Płock: Zosia w oknie życia

Autor Obywatelski5

dziecko-z-aspektpolski-plTrzytygodniową Zosię pozostawiono dziś w płockim oknie życia, którym opiekują się siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. To pierwsze dziecko znalezione w płockiej placówce, powstałej w 2009 roku.

Choć w Płocku okno życia znajduje się w ruchliwym centrum miasta na Starym Rynku, Zosię pozostawiono tam w środku dnia – ok. godz. 13.25. Wszystko wskazuje na to, że dziecko zostawiła świadoma matka, która z jakiś przyczyn nie mogła się nią zająć. Dziewczynka było czysta i zadbana, miała dołączoną karteczkę z imieniem i datą urodzenia, informacją o grupie krwi, wadze oraz wzroście. Zgodnie z procedurami siostry zawiadomiły policję. Musi ona zbadać okoliczności zdarzenia, ale zgodnie z ideą okien życia nie będzie poszukiwać matki dziecka, a Zosia trafi do rodziny adopcyjnej.

Okna życia to specjalne placówki, w których matki będące w trudnej sytuacji mogą anonimowo pozostawić swoje dziecko w bezpiecznym miejscu. Nie są z tego powodu poszukiwane przez sąd. Do tej pory w Polsce w oknach życia w podobny sposób uratowano życie kilkudziesięciu dzieciom.

Jedynka dwunastego NGOPrzypomnijmy Opole jest jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie ma okna życia. Najwyższy czas to zmienić. Szeroko o idei okna życia w Opolu pisaliśmy w papierowym styczniowym wydaniu NGO

Więcej na NGO:

Nasz temat: tak niewiele potrzeba, by ocalić choć jedno życie
Musimy się zjednoczyć w walce o okno życia w Opolu
Okna życia ratują przed aborcją

Małgorzata Wilkos

 

 1. | ID: b31e7c78 | #2

  W Borowej Wsi na Śląsku w zeszłym roku otwarto okno życia po kilka miesięcacg zostawiono tam dziecko z listem od matki. Warto by opolska diecezja wzięła przykład z tamtejszego Caritasu i biskupa Skworca i poszła do miasta po wsparcie finansowe http://www.katowice.caritas.pl/aktualnosci/15/204/okno-zycia-w-mikolowie—borowej-wsi.html

 2. Irena
  | ID: 6a7a84b5 | #3

  „Okna życia „są potrzebne. Kolejne dziecko,ciezko przez matke donoszone i urodzone zyje.Zapewne, Matce z trudem przyszła ta decyzja pozostawienia swojego dziecka.Dziecko to jest cud.

 3. Eleonora
  | ID: 0cfe4c1c | #4

  Wieści z Krakowa:

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019401,title,Wkrotce-wszczeta-zostanie-procedura-adopcyjna-blizniaczek-z-Krakowa,wid,16409128,wiadomosc.html

  A w diecezji opolskiej odpowiedzialni duchowni- nie widzą potrzeby zainstalowania Okna Zycia!

  Wstyd, czcigodni kapłani!
  A będzie i bieda, kiedy zdenerwowani wierni nie będą widzieli potrzeby by was utrzymać
  Bo komu potrzebni są słudzy nieużyteczni??

 4. Irena
  | ID: f6517644 | #5

  @Pani Eleonora….Witam….,Zgadzam się z Pania.”Okna życia” nalezy uruchamiać. Jest to sprawa ogólnospołeczna i równiez księża winni w nich uczestniczyć w tym diecezje.
  Jednakze biskupi nie za bardzo chcą polemizować.
  Polecam artykuł w 'Nowinach Nyskich nr 7 pt.”Kupcy w świątyni ” autorstwa pana Sanockiego.

Komentarze są zamknięte