Słomka: Krótko o kolejnym „upomnieniu” Polski przez Komisję Europejską!

Redaktor1

Adam SłomkaWarszawski sąd uznał niedawno, że synowa I sekretarza PZPR Edwarda Gierka (Ariadna Gierek – Łapińska) zamiast łapówki przyjęła tylko „nieformalna opłatę w zwyczajowej kopercie”. „Niezawisły” sąd raczej nie pochylił się nad grudniowym raportem Komisji Europejskiej, który dotyczył korupcji i nepotyzmu w służbie zdrowia. A szkoda!

Polscy pacjenci często skarżą się na brak dobrej organizacji w służbie zdrowia i długie kolejki do lekarza. Tymczasem z raportu Komisji Europejskiej wynika, że – aby je ominąć – gotowi są „dodatkowo” zapłacić. W 2011 roku na łapówki wręczane lekarzom polska rodzina wydała średnio ponad 300 złotych. Na tak zwane „prezenty wdzięczności” za wizytę – ponad 140 złotych.

Bruksela zauważa, że korupcja w polskiej służbie zdrowia występuje także przy zamówieniach publicznych. Firmy produkujące sprzęt medyczny przekupują osoby odpowiedzialne za przetargi lub oferują szpitalom „darowizny” w zamian za zakup konkretnego wyposażenia.

Rozliczni przedstawiciele rządu zrzucają przy tym odpowiedzialność za kolejki na lekarzy albo na „zapisy do kilku specjalistów” lub na braki finansowe. Jeśli jednak chory na nowotwór chce mieć szansę na szybsze leczenie to zapisze się do kilku specjalistów. Kopiec i kropka! Czasem w leczeniu liczą się – z perspektywy pacjenta – dni.

Drugi argument jest również chybiony. To Platforma wysłała na emigrację miliony młodych, dynamicznych Polaków. Tym samym wielokrotnie pozbawiła się możliwości zasilenia budżetu z płaconych przez nich podatków. Bajki o 13% bezrobociu widać na każdym kroku. Ograniczyć „umowy śmieciowe” – to mówią wszyscy. Po skoku na prywatne środki zgromadzone w OFE nie ma złudzeń, że czeka nas tylko dokładanie do trwania rządów Tuska. Swoją drogę proponuję, aby właśnie „umowy śmieciowe” były obwarowane ewentualną składką nie na ZUS, a na indywidualne i dziedziczone konto w OFE.

Komisja Europejska po raz kolejny zwraca rządowi Platformy uwagę na korupcję. Cóż … jeśli kilku ambasadorów niedawno otwarcie i publicznie sprzeciwiało się korupcji przy przetargach na budowę dróg i to nie robi żadnego wrażenia … to nie dziwmy się, że media „mętnego nurtu” promują WOŚP – zamiast żądać, by potrzebny sprzęt medyczny zakupić ze środków publicznych. Tylko uczciwie i bez kopert w gabinecie …

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI

  1. Irena
    | ID: 97ba206c | #1

    Musze przyznać,ze pani Adrianna była bardzo grzeczna w stosunku do pacjenta,Bardzo dobrze leczyla wzrok. Ale trudno było sie zapisać na wizyte. Przyjmowała rodaków z całej Polski. A sad orzekł,jak orzekł.Jest niezawisły. A czy sprawiedliwy???

Komentarze są zamknięte