Obchody 91. rocznicy powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech – [fotorelacja]

Autor Obywatelski

1660926_285761354909507_1693462687_nDziś o godzinie 14.30 na Placu Wolności, pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 91 rocznicę powstania „Rodła”.

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt, następnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, po czym uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów, a następnie odmaszerowały sztandary, co zakończyło uroczystości.

„Były bardzo krótkie”.
„Żenada – ledwo zdążyłam z kwiatami dobiec, a tu już się kończy” komentowali zebrani, których również było niewielu.

O zdanie w sprawie organizacji uroczystości zapytałem panią Alicję Nabzdyk-Kaczmarek z  Rodziny Rodła:

Rocznicę powstania pierwszej Śląskiej Dzielnicy Polaków w Niemczech obchodzimy co roku 18 lutego – jest to naszą tradycją, zarówno rodzinną, jak i narodową. Rodzinną, ponieważ z natury rzeczy tych Polaków, którzy do Rodła należeli już z nami nie ma, są jeszcze członkowie Harcerstwa Polskiego w Niemczech – obecni zresztą tutaj, a wszyscy ci, którzy są rodzinne i emocjonalnie związani z Rodłem, co roku tradycyjnie tutaj się spotykają. Jesteśmy wdzięczni miastu za tę możliwość, ale widzę, że te uroczystości są coraz skromniejsze, więc myślimy o tym, żeby Rodzina Rodła od przyszłego roku przejęła organizację uroczystości, żeby to było naprawdę uroczystości z należytą im oprawą.

W uroczystościach wzięli również udział harcerze. Po obchodach, uczestnicy zostali zaproszeni na mszę świętą w kościele OO. Franciszkanów.

Autor i foto: Grzegorz Krukowski

Komentarze są zamknięte