Diecezja Opolska zaprasza na całą masę imprez i spotkań!

Redaktor Obywatelski

Katedra w OpoluPrezentujemy kalendarz wydarzeń organizowanych przez Diecezję Opolską na które serdecznie  w imieniu organizatorów zapraszamy. Zaczynamy od świętowania Dnia Papieskiego, a kończymy na pieszej pielgrzymce kobiet na Jasną Górę. [ZOBACZ WYDARZENIA] 

1. Dzień Papieski.W najbliższą niedzielę po raz 13. obchodzony będzie w naszym kraju Dzień Papieski, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II – Papież dialogu”. Tegoroczne diecezjalne obchody odbywać się będą w Opolu (12.10) i Zdzieszowicach (13.10). W sobotnie popołudnie, w Opolu na Placu Wolności, odbędą się gry i zabawy dla rodzin z dziećmi. W niedzielę natomiast, w parafii pw. św. Antoniego w Zdzieszowicach, o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Andrzeja Czai. W ramach Dnia Papieskiego na placu przy kościele, w godz. 8.30-13.00, przeprowadzona zostanie również akcja krwiodawstwa. O godz. 12.15 nastąpi otwarcie wystawy ikon „Kościół musi oddychać dwoma płucami – Papież dialogu”. W sposób szczególny do udziału w tegorocznych obchodach zapraszamy rodziny z dziećmi, a także osoby chętne do oddania krwi. Obecnie w naszej diecezji programem stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” objętych jest około 100 stypendystów. Fundacja towarzyszy stypendystom nie tylko przez pomoc materialną, ale również przez formację, organizując dla stypendystów rekolekcje, dni skupienia, a także obozy wakacyjne i językowe.

2. Dzień Dziecka Utraconego. Duszpasterstwo rodzin serdecznie zaprasza we wtorek 15 października 2013 do bazyliki na Górze Świętej Anny na diecezjalne uroczystości Dnia Dziecka Utraconego.  Rozpoczną się one o godz. 17.30 modlitwą różańcową. O 18.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji wszystkich osieroconych rodziców i ich dzieci. Po Eucharystii odbędzie się procesja ze świecami na cmentarz do symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego.

3. Kurs Animatora Mistagogii. Przygotowanie do bierzmowania! Serdecznie zapraszamy kandydatów na animatora mistagogii do uczestnictwa w Kursie Animatora Mistagogii, który odbędzie się: I stopień (dla osób, które nie uczestniczyły jeszcze w formacji) – w Domu Pielgrzyma na Górze Świętej Anny w dniach 22-23 listopada 2013 r.; II stopień (dla osób po pierwszym roku formacji) – w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Nysie (ul. E. Gierczak 2) w dniach 29-30 listopada 2013 r. Zgłoszeń kandydatów na wyżej wymienione kursy mogą dokonywać Proboszczowie parafii w terminie do 15 października br.Formularze zgłoszeniowe, które są w załączniku (można je również pobrać ze stronywww.diecezja.opole.pl zakładka: Dla kapłanów), należy po wypełnieniu przesłać do Wydziału Katechetycznego.

4. Konferencja naukowa na zakończenie Roku Wiary 16 października 2013 r. W załączniku przesyłam plan naukowej konferencji na zakończenie Roku Wiary, do udziału w której serdecznie zapraszamy duszpasterzy i wszystkich zainteresowanych.

5. Spotkanie duszpasterzy młodzieży. Diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Jarosław Staniszewski i koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej ks. Łukasz Knieć serdecznie zapraszają księży, którym leży na sercu troska o młodzież parafialną na spotkanie duszpasterzy młodzieży (nie tylko dekanalnych!!!) w środę 16 października o godz. 15.00 w Duszpasterstwie Akademickim Resurrexit w Opolu (za kościołem seminaryjnym schodami w dół).

6. Uroczystość odpustowa w seminarium. Zaproszenie! Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu serdecznie zaprasza do kościoła seminaryjno-akademickiego w Opolu przy ul. Drzymały 1 na uroczystość odpustową ku czci patronki kościoła św. Jadwigi Śląskiej. Suma odpustowa rozpocznie się o godzinie 17.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o godzinie 16.30. Po Mszy Świętej będzie możliwość ucałowania relikwii św. Jadwigi Śląskiej.  Odpustowej Eucharystii przewodniczyć będzie biskup opolski Andrzej Czaja. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

7.  Rejonowe spotkania Bractwa św. Józefa. Terminy spotkań modlitewno-formacyjnych dla członków Bractwa św. Józefa odbędą się w najbliższym czasie wg następującego porządku: 16 października o godz. 18.00 w Braciszowie (rejon Głubczyce); 18 października o godz. 18.00 we Wrzoskach; 23 października o godz. 18.00 w Raciborzu-Płoniach (rejon Racibórz); 24 października o godz. 17.30 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn); 26 października o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 6 listopada o godz.18.00 wJełowej (rejon Jełowa) i 8 listopada o godz. 18.00 w Januszkowicach (rejon Krapkowice-Gogolin). W programie spotkania przewiduje się: Mszę św., konferencję formacyjną, nabożeństwo do św. Józefa oraz spotkanie przy herbacie i ciastku.

8. Diecezjalne obchody święta patrona Służby Zdrowia św. Łukasza. Zaproszenie! Diecezjalne duszpasterstwo służby zdrowia zaprasza delegacje z kapelanami szpitalnymi na Mszę św. z okazji święta patrona służby zdrowia św. Łukasza, którą odprawi ks. biskup Andrzej Czaja w piątek 18 października o godz. 18.00 w kaplicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Opolu przy ul. Prószkowskiej 72. Po Mszy św. przewidziane jest spotkanie przy kawie i herbacie.

9. Rocznica śmierci bł. Jerzego Popiełuszki. Serial! 19 października br. mija 29 rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji Telewizja Polska będzie emitować film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reż. Rafała Wieczyńskiego. To opowieść o człowieku modlitwy, niezłomnym kapłanie, kapelanie Solidarności. Pierwszy z czterech odcinków w TVP1 już 18 października o godz. 20.25. Kolejne trzy odcinki co tydzień w piątki o tej samej porze. Plakat w załączniku.

10.Diecezjalny Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Katolickich w Winowie. W sobotę 19 października w Winowie odbędzie się Diecezjalny Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Katolickich. Kończy się powoli Rok Wiary, który stwarza okazję do przyjrzenia się formacji w naszych grupach w kontekście naglącej potrzeby nowej ewangelizacji. W programie: 15.00 – Recepcja (liderzy lub odpowiedzialni za grupę zgłaszają „kto, skąd, ile osób”); 15.30 – Przywitanie, zawiązanie wspólnoty; 15.45 – Koronka do Bożego Miłosierdzia; modlitwa wprowadzająca; 16.15 – Konferencja Przez formację ku ewangelizacji – wspólnota miejscem wzrostu (ks. Wojciech Michalczuk – Gliwice); 17.00  – przerwa na herbatę; 17.30 – spotkania w grupach; 19.00 – świadectwa z tegorocznej „Ewangelizacji miast”; 19.30 – Eucharystia pod przewodnictwem bpa Andrzeja Czai.

11.Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W sobotę 19 października odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. Szczegóły w załączniku.

12.Wieczory dla zakochanych. Nauki dla narzeczonych. Nauki dla narzeczonych pod nazwą „Wieczory dla zakochanych” odbędą się przy parafii pw. św. Karola Boromeusza w Opolu w dniach 18-20 października. Rozpoczęcie w piątek o godz. 17.30. Zakończenie w niedzielę ok. godz. 13.30. Informacje i zgłoszenia pod nr tel. 77 4512600 orazwww.spotkaniamalzenskie.opole.pl

13.Pielgrzymka Drogą św. Jakuba. Biuro Nyskiej Drogi św. Jakuba zaprasza na pielgrzymkę opolskim odcinkiem Drogi św. Jakuba Via Regia  w dniu 19 października. Do przejścia będzie 18 km z Dobrzenia Wielkiego do Skorogoszczy. Pielgrzymkę rozpocznie Msza Święta w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Nysie o godzinie 8.00. W załączniku plakat ze szczegółowymi informacjami.

15.Sympozjum: Liturgiczne przepowiadanie do dzieci. Szanse i zagrożenia. Zaproszenie! Ks. dr Sławomir Pawiński i ks. dr hab. Hubert Łysy, organizatorzy sympozjum na temat: Liturgiczne przepowiadanie do dzieci. Szanse i zagrożenia, które odbędzie się w dniach 21 – 22 października w DDF w Nysie i Opolu – mając na względzie ściśle pastoralną tematykę spotkania – zapraszają do udziału w nim duszpasterzy diecezji opolskiej. Szczegółowy program sympozjum i zasady udziału w nim zostały zamieszczone w załączniku.

16.Niedziele pastoralne modlitwy i wsparcia dla MWSD w Opolu w dekanatach diecezji opolskiej. Zapowiedź! Wraz z rozpoczęciem nowego roku formacyjno-akademickiego Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu powraca do praktyki Niedziel Pastoralnych w poszczególnych dekanatach naszej diecezji. W tym roku Niedziele Pastoralne odbędą się w następujących dekanatach: 27 października – Otmuchów; 10 listopada – Skoroszyce; 15 grudnia – Olesno i 19 stycznia – Strzelce Opolskie. W wyznaczonych niedzielach do parafii przyjadą księża moderatorzy seminaryjni, którzy głosząc Słowo Boże, będą chcieli wyrazić wdzięczność za ofiarność parafii na rzecz seminarium, prosząc zarazem o dalsze wsparcie. Wzorem ubiegłego roku, księżom towarzyszyć będą klerycy ze starszych roczników. Wspólnota Seminaryjna już dziś wyraża wdzięczność za przyjęcie w progi parafii, okazaną życzliwość i pomoc.

17.5. Mistrzostwa Polski ministrantów w szachach błyskawicznych. Zaproszenie! W załączniku zamieszczam plakat i regulamin Mistrzostw Polski Ministrantów w szachach błyskawicznych, które odbędą się 23 listopada 2013 r. w Starachowicach. Zgłoszenia do 19 listopada.

18.Wyjazd na kanonizację Jana Pawła II. Po otrzymaniu wiadomości o zaplanowanej na 27 kwietnia 2014 r. kanonizacji bł. Jana Pawła II Biuro Podróży św. Jacek w porozumieniu z wydziałem duszpasterskim przygotowało ofertę diecezjalnego wyjazdu pielgrzymkowego do Rzymu m.in. na uroczystości kanonizacyjne w dniach 24-30 kwietnia 2014 r. Wyjazd będzie możliwy z kilku miejsc w diecezji. Nie ma też konieczności zebrania dużej grupy autokarowej, oferta bowiem przeznaczona jest także dla osób indywidualnych i małych grup. Szczegóły dostępne nahttp://swjacek.eu/index.php/pielgrzymki/rzym W załączniku ponowmie zamieszczam plakat do samodzielnego wydruku lub umieszczenia na parafialnych stronach internetowych.

informacja prasowa, gop

Komentarze są zamknięte