mieli rację. Prowadzili właściwą politykę, sprzeczną z dążeniami OUN. Znacznie wygodniejsza dla OUN była postawa polskich nacjonalistów (ND itp.) bo dostarczała im propagandowych argumentów przeciwko Polsce.

 15. Eleonora
  | ID: c61575eb | #15

  Przy czym zapomina pan o takim szczególiku jak cicha
  wpółpraca obozu Piłsudskiego z KPP
  ( podczas wydarzeń majowych)
  To co mógł mysleć generał, który widział ” komunistyczny raj” zza wschodnimi granicami??

  Proszę pana co do Ukrainy, myslę, że to właśnie nie popierana przez pana ND miała rację!
  Proszę poczytać Dmowskiego co myślał o Ukrainie.
  Jakież te mysli są aktualne.

  http://3obieg.pl/roman-dmowski-kwestia-ukrainska

 16. Herwin .
  | ID: 0e11f493 | #16

  Eleonora :
  Przy czym zapomina pan o takim szczególiku jak cicha
  wpółpraca obozu Piłsudskiego z KPP
  ( podczas wydarzeń majowych)
  To co mógł mysleć generał, który widział ” komunistyczny raj” zza wschodnimi granicami??
  Proszę pana co do Ukrainy, myslę, że to właśnie nie popierana przez pana ND miała rację!
  Proszę poczytać Dmowskiego co myślał o Ukrainie.
  Jakież te mysli są aktualne.
  http://3obieg.pl/roman-dmowski-kwestia-ukrainska

  Znowu coś się pani pomyliło. Piłsudczycy nie współpracowali z KPP. To komuniści próbowali popłynąć na fali przewrotu majowego na zasadzie „przyczepiło się coś do okrętu…” Myśleli naiwnie, że Piłsudski okaże się drugim Kiereńskim. Nikt nie zapraszał ich do współpracy i nikt z nimi nie chciał współpracować. Dlatego nic im nie wyszło z tych kombinacji i potem mówili o błędzie majowym. Antyukraińskie koncepcje Dmowskiego mogą dzisiaj podobać się tylko Putinowi. Może pani marzy się polsko-rosyjska granica na Bugu i Sanie ale mnie nie. Wolę, żeby zachodnia granica Rosji biegła od nas jak najdalej. Także w tej kwestii miał rację Piłsudski a nie Dmowski. Nie boję się współpracy niemiecko-ukraińskiej. Bardziej niepokoją mnie zagrożenia związane ze współpracą niemiecko-rosyjską. To było dla nas największe zagrożenie w przeszłości i podobnie jest dzisiaj.

 17. Eleonora
  | ID: c61575eb | #17

  @Herwin .

  Jasne!
  Wszyscy ( między innymi, ja)
  Mylą się pisząc o szerokim poparciu frakcji większościowej KPP, dla działań Piłsudskiego,
  który nic, tylko wypowiedział Narodowi wojnę!
  Proszę pana, wszystkie partie socjalistyczne, lewicowe poparły marszałka, ja się nie mylę :)
  Strona przeciwna naprawdę źle skończyła
  vide gen Zagórski Rozwadowski czy Witos….

  Rozumiem, że woli pan graniczyć z państwem nieobliczalnym , zbrodniczym wręcz, jak pokazuje nam historia doby wojny
  Niemcom zalezy na owocnej współpracy z Ukrainą, to oczywiste.
  Nawet mieli wielką ochotę oddać Ukrainie rdzennie polskie ziemie!
  Pisał o tym Dmowski „jakże chętnie dzieli się cudzym”…
  Nieśmiało zaznaczam, że z Rosją graniczymy od wieków.
  I to od naszych władz zalezy jak będą układały się nasze stosunki. W kosmosie miejsca dla nas nie ma.
  Zagrożenia istnieją zawsze, od mądrych polityków wymagamy by je właściwie rozpoznawali i właściwie reagowali.

  Nie widzi pan związku ze współczesną polityką i pożal się Boże ” politykami”
  Wszystkimi!
  Od Tuska, Sikorskiego po Waszczykowskiego i Kowala….
  Stalismy się niemiecko- zydowskim kondominium.
  Pod przykrywką USA.

  Dobranoc.

 18. Herwin .
  | ID: 0e11f493 | #18

  Proszę pani, to że komuniści dla swoich celów poparli chwilowo przewrót majowy nie ma nic wspólnego z rzekomą współpracą piłsudczyków z komunistami. Takiej współpracy nigdy nie było i proszę nie przeinaczać faktów. Piłsudczycy sprzymierzyli się z PPS a to zupełnie coś innego. PPS była formacją niepodległościową a nie sowiecką agenturą jak KPP. To dwa różne światy. Piłsudski nie wypowiedział wojny narodowi. W maju 1926 r. większość społeczeństwa popierała Marszałka a pierwsze zaczęły strzelać wojska Rozwadowskiego. Piłsudskiemu chodziło tylko o zbrojną manifestację. Rozwadowski chciał zrobić z tego wojnę domową. Lotnictwo Zagórskiego rzucało bomby na Warszawę. Takie są fakty. Przed przewrotem majowym był wymierzony w Piłsudskiego zamach stanu Januszajtisa w styczniu 1919 r., zabójstwo prezydenta Narutowicza w grudniu 1922 i krwawe wypadki krakowskie w listopadzie 1923 r. (rząd Witosa rzucił wojsko przeciwko robotnikom, chciano nawet użyć armat w mieście!). To też warto pamiętać, żeby widzieć rolę Piłsudskiego we właściwym kontekście historycznym.

  Tak, z Rosją graniczyliśmy przez wieki. Niestety. Czy koniecznie muszę pani przypominać jak długo przez ten czas znajdowaliśmy się w rosyjskiej czy sowieckiej niewoli? Było to sąsiedztwo bardzo niebezpieczne, wiele nas kosztowało i trzeba wielkiej ślepoty by tego nie dostrzegać. Rosja też bywała państwem zbrodniczym i nieobliczalnym. Przekonało się o tym na własnej skórze wiele pokoleń Polaków. Jeżeli wydaje się pani, że dzisiejsza Rosja jest państwem praworządnym, miłującym pokój itp. to zalecałbym wizytę u dobrego okulisty. Cieszę się, że między nami a Rosją leżą inne państwa bo to zapewnia nam większe bezpieczeństwo z tej strony. Walczył o to Piłsudski i historia przyznała mu rację.

 19. Eleonora
  | ID: f88ed0f0 | #19

  No cóż….

  Widzę, że w zupełnie odmienny sposób interpretujemy historię.
  Nie pochwalam zabójstwa Narutowicza, ale i on nie jest człowiekiem z mojej bajki.
  Brat szowinisty litewskiego zostaje prezydentem Polski przy współudziale ( i zadowoleniu) wszystkich, często mało przychylnych Polsce, mniejszości narodowych.

  To, że Ukraina podczas II WŚ zachowała się jak wiemy, nie powinno stać się powodem do chluby i przezorności marszałka?

  Historia szanowny panie, nie zatoczyła jeszcze koła, proszę więc nie przyznawać racji w jej imieniu!
  Dzisiejsza Litwa, z jej rządowym antypolonizmem?

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Prezydent-Litwy-Dalia-Grybauskaite-nie-damy-sie-Polakom,wid,16760722,wiadomosc.html?ticaid=1131c1

  A może podoba się panu banderowski renesans na Ukrainie?
  Nie wspomnę już o Litwakach sprowadzonych do Polski za rządów marszałka
  Ileż znosimy od nich przykrości….

  Kończę dyskusję i pozdrawiam pana.

  Polecam doskonały wywiad z p Patelskim.

  http://historia.org.pl/2013/03/09/zapomniany-general-tadeusz-rozwadowski-tworca-wojska-polskiego-i-zwyciestwa-w-1920-r-wywiad/

 20. JoeDoe
  | ID: f76963c2 | #20

  Autorem nie jest żaden Dr „Kmiński”, tylko Dr Marek Kamiński z Fall Creek, Wisconsin.

Komentarze są zamknięte