Grzegorz Braun zdecydowanie potępia portal Fronda za zapis cenzorski na Michalkiewicza

Autor Obywatelski4

a26W rozesłanym dziś rano do przedstawicieli mediów oświadczeniu wybitny reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun zdecydowanie potępił portal Fronda za zapis cenzorski na Michalkiewicza.

Szanowny Panie Redaktorze,

W związku z otwartą zapowiedzią stosowania cenzury prewencyjnej na stronie „Fronda.pl”, najuprzejmiej proszę o usunięcie aktualnie eksponowanej tam mojej wypowiedzi (tj. wywiadu, jakiego udzieliłem ostatnio Katolickiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy). Najuprzejmiej proszę o unikanie jakichkolwiek zapożyczeń i przedruków odnoszących się do mnie również w przyszłości – jak długo obowiązywać będą u Was cenzorskie zapisy w rodzaju tego, który dotyczyć ma Stanisława Michalkiewicza.

On sam, nie wątpię, poradzi sobie doskonale bez Waszego udziału. Kompromituje się redakcja, która ogłasza, że nie będzie korzystać z dorobku jednego z najwyborniejszych felietonistów w dziejach polszczyzny. Wszak to już dziesiąty rok mija od czasu, gdy analogiczną próbę wyeliminowania jego niezastąpionego głosu z życia publicznego inicjował ówczesny abp metropolita lubelski (RIP), zaś „Gwiazda śmierci” ten wyrok śmierci cywilnej usilnie starała się wyegzekwować. Najwyraźniej nieskutecznie – bowiem tymczasem sama strona autorska Stanisława Michalkiewicza zaliczyła już blisko 30 milionów (!) wejść, zaś jego publicystyka – liberum veto polskiego państwowca, orędownika wolności gospodarczej, szermierza zasad cywilizacji łacińskiej i logiki dwuwartościowej – pozostaje jednym z najistotniejszych punktów orientacyjnych w polityce polskiej. Ale „GWiazda śmierci” nie zapomina – i oto na jej gwizdnięcie do nagonki doszlusowała dziś Fronda.pl, zapisując tym samym kolejną stroniczkę nowej „hańby domowej” III RP, której księgę młodsi od nas Polacy będą kiedyś z niedowierzaniem spisywać. A mam nadzieję, że będą przy tym sięgać do tekstów źródłowych, nie zaś polegać na donosach prasowych – jak to czyni nie po raz pierwszy redakcja „Frondy.pl. Portalu poświęconego” (nb komu dziś właściwie poświęconego?).

Uprzejmie proszę zatem o pilne spełnienie wyżej wyłożonej prośby – bowiem figurowanie mojej roześmianej podobizny w sąsiedztwie tak żałosnej w formie, a haniebnej w treści enuncjacji tow. red. Tomasza Terlikowskiego mogłoby tworzyć fałszywe wrażenie, że osobiście akceptuję zaistniały stan rzeczy.

Z poważaniem,
Grzegorz Braun

Dzień wcześniej na stronie głównej portalu Fronda ukazało się oświadczenie redaktora naczelnego Tomasza Terlikowskiego. Terlikowski stwierdza w swoim oświadczeniu, że

„tekst Stanisława Michalkiewicza, przedrukowany z portalu Prawy.pl, nie powinien znaleźć się na naszych stronach. Jego opublikowanie i przytoczenie skandalicznych słów o czasowo zamkniętych obozach koncentracyjnych było poważnym błędem, za który przepraszam. Gdy tylko dotarła do mnie informacja o tym tekście natychmiast podjąłem decyzję o jego usunięciu.

Zapewniam, że tego typu poglądy nigdy nie były bliskie portalowi poświęconemu, i że w przyszłości nie będą na nim prezentowane. Nie będziemy już także przedrukowywać tekstów redaktora.

Wszystkich oburzonych i zaskoczonych jeszcze raz przepraszam.

Tomasz P. Terlikowski”

Równie ciekawa jest jest informacja o skandalu z Frondą na stronie „Gazety Wyborczej”. Publicyści z Czerskiej zwrócili uwagę na bardzo istotną motywacje Terlikowskiego, która nie pojawiła się na stronie Frondy. Zdaniem publicystów Wyborcza.pl „Michalkiewicz postawił tezę, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała przykryć fakt, że uroczyste posiedzenie Knesetu, izraelskiego parlamentu, które w rocznicę wyzwolenia Auschwitz odbędzie się w Polsce, ma być chronione przez izraelskie służby specjalne”

Sam Terlikowski dla internetowej strony „Gazety Wyborczej” stwierdził: „Tekst Michalkiewicza był sprzeczny z naszą linią redakcyjną, Fronda ma zdecydowanie proizraelskie nastawienie. W czwartek opublikowaliśmy komentarz o tym, że posiedzenie Knesetu w Polsce to dobre wydarzenie dla naszego kraju.”

Rodzi się oczywiście pytanie czy w ramach proizraelskiego nastawienia Fronda popiera nazistowską politykę Izraela wobec Palestyńczyków – ludobójstwo, okupacje, tortury i mordowanie ludności cywilnej w tym kobiet i dzieci, zamknięcie cywilów w obozach koncentracyjnych, głodzenie, pozbawienie opieki zdrowotnej, edukacji i możliwości pracy, kradzież i niszczenie nieruchomości?

Jan Bodakowski

 1. | ID: d4664d36 | #1

  ” Odnowiona” Fronda popiera Izrael ze względów religijnych.
  Pan redaktor Adamski był łaskaw napisać

  „Czekamy zresztą na odbudowę Świątyni jerozolimskiej, by wypełniło się proroctwo. A to może zapewnić tylko istnienie państwa Izrael”.

  Wyglada na to, że judeochrześcijanie oczekują na przyjście ” Mesjasza” w Izraelu….
  … jak w Talmudzie…

 2. Ja POpieram PALESTYNE bedaca POD ZABOREM ZYDOW
  | ID: bdbe9cf4 | #2

  Fronda PROSZĘ OSUNĄĆ ” Fotografie Romana DMOWSKIEGO” On POPIERAŁ NARÓD POLSKI.

 3. Ja POpieram PALESTYNE bedaca POD ZABOREM ZYDOW
  | ID: bdbe9cf4 | #3

  teaz mozecie moderowac! Uzgodniejcie z IZRAELEM.

 4. Anonim
  | ID: e0254ca3 | #4

  Widzę, że piszący powyżej bardzo by chcieli, żeby nadal pracowały piece krematorium, a cyklon b w puszkach przyjeżdżał z fabryki.

Komentarze są zamknięte