Prezes ZUS: najtrudniejszy będzie 2028 – 2030 rok

Redaktor Obywatelski1

Zbigniew_DerdziukNajtrudniejszy będzie koniec trzeciej dekady – 2028 – 2030 rok. Ale do 2030 roku można się przygotować zwiększając aktywność zawodową obywateli, pracując dłużej. Ludzie muszą mieć świadomość, że emerytura zależy od tego, ile składek zapłacą – mówił w programie „Polityka przy kawie” w TVP1 prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Mimo wielkiej, około 50-miliardowej dziury budżetowej, która jest w budżecie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prezes ZUS uspokajał, że instytucji przez niego zarządzanej nie grozi bankructwo. – Dzięki reformie, którą wprowadziliśmy 1999, dzięki podwyższeniu wieku emerytalnego dziura się zmniejsza i jest kontrolowana. To jest normalny sposób finansowania świadczeń emerytalnych nie tylko ze składek, ale też z podatku VAT – mówił prezes ZUS.
Jego zdaniem wiele krajów Europy boryka się z demografią i tym samy z podobnymi problemami, jak ZUS i państwo polskie. Który rok będzie najgorszy?

– To będzie koniec trzeciej dekady 2028 – 2030 roku. To są bardzo przewidywalne rzeczy. Do 2030 roku można się przygotować zwiększając aktywność zawodowa obywateli, pracując dłużej. Ludzie muszą mieć świadomość, ze emerytura zależy od tego, ile składek zapłacą. A to oznacza, ze powinni dodatkowo sobie odkładać – mówił w w „Polityce przy kawie” w TVP1 prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Warto w takich chwilach przypomnieć słowa Kazika Staszewskiego, który studiował z Derdziukiem na Uniwersytecie Warszawskim:

No daj mi Derdziuk wódki, no co ci to stanowi?

Ja nie mogę, muszę zawieźć tatowi.

TVP, red

[fot: ZUS.pl]

  1. ely
    | ID: 7838bee2 | #1

    Jak ludzie mają nazbierać na p[rzyszłe emerytury jak albo nie maja pracy, albo pracują i zarabiaja jak niewolnicy . I nawet gdyby mieli pracować do 80 lat to i tak jak nic nie zmieni sie w polityce gospodarczej rządzacych Polską, to dalej duża część narodu będzie nędzarzami, pariasami Europy. Przez okres 24 lat od obalenia komunizmu- 21,50 roku rządziły bądź rządzą nami rządy liberalno-lewicowe, tylko 2,5 roku rządziła prawica . Wnioski z tych rzadów każdy powinien wysunąć sam !

Komentarze są zamknięte