Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska: Rozbudowa Opole II ruszy 1 lutego

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Tak dla ElektrowniZarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. informuje, że zaakceptował rekomendacje Komitetu Inwestycyjnego potwierdzające zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP) w dniu 31 stycznia 2014 r. dla projektu budowy dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6).

Ponadto Rada Nadzorcza Spółki zatwierdziła program wewnętrznego finansowania dla tej inwestycji do wartości 11,6 miliarda złotych, co umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego 2014 r. Budowa bloku numer 5 ma zakończyć się po upływie 54 miesięcy, a bloku numer 6 po 62 miesiącach.

W ocenie Zarządu Spółki w ostatnich miesiącach zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego – nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dostrzec to można w trzech głównych obszarach: zmianach systemowych na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej; projektowanych regulacjach ustawowych dotyczących odnawialnych źródeł energii racjonalizujących rozwój tego sektora w Polsce; kierunkach europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności realizowanych i zapowiadanych interwencji w systemie handlu emisjami CO2.

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. informuje, że szczegóły projektu inwestycyjnego Opole II podane zostaną w najbliższym czasie.

– czytamy w komunikacie PGE z dnia 9 stycznia br.

– Wygrała cała Opolszczyzna, wygrały wszystkie środowiska społeczne i polityczne, wygrał każdy na tej inwestycji. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję TAK dla Elektrowni –  tak dla Śląska – mówi Tomasz Gabor, sołtys Brzezia i członek akcji obywatelskiej, która powstała gdy w lutym 2013 Donald Tusk razem z Polską Grupą Energetyczną ogłosił koniec projekt Opole II. Po protestach społecznych decyzja uległa zmianie w maju ub. roku. Przedkładano co chwilę datę rozbudowy. Jeśli wierzyć komunikatom to wstępnie sukces akcji  można zacząć świętować 1 lutego. Jednak Akcja Obywatelska „Tak dla Elektrowni” trwa dalej do czasu zakończenia inwestycji, zgodnie z jednym z komunikatów grupy inicjatywnej, będziemy patrzeć czy rządzący nie do końca doprowadzą tą inwestycję.

– Łopata gotowa do przekazania! – zapowiada Gabor, który zakupił łopatę po wizycie premiera Tuska w Elektrowni Opole czerwcu ub r., gdy ogłosił zamiar rozpoczęcia inwestycji.

Więcej o całej inwestycji na łamach NGO znajdziesz tutaj.

tk

  1. JT
    | ID: 532675ab | #1

    Eurowybory się zbliżają (25 maj) i rozpoczęcie budowy to dobry manewr mający na celu odcinanie jak największej ilości kuponów.

    Gdyby budowa prędzej się zaczęła wtedy nie dałoby się POodcinać tylu kuponów.

Komentarze są zamknięte