Masa krytyczna rowerzystów w Opolu

Autor Obywatelski

roweryW niedzielę 15 grudnia o 14:00 odbędzie się pod opolskim Ratuszem masa krytyczna rowerzystów organizowana przez Pieszo-Rowerową Inicjatywę Miejską w Opolu (PRIMO). Organizatorzy zapraszają także pieszych, rolkarzy i wszystkich opolan, którym zależy na rozwoju zrównoważonego transportu w mieście.

Uczestnicy planują wspólny przejazd wokół Ratusza, podpisanie Petycji do Rady Miasta o wniesienie poprawki do budżetu Opola na rok 2014 tak, aby na rozwój polityki prorowerowej przeznaczono min. 0,5% budżetu, a na końcu wręczeniu Petycji przedstawicielom władz miasta.

Planszowe Opole_banerBiblioteka

W petycji czytamy m.im.:
Kwota 0,5 % pozwoli na nadrobienie przez Opole wieloletnich zaległości w infrastrukturze i polityce rowerowej, jakie ma Opole względem innych miast. Dla porównania, w tym roku bardziej zaawansowany w polityce prorowerowej Gdańsk przeznaczy na ten cel 7,5 mln zł, Szczecin 9 mln zł, Warszawa ponad 20 mln, a Łódź 15 mln.
W roku 2013 zrezygnowano z jedynej większej inwestycji, jaką była budowa drogi rowerowej na ulicy Budowlanych. W projekcie budżetu na rok 2014 zrezygnowano całkowicie z inwestycji prorowerowych, wykreślając wszystkie z ponad 600 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców i radnych.

Wiązanie inwestycji rowerowych z realizacją bieżących inwestycji drogowych mija się z celem, gdyż drogi remontuje się tam, gdzie jest taka potrzeba, podczas gdy system dróg rowerowych musimy dopiero stworzyć od nowa.
Dziękujemy za piękne drogi rowerowe na ul. Sobieskiego i w Krzanowicach, my jednak żądamy bezpiecznej jazdy po centrum i śródmieściu. Chcemy czuć się bezpiecznie na Oleskiej, Ozimskiej, 1-go Maja czy Spychalskiego!

Drodzy Radni!
Szanujemy kompetencję Skarbnika Miejskiego, ale Miasto jest dla ludzi, także dla rowerzystów. Najliczniejszą grupę propozycji do projektu budżetu stanowiły inwestycje w infrastrukturę rowerową – to sygnał od mieszkańców. Proszę wziąć go pod uwagę!

We wtorek 17 grudnia delegacja Pieszo-Rowerową Inicjatywę Miejską z bannerem będzie obserwatorem podczas sesji budżetowej Rady Miasta.

Inf. pras., mw

Komentarze są zamknięte