Dokąd zmierza Ukraina?

Autor Obywatelski8

ukrainaJako osoba mieszkająca na Ukrainie chcę powiedzieć, że to, co pokazują media, jest niezgodne z prawdą. Dlaczego? Tu trzeba zauważyć niektóre rzeczy. Media, które chcą publikować prawdę, są zagłuszane głosem mediów z głównego nurtu. To, co głoszą polscy (i nie tylko) dziennikarze, powtarzający jak barany hasło „sława Ukrainie”, jest obrzydliwe, a wiara w to, że nikt nie wie, co znaczy to hasło, jest po prostu zatrważająca, bo kończy się ono stwierdzeniem „smert’ lacham”. „Ukraina ponad wszystko” – skąd to hasło się wzięło i czy niczego Wam nie przypomina?

Teraz główne pytanie – od czego to się zaczęło? Że przebrała się miarka? Niekoniecznie. Chcieli ludzie do Europy? A czy dotrą do niej z koktajlem Mołotowa w ręku? Czy obecny prezydent Ukrainy nie został wybrany w legalnych wyborach? Czy nie było to kilka przynajmniej spokojnych i może nawet lepszych lat niż za Juszczenki? Czy nie wstrzymał on inflacji, którą pozostawił po sobie były prezydent Ukrainy? Szacunek mu się należy nawet za to, że pościągał tytuły bohaterów z Bandery i innych członków OUN-UPA.

Mówią o totalitarnym reżimie – a przecież było wszystko w miarę dobrze. Przynajmniej normalnie pracowały urzędy, organizacje społeczne tak ważne dla Polaków, których istnienie w obecnej sytuacji stoi pod znakiem zapytania. Ludzie w Kijowie, a teraz nie tylko, bo w innych miastach też, nie bali się wychodzić z domu. A teraz? Co mamy? Tu można wyliczać w nieskończoność. Co z tego wyniknie? Każde prawo ma dwie strony. O ile dla Polaków, jak i innych mniejszości narodowych jest źle, to dla Ukraińców zabezpiecza porządek. I tu nie ma co się dziwić, bo kto widział pokojowe demonstracje z ludźmi w kaskach, zasłoniętą twarzą i narzędziem do walki w ręku?

Kto Wam powiedział, że na Ukrainie nie było wolności słowa i myśli obywatelskiej? Kto mówił, że było tak źle, aby stało się jeszcze gorzej? Kto powiedział, że to Berkut zastrzelił ludzi? Kto widział, skąd leciały kule? Oczywiście, że Berkut nie miał prawa bić ludzi wtedy, gdy jeszcze była pokojowa demonstracja. Ale dlaczego nie padło nazwisko – kto dał rozkaz pobicia ludzi?

Po co wdzierać się do rad obwodowych w Równem, Chmielnicku, Czerkasach, Lwowie i innych miastach? Czy jest normą niszczenie przez tłum budynków rządowych? Czy to normalne, że przewodniczący obwodowej rady Iwano-Frankiwska klęka przed ludźmi? Czy na porządku dziennym jest zmuszanie przewodniczącego obwodowej lwowskiej rady do podania się do dymisji?  Czy na ich miejsce przyjdą lepsi? Czy właśnie nie ci przewodniczący od początku wspierali Majdan? Czy to nie spod lwowskiej rady jechało codziennie kilkadziesiąt autobusów do Kijowa? Gdzie jest logika?

Kto płaci za jedzenie, spanie i leczenie tych ludzi? Kto przewodniczy strajkom w Kijowie i innych miastach? Kto zabezpieczył strajk oponami, kaskami, workami z piaskiem i innymi rzeczami? Czy to normalna pozycja obywatela zrywanie bruku z ulicy i rozbijanie go młotkiem? Przecież to wszystko kosztuje. I to nie mało. Kto zapłaci za odbudowę miasta i zniszczone mienie, m.in. nie tylko w kijowskich urzędach? Jak urzędnicy mają pracować w tym wszystkim? Jak ma funkcjonować państwo?

I tu wracamy do głównego pytania – o co poszło? Od czego zaczął się Majdan? Czego chcieliśmy? Czy to tak miało być? Kto zapłacił, aby ten, co stoi na Majdanie, miał gdzie się wyspać i co zjeść, a jeszcze kask na głowie i jakiś instrument w ręku? Jedno pytanie – dla kogo to jest wygodne? Komu sprzyja taki rozwój sytuacji?

A póki trwają w Kijowie pokojowe godziny, możemy się zastanowić – czy nie jest zbędną ingerencją w wewnętrzne sprawy państwowe postawa Brukseli? Czy mają prawo mówić, że z tym prezydentem nie będą się umawiać? A z jakim? Czy nie są zbędne gesty ze strony USA w wypowiedzi, że rozważają możliwość wprowadzenia sankcji? I jak tu oceniać wypowiedzi z Rosji, że mogą Ukrainie pomóc?

Tymczasem mamy najbardziej ekscytujące kadry dla BBC i innych tego rodzaju kanałów. Zastanówmy się – co to nam da? Czy Janukowycz dobrowolnie odejdzie od władzy i rozpłynie się w mroku Majdanu? Nie! Czy Tiahnybok odżegna się od neofaszystowskich haseł i przekreśli cały program partii Swobody? Nie! Czy Jaceniuk pomagający Tymoszenko i dzięki temu mający w ogóle jakiekolwiek poparcie jest w stanie coś zaproponować Ukrainie? Nie! Czy Kliczko, który ma niby najlepsze rokowania według sondaży europejskich na bycie prezydentem Ukrainy, może nim zostać? Nie!

Tu sprawa jest banalnie prosta – Janukowycz mocno trzyma władzę, Tiahnybok nie zrezygnuje z ideologii, która jest obca większości Ukrainy, Jaceniuk po prostu nie może, a Kliczko jest obywatelem Niemiec. I co w tej sytuacji ma począć zwykły obywatel?

Główne pytanie siedzące we wszystkich głowach – co dalej zrobić z Majdanem? Czy ci ludzie mogą tam stać wiecznie? Czy obecna władza pójdzie na ustępstwa? I na czym w ogóle one mają polegać? Kto w wyniku tego wszystkiego dojdzie do władzy?

I jeszcze jedno – w którym miejscu zaczyna się demokracja lub gdzie ona się kończy? Gdzie tu jest miejsce dla zwykłego obywatela? Może to wszystko tylko cudzy scenariusz rozgrywki, krwawej i okrutnej? Co będzie dalej?

Maria Pyż, Lwów
Autorka jest redaktorem Polskiego Radia Lwów

Artykuł ukazał się w Naszym Dzienniku

 1. Zbulwersowany
  | ID: b812a06d | #1

  pytania mnożą się jak króliki. Demokracja = najgłupszy system na świecie.

 2. Eleonora
  | ID: 908a1b90 | #2

  Jak ” filantrop” Soros wyłozył forsę na demokratyzacje Ukrainy, to ona musi się udać!!!
  Mówi się o milionach $ ( może pan Kukiz, wolnościowiec wie ile dokładnie?)
  Dlatego też nasze demokratyczne duszeńki od Kaczyńskiego po Komorowskiego mówią ( raczej bełkoczą) jednym głosem….
  Do tego dochodzi lista zatroskanych o losy Ukrainy tfórców i dziennikarzy ( tych resortowych i niezaleznych)
  Piszących łzawe petycje, prośby o ” bratnią pomoc”
  Parafrazując Eichmana:
  Wicie, rozumicie, co jest demokracją, a co nie- to my decydujem:)
  Janukowicz wybrany w powszechnych przeczy naszej wizji demokracji…

  Oto lista zatroskanych, warta zapamiętania, bo i Polsce może się taki jubel przytrafić:

  Czesław Apiecionek, Stowarzyszenie Wolno Słowo
  Robert Biedroń, poseł RP
  Anna Bikont, Gazeta Wyborcza
  dr Adam Bodnar, Uniwersytet Warszawski
  dr hab. Jan Jacek Bruski, Uniwersytet Jagielloński
  Mirosław Chojecki, wydawca, producent filmowy
  Sławomir Czarlewski, były ambasador RP w Brukseli
  Rafał Dymek, Fundacja im. Roberta Schumana
  dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog
  Władysław Frasyniuk, polityk
  Fundacja Zobacz Jestem
  dr hab. Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański
  Jan Klata, reżyser teatralny
  prof. dr hab. Jacek Kochanowicz, Uniwersytet Warszawski
  Lidia Kołucka-Żuk, prawniczka
  prof. Michał Komar, scenarzysta i krytyk literacki
  dr Joanna Konieczna-Sałamatin, Uniwersytet Warszawski
  Piotr Kosiewski, krytyk sztuki i publicysta
  dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, politolog, samorządowiec
  dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna Miesięcznik „Znak”
  prof. Zdzisław Krasnodębski, Uniwersytet w Bremie
  Ewa Kulik-Bielińska, Fundacja Batorego
  Michał Lorenc, kompozytor
  Helena Łuczywo, Gazeta Wyborcza
  Marta Makowska, florecistka, medalistka igrzysk paraolimpijskich
  Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego
  prof. Andrzej Mencwel, Uniwersytet Warszawski
  prof. dr. hab. Włodzimierz Mędrzecki, Uniwersytet Warszawski
  prof. dr hab. Piotr Mitzner, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  prof. Andrzej Nowak, Uniwersytet Jagielloński
  dr Adam Ostolski, Zieloni
  dr Grzegorz Pac, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Kwartalnik Więź
  prof. Jan Pomorski, Uniwersytet Warszawski
  Wanda Rapaczyńska, prezes Agora S.A.
  prof. Janusz Andrzej Rieger, Uniwersytet Warszawski
  Piotr Semka, dziennikarz „Do rzeczy”
  Sławomir Sierakowski, Krytyka Polityczna
  dr hab. Danuta Sosnowska, Uniwersytet Warszawski
  dr Stanisław Stępień, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
  prof. Jerzy Szacki, Uniwersytet Warszawski
  dr Andrzej Szeptycki, Uniwersytet Warszawski
  Piotr Tyma, Prezes Związku Ukraińców w Polsce
  dr Ludwika Włodek, socjolożka i dziennikarka
  Natalia Woroszylska, tłumaczka
  Kazimierz Woycicki, dziennikarz
  Igor Zalewski, dziennikarz

  Co za zgoda narodowa, aż miło czytać….

 3. Janusz Sanocki
  | ID: 480ed08a | #3

  No ale Jarosław-Polskę-Zbaw kroczy na czele tego pochodu wraz z towarzyszami banderowcami!
  Oglądam wszystkie telewizje jakie mam dostepne i polskie i BBC i RT i CNN. Nasza telewizja – i to wszystkie jej odmiany – łżą jak psy (przepraszam psy). a juz media pisowskie po prostu robia Polakom super wodę z mózgu.
  Widocznie takie dostali zadanie od swoich osrodków decyzyjnych.
  jesli zwyciezy majdan to zwyciezy Tiahnybok i post-banderowcy. Polska miec bedzie wtedy potezne kopoty. Oczywiscie w jakiejs perspektywie – nie od razu zaczna „rizaty Lachiv”.

 4. Eleonora
  | ID: 908a1b90 | #4

  Panie Januszu!

  Nareszcie czytam nie gazeto- polski bełkot:)

  Polecam dobry artykuł, w którym autor punktuje pisowskie jidiszowe gledzenie:

  Eurodeputowany Wojciechowski pisze, że

  „nie ma sprzeczności między pamięcią Wołynia i popieraniem europej- skich dążeń Ukrainy. Wręcz przeciwnie – pamięć Wołynia nakazywała na Majdan pojechać…”
  -Panie europośle, to nie jest popieranie żadnych „europejskich dążeń” Ukrainy, ale otwarte wsparcie opcji banderowskiej.
  „wiemy jakiego rozstrzygnięcia chcemy jako Polacy, wiemy co leży w naszym polskim interesie. Otóż chcemy, żeby Ukraina odspawała się od Rosji i trwale związała z Europą. ”
  -Notabene dziwi mnie ten entuzjazm pana europosła i innych polityków prawicowych we wpychaniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

  Ja bowiem dobrze pamiętam jak w Radiu Maryja pan Janusz Wojciechowski i inni politycy prawicy nie raz przekonywali, że Unia Europejska Polskę krzyw- dzi, pozbawia Polskę niepodległości, że jest dla Polski zgubą itd. itp.

  całość:

  http://forumemjot.wordpress.com/2013/12/24/nowy-prezydent-ukrainy-w-slepej-uliczce-czyli-pis-a-ukraina/#more-25509

  Wspomagać w rozpętaniu wojny domowej w najbliższym katolikom sąsiedztwie- to jest dopiero wyczucie chrześcijańskiego miłosierdzia i sprawiedliwości….
  Na miarę Talmudu

  Talmud, traktat Baba batra 54b:

  „Wszystkie majętności gojów są jakby opuszczone; kto je pierwszy zabiera, ten jest ich panem.”

  (Ks. Justyn Bonawentura Pranajtis)

 5. Eleonora
  | ID: 908a1b90 | #5

  Ja tak dzisiaj jadę po starszyźnie, ale i dzień nie byle jaki:

  „W poniedziałek w Krakowie ma dojść do spotkania izraelskich i polskich posłów. Przedstawiciele Knesetu przyjechali do Polski by uczcić 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz.

  Choć rocznica wyzwolenia nie jest okrągła, do Polski przyjechało 350 gości z Izraela, w tym niemal połowa Knesetu”

  http://wirtualnapolonia.com/2014/01/27/kneset-w-krakowie-w-69-rocznice-wyzwolenia-obozu-auschwitz/

  Ciekawam tylko, kto zaprosił tych ” gości z Izraela” i w czyim imieniu?!

 6. z Niemodlina
  | ID: 34b5a7e6 | #6

  Ukraiński „ekstremista” gra na pianinie.

  http://www.youtube.com/watch?v=hr7xcHth4O4

 7. Anonim
  | ID: 7e16ea37 | #7

  Straszne jest to co pani pisze. Okropne! I przerażające! Jak tak można? Tak samo powinniśmy też krytykować postawę nasze partyzantki podczas wojny i powstańców za zaborów. Kto im rozdał broń? Dlaczego strzelali? Dlaczego siali chaos? Dlaczego burzyli spokój? Dlaczego się nie słuchali władzy? Dlaczego, dlaczego dlaczego? Jakie to wszystko niegodziwe.

 8. kominiarz
  | ID: 8cb57a57 | #8

  „Umieszczanie filmu na stronach zostało wyłączone na żądanie”. A komu przeszkadzało? O kiego tu chodzi….?

Komentarze są zamknięte