Grappling (sport walki) powinien być uprawiany w każdej szkole

Redaktor Obywatelski3

jacek kuźmińskiJeden z najlepszych wychowanków jakich miałem w trakcie pracy zawodowej jest dziś cenionym ekspertem w dziedzinie szkolenia służb mundurowych.

Jacek Kuźmiński, bo o nim mowa, rozpoczął swoją karierę jako kilkunastoletni chłopiec w klasie sportowej o profilu judo, którą prowadziłem.

Na początku nic nie zapowiadało błyskotliwej kariery sportowej jaką zrobił ten niepozorny chłopiec. Był on jednak bardzo sumienny i konsekwentny w dążeniu do zdobycia mistrzostwa sportowego. Ponadto nigdy nie sprawiał żadnych kłopotów wychowawczych, był wzorem do naśladowania.

Miał też doskonałe warunki do rozwoju sportowego, ponieważ klasa którą prowadziłem miała kilkanaście godzin sportowych w tygodniu i trenowała na specjalistycznym obiekcie – sali judo przy ul. Katowickiej 14 w Opolu.

Po wielu początkowo przegranych turniejach judo, Jacek odnalazł się w tym sporcie zdobywając swój pierwszy medal na mistrzostwach Polski juniorów.

Następnie, były już tylko same sukcesy, przede wszystkim na arenach Polski, choć udało mu się również zdobyć siódme miejsce w Mistrzostwach Świata Armii oraz piąte miejsce w Pucharze Świata seniorów.

Był między innymi mistrzem Polski w drużynie seniorów oraz wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski i turniejów ogólnopolskich. W trakcie kariery zawodniczej ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego, a po jej zakończeniu został wykładowcą w szkole kształcącej funkcjonariuszy jednej ze służb mundurowych.

Z biegiem czasu został doceniony jako znakomity fachowiec i ekspert w swojej dziedzinie oraz nagrodzony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Prywatnie jest mężem Anny Byczek, również wychowanki klasy sportowej o profilu judo, byłej znakomitej zawodniczki, medalistki Pucharu Świata seniorek, mistrzyni Polski i wielokrotnej medalistki mistrzostw Polski w judo. Mają troje dzieci, które uprawiają judo, a Ania jest trenerką.

Chciałbym na tym przykładzie pokazać, że uprawianie sztuki walki od najmłodszych lat może przynieść bardzo korzystne rezultaty nie tylko sportowe ale i wychowawcze. Poza wszechstronnym rozwojem fizycznym dziecko, a potem osoba dorosła uczy się wielu pozytywnych zachowań, samodyscypliny, konsekwencji w dążeniu do celu, umiejętności współżycia w grupie, a są to niezaprzeczalne walory rozwoju osobistego.

Na zdjęciu Jacek Kuźmiński z prawej strony po zwycięskiej walce w kategorii seniorów.

Jeśli i Ty drogi czytelniku chcesz aby Twoje dziecko przeszło tak znakomitą drogę rozwoju osobistego poprzez sporty walki … już teraz skontaktuj się z trenerem korzystając ze strony: http://trener2.blogspot.com

Bartłomiej Cybruch

 1. Irena
  | ID: 4a4efa3a | #1

  Popieram wszelkie cwiczenia ruchowe,które rzezbia sylwetke i sprawiaja dobre samopoczucie.Judo jest pieknym i bezpiecznym sportem,wiec kto ma dzieci, niech je odda pod dobra trenerska opieke. A gratuluje medali pp.Annie i Jackowi .Pozdrawiam

 2. | ID: 64357b81 | #2

  Święte słowa Pani Irenko, pozdrawiam !

 3. Irena
  | ID: 1cd1a0ba | #3

  @Trener. Dobrej niedzieli.

Komentarze są zamknięte