Jutro oficjalne uroczystości z okazji rozbudowy ELO

Niezależna Gazeta Obywatelska2

TUSKNie było dziś gospodarskiej wizyty w Opolu. Przejścia ulicami Stolicy Polskiej Piosenki, otwartych spotkań z mieszkańcami. Premiera Donalda Tuska prawdopodobnie nie będzie też na oficjalnych uroczystościach w Elektrowni Opole zaplanowanych na sobotę 15 lutego o godz. 11.30, a organizowanych przez Polską Grupę Energetyczną. Bo w tym czasie premier Tusk będzie najprawdopodobniej w drodze do strażaków ze Staniszcza Wielkiego w powiecie strzeleckim, z którymi ma się spotkać o godz. 12.15! PGE cały czas czekało na premiera i przekładało oficjalne uroczystości, które chciano zrobić już od 31 stycznia, kiedy formalnie przekazano plac budowy.

Na jutro zaplanowana jest jedynie konferencja prasowa premiera na terenie budowy nowych bloków ELO w Brzeziu, która ma się rozpocząć o godz. 8.15 z udziałem ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego, z tym samym z którym wystąpił na tle ELO, kiedy obiecywał powrót do inwestycji w wakacje 2013 r. Ostatecznie oczekiwana rozbudowa ruszyła w ferie 2014 r. Miejmy nadzieję, że starczy pieniędzy na jej zakończenie.Warto dodać, że w sobotę 15 lutego o  godz. 11.30 planowana jest feta z dużą liczbą zaproszonych gości – będą posłowie, przedstawiciele komitetu „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska”. W uroczystościach  mają również uczestniczyć Marek Woszczyk, prezes PGE oraz Jacek Kaczorowski, prezes spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
14 lutego premier Tusk był  o godz. 18.00 w Sali Herbowej opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie spotkał się z przedstawicielami opolskich organizacji pozarządowych. Po spotkaniu, jak widzimy na zdjęciu opublikowanym na portalu społecznościowym przez Szymona Ogłazę, dyrektora biura Wojewody Opolskiego, premier spotkał się  „Walentynkami”.

Przypomnijmy, że zgodnie z postanowieniami kontraktu na rozbudowę Elektrowni Opole o wartości 11,6 mld zł brutto  – przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w III kwartale 2018 r., a bloku numer 6 w I kwartale 2019 r. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii spalania węgla kamiennego pozwoli Spółce pozyskać jednostki charakteryzujące się najwyższą dostępną na rynku wydajnością wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.) i jednocześnie średnio o ok. 20 proc. niższą emisją CO2 w porównaniu do obecnie funkcjonujących w Polsce elektrowni.

Inwestycja będzie realizowana w formule „pod klucz” obejmującej projektowanie, dostawę urządzeń, budowę, rozruch, przekazanie do eksploatacji i serwis w okresie gwarancyjnym (EPC – engineering, procurement, construction). Nowe bloki produkować będą do 13,4 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na dostarczenie energii elektrycznej do ponad 2 mln gospodarstw domowych. Potrzeba do tego będzie ok. 4,1 mln ton węgla, który zapewni Kompania Węglowa w ramach wieloletniej umowy.

tk
  1. Irena
    | ID: 2e1032da | #1

    Wegla mamy pod dostatkiem,rozbudowana elektrownia,zapewni moc energii.Brawo dla wszystkich,inicjatorów. inwestycji.

  2. JT
Komentarze są zamknięte