Glaukopis 29 – przełom 2013/2014

Autor Obywatelski

glaukopis_29Tylko w najlepszych księgarniach można znaleźć najnowszy numer Glaukopisu – elitarnego kwartalnika naukowego poświęconego historii. Wydawcą pisma jest zasłużony popularyzator wiedzy o ruchu narodowym doktor Wojciech Muszyński pracujący w IPN. Jednym z najbardziej znanych publicystów pisma jest profesor Marek Chodakiewicz.

Pierwszym artykułem opublikowanym na łamach pisma jest tekst Tadeusza Rutkowskiego opisujący wszelkie aspekty badań dziejów nauki w PRL. Drugim tekst Piotra Franaszka o protestach studenckim w marcu 1968. Trzeci tekst Pawła Warota traktuje o inwigilacji społeczności studenckiej Olsztyna w latach 1968-1989 przez SB. Czwarty artykuł autorstwa Krzysztofa Sychowicza traktuje o inwigilacji społeczności studenckiej Białegostoku w latach 1980-1989 przez bezpiekę.

Piąty tekst autorstwa Marka Chodakiewicza poświęcony jest antypolskiej pseudo historycznej publicystyce mającej na celu kreowanie fałszywego mitu Polaków jako antysemitów odpowiedzialnych za holocaust. Współczesne publikacje antypolskie często opierane są na zeznaniach, które komunistyczna bezpieka wymuszała torturami na niewinnych ludziach. Zeznaniami w których torturowani przyznawali się do najbardziej absurdalnych oskarżeń. Antypolskie publikacje opierane są tylko na innych równie kłamliwych antypolskich paszkwilach. W antypolskich publikacjach Polacy zawsze przedstawiani są jako oprawcy, Żydzi jako niewinne ofiary. Nacjonalizm i katolicyzm utożsamiane są przez autorów antypolskich publikacji z antysemityzmem i nazizmem. W antypolskich publikacjach pozytywnie oceniana jest kolaboracja Żydów z sowietami, ukrywany jest fakt kolaboracji Żydów z nazistami. Co bardziej szokujące kolportowane są nagminnie kłamstwa o kolaboracji Polaków z nazistami, ukrywa się odpowiedzialność Żydów za zbrodnie komunistyczne. Każdy kto udowadnia niewygodne dla Żydów fakty i obala antypolskie kłamstwa jest szkalowany na łamach antypolskich publikacji jako antysemita.

W kolejnym artykule na łamach Glaukopisu Wojciech Muszyński przybliżył czytelnikom postać Bolesława Piaseckiego i angielskojęzyczną kiepską biografie tego polityka autorstwa Mikołaja Kunickiego. Filipka pod adresem Piaseckiego posłużyła Kunickiemu do bzdurnych oskarżeń katolicyzmu o odpowiedzialność za nacjonalizm a w konsekwencji za zbrodnie nazistowskie i komunistyczne. Bzdurne oskarżenia Kunicki oparł na swojej bezbrzeżnej ignorancji i niewiedzy, które miał zdaniem Muszyńskiego nieustannie Kunicki demonstrował w swojej książce.

W następnych artykułach Wanda Pełczyńska opisała jak Bernard Mark twórca Żydowskiego Instytutu Historycznego fałszował teksty źródłowe w swoich książkach o powstaniu w getcie warszawskim. Marek Klecel odnosząc się do filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” opisał kreowanie antypolskich kłamstw, bezpodstawne oskarżenia Polaków o antysemityzm i odpowiedzialność za holocaust, usprawiedliwianie przez Niemców niemieckich zbrodni podczas II wś. Mateusz Werner ustrojowe rozważania Zygmunta Balickiego. Rafał Leszczyński propagandę polityczną Korpusu Ochrony Pogranicza. Cecylia Kuta inwigilacje Jerzy Sito przez SB.

Na łamach Glaukopisu redakcja opublikowała też wspomnienia z Polesia w 1939 roku Hieronima Tukalskego-Nielubowicza. Dokumenty opisujące sanacyjne prześladowania w 1936 roku wobec narodowców w Kraśniku, które po fali aresztowań, przeszukań, konfiskat, krwawych pacyfikacji protestów politycznych, zakończyły się zamordowaniem przez policje Wawrzyńca Sielskiego. Redakcja opublikowała też wspomnienia Janusza Laskowskiego z internowania antykomunistów na Korsyce w 1960 roku.

Najnowszy numer Glaukopisu kończą polemiki, wspomnienia o zmarłych, recenzje książek i wybór ciekawych informacji z mediów.

Jan Bodakowski

Komentarze są zamknięte