Relacja Polaków protestujących na wykładzie Baumana w Manchesterze

Redaktor5

Zygmunt bauman wikipediaDnia 9 czerwca 2014 o godzinie 16:30 w sali Cordingley Lecture Theatre na University of Manchester, odbył się wykład Prof. Zygmunta Baumana z cyklu „Political Horizorns” pt. „Quo Vadis Europe?”. Spontaniczna reakcja emigracyjnego społeczeństwa z Północnej Anglii na wybielanie komunistycznych oprawców – zaskoczyła organizatorów.

Udaliśmy się grupą na wykład prof. Baumana, który miał traktować o kierunku, w jakim podąża Europa. Po dwugodzinnym wykładzie, wykorzystaliśmy chwilę przerwy na to, aby uświadomić gościom i studentom wydziału politycznego uniwersytetu, kim naprawdę był Zygmunt Bauman „Siemjon” i jakiego rodzaju autorytet jest im „serwowany”. Większość audytorium nie miała pojęcia o czarnej przeszłości wykładowcy. W krótkiej przerwie zaczęliśmy rozdawać ulotki po angielsku i krótko informując o przeszłości Baumana, jednak bardzo szybko okazało się, że nie ma tu miejsca na dialog, a zasady demokratycznej dyskusji są tu obce. Inne poglądy niezgodne z nurtem politycznej poprawności są tu niemile widziane i tłumione w zarodku. Kilka osób zostało wyzwanych od faszystów dla prowokacji, pomimo iż na ulotkach był znak równania pomiędzy sierpem i młotem a swastyką. Organizatorzy dobitnie powiedzieli nam, że nie życzą sobie tutaj innych poglądów i naszej obecności. Niezwłocznie poproszono nas o wyjście. Uprzejmie w towarzystwie ochrony wyproszono kilku rodaków za to, że mieli ulotki w rękach. Wtedy powołaliśmy się na wolność słowa i poglądów, pytając gdzie tu w wolnym świecie uniwersyteckim jest demokracja, skoro wyprasza się osoby z przeciwnymi poglądami? Gdzie miejsce dla dialogu, o którym tak mówił prof. Bauman? Po zadaniu tych pytań pozwolono nam zostać. Jednak pomimo naszych rąk w górze, przy doborze pytających – celowo nas pominięto. Nie dano nam możliwości zadania pytań. Mieliśmy konkretne pytania dotyczące przyszłości związane z tematem wykładu nt Europy w aspekcie Unii Europejskiej. Jednak ze względu na podejrzliwość organizatorów wykładu, nie dopuszczono nas do zabrania głosu. Bardzo chcieliśmy poznać odpowiedzi prelegenta na takie pytania jak:

W jaki sposób przyszłość Unii Europejskiej może być zabezpieczona demokratycznymi sposobami? Wiele krajów włączając Wielką Brytanię traci zainteresowanie bycia jej członkiem. Czy instytucje typu NKWD w ZSRR czy KBW w Polsce są potrzebne lub mogą być niezbędne w przyszłości w celu utrzymania i stabilizacji systemu?

Gdzie tutaj jest demokracja skoro część słuchaczy została zmuszona do opuszczenia sali wyłącznie za posiadanie odmiennych poglądów i być może chęć zadania niewygodnych pytań?

Czy jest pan dumny z bycia uhonorowanym Krzyżem Walecznych?

Bauman widząc nas, w niektórych momentach nie czuł się zbyt pewnie chowając twarz w dłoniach, zwłaszcza, kiedy na początku wykładu młodzi kibice m.in. Śląska Wrocław skandując antykomunistyczne hasła przypomnieli mu niechlubną przeszłość, której nigdy się nie wyparł. Chcieliśmy pokazać, że nie jesteśmy bierni i obojętni wobec tego, co dzieje się w naszej Ojczyźnie. Nie pozwolimy, aby krzywdy zostały zapomniane, a prawda zafałszowana. Obecni słuchacze byli bardzo zainteresowani tym, co próbowaliśmy im przekazać, zwłaszcza, że przedstawiono im mjr. Baumana tylko jako „wybitnego” naukowca i socjologa. Przekaz z ulotek i dyskusja sprowokowała duże zainteresowanie nieznaną przeszłością prelegenta. Nielicznych, którzy przyszli na wykład, zachęciliśmy do zgłębienia tematu. Mamy nadzieję, że już niedługo Wielka Brytania obudzi się i zrozumie, że bycie dumnym z należenia do komunistycznych grup specjalnych powinno się spotkać z sądem i sprawiedliwością.

Polacy w Wielkiej Brytanii

bauman manchaster ulotka

www.narodowcy.net
fot. www.pl.wikipedia.org

 1. kominiarz
  | ID: 193b419f | #1

  Oczywiście w „wolnościowej” telewizorni cisza…. O akcji „WSZYSTKICH NAS NIE ZAMKNIECIE” też tylko nieliczni mogą dowiedzieć się z internetu i to tylko na portalach zaangażowanych w tą akcję. Reżimowe media milczą…..

 2. Irena
  | ID: 066f5cbd | #2

  Telewizornia rezimowa,jak tak dalej pojdzie – .To Zamilknie. Akcje typu — wszystkich nas nie zamkniecie–, wypowiedzi młodych rodaków z trybuny sejmowej, o tresciach prawdziwych, to płachta na byka z Partii Miłosci PO. Telewizornie sz…trafi.

 3. z Niemodlina
  | ID: 4af60225 | #3

  I dobrze, świat pokazał naziolom, gdzie ich ma. Konkretnie tam, gdzie otwór najbardziej podnieca i o którym opowiada z największymi wypiekami ksiądz Oko.

 4. Irena
  | ID: d34eb945 | #4

  @ z Niemodlina :-)).

 5. Jerzy Dabrowski
  | ID: 77270391 | #5

  I tak Polacy wszedzie na swiecie powinni uswiadamac uczestnikow wykladow o tym kim sa prelegenci.
  Co chwila z wykladami z Polski wyjezdzaja do Stanow i Europy tacy ludzie jak Walesa czy Balcerowicz.

Komentarze są zamknięte