Społeczne konsultacje – ściśle tajne

Autor Obywatelski1

obwodnica_niemodlina_nOd 2 stycznia do 5 lutego br. trwały konsultacje społeczne Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020. W dokumencie tym zawarta jest lista priorytetowych inwestycji drogowych, a także kolejowych i wodnych, które mają być dofinansowane środkami unijnymi w nowej perspektywie programowania unijnego na lata 2014-2020. Zgodnie z informacją z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przesłaną do wszystkich terenowych oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w tym do oddziału w Opolu, z dokumentem zapoznać powinni się wszyscy zainteresowani, mają oni też możliwość składania do dokumentu uwag i wniosków.

Problem pojawia się jednak, gdy zainteresowani sprawą mieszkańcy miast zabiegających o budowę obwodnicy, nie są o trwających konsultacjach informowani. Jak mówi Tomasz Hrycaj, ze Społecznego Komitetu ds. Obwodnicy Niemodlina – o trwających konsultacjach mieszkańcy nie wiedzieli. Nie mogli więc zgłosić swoich wniosków i uwag. Nie wiedział o nich również samorząd Niemodlina, co potwierdził w rozmowie z Radiem Opole zastępca burmistrza Bartłomiej Kostrzewa. Co więcej władze Niemodlina nie brały również udziału w poprzednich konsultacjach dotyczących budowy obwodnicy miasta. Informacji o konsultacjach próżno tez szukać na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Opolu. Tomasz Hrycaj nie kryje rozgoryczenia: Ubolewam, że takie mamy władze w naszym regionie, tym bardziej, że w konsultacjach mógł brać udział każdy mieszkaniec naszego województwa. Nasze władze interesują się danym tematem ale tylko wtedy jak zostanie on „rozdmuchany” przez media.

W konsultacjach wzięło udział wiele samorządów z całego kraju. Rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA bagatelizował dziś sprawę, stwierdzając, że nic się nie stało, bo i tak nie było czego konsultować….

Małgorzata Wilkos

  1. Tomasz Hrycaj, Niemodlin
    | ID: 4ffb08da | #1

    Tak dla przykładu jak zrobiły to władze Ostrołęki:
    http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20140122%2FOSTROLEKA%2F140129925

Komentarze są zamknięte