Tylko u nas! Dużo pracy by pokazać co się dzieje z wydatkami Stolicy Polskiej Piosenki

Niezależna Gazeta Obywatelska1

budzet_opola_2013Stowarzyszenia Republikanie oraz Stowarzyszenie Libertariańskie przygotowało mapę wydatków Opola oraz mapę zatrudnienia w miejskim sektorze publicznym. W poniedziałek w Studenckim Centrum Kultury na specjalnie przygotowanej konferencji prasowej Paweł Licznar oraz Grzegorz Jaeger przedstawili owoc wielotygodniowych analiz.

– Pokazuje ona sposób wydawania pieniędzy przez miasto Opole. Zrobiliśmy ją przede wszystkim dla mieszkańców Opola -“ przyznaje Paweł Licznar z Republikanów.

– Została ona stworzona na podstawie danych z Biuletynu Informacji Publicznej i w zamyśle ma być maksymalnie obiektywna. -“ tłumaczy Paweł Licznar.

Na antenie Radia Opole w programie Loża Radiowa przyznał razem z Grzegorzem Jaegerem, libertarianinem, że miasto powinno obniżyć podatki i zostawić pieniądze w kieszeniach swoich mieszkańców. Już oni wiedzą najlepiej, jak wydać. Najwięcej pieniędzy pochłania oświata. Opole wydaje ponad 220 milionów złotych na nią, a na opiekę społeczną – ponad 70 milionów.

Czy można to zmienić? 

– Oczywiście. Są na to przykłady, choćby z Gdańska, który wraca do idei bonu szkolnego lansowanego przez Miltona Friedmana. Okazuje się, że po przekazaniu szkoły spółce miasto nie tylko do niej nie dopłaca, ale jeszcze dostaje czynsz. Taka szkoła jest po prostu tańsza. – przyznał Licznar

Przyznali, że oszczędności daje likwidacja Karty Nauczyciela.

Licznar i Jaeger zwrócili uwagę na jeszcze jedną kwestię: otóż średnia płaca w budżetówce jest o prawie tysiąc złotych wyższa niż w sektorze prywatnym, co trudno – ich zdaniem – uznać za zdrową proporcję.

Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem mapy wydatków Opola na 2012 i 2013 prosimy o maila na [email protected], gdyż pliki mają po 30 mega. Osobno zaprezentujemy ciekawą mapę zatrudnienia Opola.

tk, radio.opole.pl

  1. | ID: 2ef58f84 | #1

    Uzupełnienie informacji

    pliki mają w sumie ok. 20 MB (dwie mapy wydatków + mapa zatrudnienia). Pod tym linkiem aktualne mapy:
    http://aniaitomek.pl/budzet_opola.rar

    mapy powinny pojawić się już na stronie Stowarzyszenia Republikanie. http://republikanie.net

Komentarze są zamknięte