206 przypadków podpaleń traw w regionie!

Autor Obywatelski1

DSC_0642_nI to tylko w lutym. Tyle odnotowała Państwowa Straż Pożarna województwa opolskiego.W lutym ubiegłego roku w było ich tylko 21.

Gdy topnieje śnieg i zaczyna przygrzewać słońce plagą w Polsce są pożary traw, łąk i pastwisk, które zdarza się, że niosą śmierć i zniszczenie przechodząc w pożary lasów i zabudowań. Pokutują stare przekonania, że wypalanie jest dla gleby korzystne. W tym roku podpaleniom sprzyja panująca wiosenna aura. – powiedział Adam Janiuk, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Rzecznik KW PSP dodaje również że:

Najczęściej pola podpalane są przez lokalnych rolników, wśród których dominuje zakorzenione od pokoleń błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Zwiększoną liczbę pożarów odnotowuje się w weekend. Podpalają zarówno starsi jak i młodsi, nie zważając na zakazy i zdrowy rozsądek. Wówczas płonie sucha trawa, resztki roślinne na polu, wszystko, co da się podpalić. Przy okazji pójść z dymem może kawałek lasu, stóg lub stodoła sąsiada.

Tego typu działania są bardzo szkodliwe dla ekosystemu. Giną zwierzęta, owady i rośliny. Niszczone są ich siedliska. Pożary hamują naturalne zjawisko gnicia, dzięki któremu tworzy się urodzajna warstwa gleby. Palące się rośliny mogą wytwarzać toksyny które zatruwają powietrze, glebę i wody gruntowe. Bywa, że zdarzy się wypadek drogowy, ktoś zostanie poparzony, a nawet ktoś zginie…

DSC_0643_n

Koszty gaszenia pożarów też nie są niskie. A to wszystko przez nieodpowiedzialne zachowanie ludzi, błędne praktyki, a czasem nieostrożność w obchodzeniu się z ogniem. Podpalenia pól są również nielegalne i grożą za nie wysokie kary. Za wykroczenia tego typu przewiduje się karę aresztu od roku do lat 10, nagany lub grzywny, która może wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

Autor i foto: Grzegorz Krukowski

  1. Irena
    | ID: 5fb34b23 | #1

    Nie wolno wypalać traw z łak,pól.To jest nie tylko niebezpieczne,ale szkodliwe dla ekosystemu.Byłam Swiadkiem, palenia trawy przez 80 letnia kobiete podczas silnego podmuchu wiatru.. Wiatr zmienil kierunek i ..babcie płomienie ogarneły.Ale ocalala.

Komentarze są zamknięte